Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 15.02.2016 | Powiększ tekst:

Zapraszamy na wystawę zdjęć z wyjątkowym przesłaniem

Komentarze: 0

„Jestem kobietą, jestem matką, daję życie”
– wystawa kończąca pro-pokojowy projekt fotograficzny Agaty Pałys-Suchorab


Kraków, Forum Przestrzenie
ul. Marii Konopnickiej 28
Czas trwania: 15.02.2016 - 29.02.2016
Wernisaż: 15.02.2016, godz.18.00
Wymiana ekspozycji: 22.02.2016
Finisaż: 29.02.2016, godz.18.00

Wystawa jest zwieńczeniem projektu, który realizuje od marca Krakowianka Agata Pałys-Suchorab. Fotografowała matki, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec wojen i marnowaniu życia, jakie ze sobą niosą. Zalążkiem projektu była wystawa na 2. Małopolskim Kongresie Kobiet prezentująca 19 portretów. Natomiast w wystawie podsumowującym projekcie zobaczymy zdjęcia 380 matek i 543 dzieci. Ze względu na liczbę zdjęć, wystawa będzie prezentowana w dwóch odsłonach.

Autorka o projekcie: Pomysł dojrzewał we mnie od dawna. Nie mogę pogodzić się z tym, że świat wciąż nie odrobił lekcji… Gdy media obiegło zdjęcie 4-letniej syryjskiej dziewczynki, która na widok aparatu fotograficznego podniosła ręce w geście poddania, postanowiłam pokazać, że nie zgadzamy się na taki świat! Wojna niszczy wszystko: odbiera życie i dzieciństwo, rujnuje dom, rodzinę, kraj, sieje strach i pozostawia ból na zawsze. Co mogę zrobić – ja sama - jako kobieta, matka, fotograf? Mogę pokazać siłę matczynej miłości, która buduje i tworzy, a nie niszczy! Jak? – za pomocą aparatu fotograficznego.

Projekt ma być pochwałą życia, ma przypomnieć, że życie jest największą wartością. Każdy ma prawo żyć, a nikt nie ma prawa życia odbierać. Jako matki dajemy dzieci światu, by go budowały, tworzyły i ulepszały, a nie niszczyły, zabijały i szły na śmierć.

Autorka zaprosiła przed obiektyw matki, które w ten sposób mówią wojnie NIE. Czarno-biały portret każda uczestniczka podpisała swoim imieniem i imionami swoich dzieci. Niektóre matki pozowały z dziećmi, inne same. Nie było ograniczeń wiekowych - matką jest się przez całe życie. Udział w projekcie był bezpłatny, a każda uczestniczka dostanie odbitkę swojego portretu. Agata Pałys-Suchorab pracowała w swoim studio w Krakowie, jednak w związku z tym, że zainteresowane matki nie zawsze mogły do niej dojechać, odbyła kilka podróży poza Kraków – do Poznania, Przemyśla, Bielska-Białej, Lublina, Wołomina, Rybnika, Gdyni, Dobczyc, gdzie mamy zaprosiły autorkę projektu i zorganizowały się na „sesje seryjne”.

Strona internetowa poświęcona projektowi: kobieta-matka-projekt.eu.

- Jestem zobowiązana wobec matek, które mi zaufały, by spełnić ich oczekiwania i nagłośnić ich wołanie o pokój – Moim marzeniem jest, aby idea wyszła poza nasz kraj - podsumowuje autorka. - Wszędzie matki chcą tego samego: życia w pokoju. Wierzę, że w innych krajach są fotografowie, którzy podjęliby się takiego dzieła. To na razie marzenie, ale jak uda się u nas, to może uda się też gdzie indziej. Marzenia zmieniają świat na lepszy. Warto marzyć i wierzyć w świat bez wojen!

Aby projekt działał i niósł ideę, wystawa będzie miała kolejne odsłony m.in. w miejscach, gdzie odbyły się sesje. W czasie finisażu odbędzie się symboliczne wysłanie idei „w świat”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

silk17

Ja jestem innym Tobą2018-08-17 14:43:08 silk17

Ja również dopiero w lipcu założyłam konto i nagrodzone zdjęcie jest moim pierwszym, które…

ryszard

Bogdan Wańkowicz2018-08-16 19:37:15 ryszard

Swietne. Jest wszystko: pomysl, wykonanie, humor ...…

motownieznane

Ja jestem innym Tobą2018-08-16 18:31:28 motownieznane

Dziękuję! Odpowiedź jest banalnie prosta - dopiero założyłem konto na Szerokim Kadrze i…

silk17

Ja jestem innym Tobą2018-08-16 13:11:29 silk17

Gratulacje dla zwycięzcy w pełni zasłużone I miejsce, pięknie pokazane emocje.…