Zwykli? Portrety pracowników szpitali.
Już 370 niespotykanych portretów pracowników szpitali, z czasu walki z Covid-19 w obiektywie Moniki Szałek.
Portrecistka gwiazd – Monika Szałek oraz publicystka Anna Gołębicka opowiadają historie tych, którym zawdzięczamy zdrowie i życie. Zobaczymy ich na 370 wyjątkowych zdjęciach. Powstanie wirtualna wystawa i albumy. Portrety pojawią się także na ścianach szpitali.
Monika Szałek fotografuje sławnych ludzi. Dziś prawdziwymi „gwiazdami” są pracownicy służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, salowe, instrumentariuszki, kierowcy, pracownicy rejestracji i administracji. Nie myślimy o nich na co dzień. Dopiero choroba, a szczególnie pandemia pokazują wartość ich pracy. Teraz możemy zobaczyć z bliska ich twarze. Przeczytać ich osobiste historie. To rodzaj intymnej rozmowy, w której poznajemy konkretnych, zwykłych ludzi w ich niezwykłych rolach bohaterów walczących z wirusem.
Pomysł pojawił się jako rodzaj prezentu dla pracowników służby zdrowia. W trakcie sesji zrodziła się koncepcja większej akcji. „Zrobiłam kolejny portret. Czułam jakbyśmy znały się̨ od lat. Poprosiłam o możliwość zrobienia krótkiego wywiadu do zdjęcia. Usłyszałam: ‘Jestem zwykłą pielęgniarką, co mogłabym powiedzieć...’ Zwykłą? Wielogodzinne czuwanie przy pacjencie podpiętym do respiratora. W masce, przyłbicy, czterech parach rękawiczek, kombinezonie. To nie jest zwykła praca. A wykonujące ją osoby to nie są zwykli ludzie. Stąd nazwa projektu” – mówi Monika Szałek, inicjatorka projektu.
„Zwykli?” to charytatywna inicjatywa artystyczna. Honoruje ludzi, którzy wiosną 2020 pracowali o wiele ciężej niż inni. Często bojąc się o zdrowie swoje i najbliższych. Kierowali się poczuciem obowiązku, misji, troską o innych. Jako pierwsi przed obiektywem stanęli pracownicy szpitala jednoimiennego CSK MSWiA w Warszawie. Drugi był Szpital im. M. Kopernika w Łodzi. W planach są kolejne jednostki i pracujący w nich medycy. Każdy i każda z nich to wyjątkowa historia zasługująca na upublicznienie.
Projekt realizują wspólnie dwie kobiety. Monika Szałek – fotografuje od 12 lat, jej specjalnością są portrety, w których zakochały się polskie gwiazdy. Teraz to ona zachwyciła się osobowościami polskich lekarzy i pielęgniarek. Anna Gołębicka – zawodowo tworzy strategie komunikacji i pisze do Polska The Times. Od lat pracuje ze środowiskiem medycznym. W projekcie odpowiada za realizację części publicystycznej. Przeprowadza rozmowy z bohaterami fotografii oraz pozyskuje autorów – znanych ludzi pióra, którzy użyją swojego talentu aby spisać historie tych ludzi.
„Zwykli?” to inicjatywa społeczna, realizowana pro publico bono. Na razie sesje są zaplanowane w Warszawie i w Łodzi. Ale autorki chciałyby dotrzeć do pracowników ochrony zdrowia z innych miast i wsi. Potrzebni są partnerzy i sponsorzy, którzy wsparliby realizację pomysłu. Największe koszty to oprócz pracy twórców to produkcja albumów i obrazów, które zawisną na ścianach szpitali. „Naszym marzeniem jest stworzyć zbiorowy portret ludzi, którzy chociaż pracują na pierwszej linii frontu, codziennie ratują życie - mówią̨ o sobie: ‘po prostu wykonuję swoją pracę’, ‘jestem zwykłą osobą’. Zakotwiczyć dobre emocje do tych ludzi, wzajemne zaufanie i zaprotestować przeciw niezrozumiałemu hejtowi” – wyjaśnia Monika Szałek.
Autorki:
Monika Szałek - Fotografka, freelancer, magister Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, oraz absolwentka Wydziału Fotografii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od dwunastu lat oddaje się wyłącznie fotografowaniu. Na jej sesjach zawsze jest wesoło i energetycznie a każda osoba przed jej obiektywem czuje się jak gwiazda. Ma na koncie kilka wystaw, ponad 100 okładek magazynów, kilkanaście zilustrowanych fotografiami książek oraz kilkadziesiąt kampanii reklamowych. Jurorka konkursu „Złota Nitka” podczas Łódź Young Fashion. Najczęściej portretuje polskie gwiazdy – pisarzy, aktorów, muzyków, sportowców, prezenterów telewizyjnych. Opowiada zdjęciami historie, które są uzupełnieniem wywiadów. Z sympatią fotografuje modę. Lubi pracować z dziećmi wykonując ich emocjonalne portrety. Jej zdjęcia publikowane były w: Twój Styl, Elle, Zwierciadło, PANI, Gala, Harpersbazaar.pl, Anywhere.pl.
Anna Gołębicka – strateg komunikacji i marketingu, doradca zarządów. Partner w strategicznych projektach komercyjnych i publicznych (Departament Ochrony Zabytków, Narodowegy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Powstania Warszawskiego, Porozumienia Rezydentów, OZZL, Gatta, Agata Meble, Paged, Valeant, Grena). Zarządzała marketingiem kanałów tematycznych CANAL+ Cyfrowy. Wcześniej związana grupą TVN. Doświadczenie strategiczne zawdzięcza długoletniej pracy jako dyrektor strategii agencji reklamowych (Martis, GREY Group). W 2019 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa powierzył jej projekt wynegocjowania wspólnego stanowiska i stworzenia strategii planu zarządzania terenami Stoczni Gdańskiej w kontekście otwarcia procedury wpisu Stoczni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Autorka publikacji i wykładów z dziedziny komunikacji oraz książki „Nie pokazuj szefowi”. Współpracuje jako ekspert z Centrum im. Adama Smitha. Felietonistka Polska the Times. Odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Kontakt dla mediów:
Anna Gołębicka, tel. 693 714 178, golebicka@gmail.com
Kontakt dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję:
Monika Szałek, tel. 601 134 218, kontakt@zwykli.com