Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 15.02.2016 | Kolor tła:

Zapraszamy na wystawę zdjęć z wyjątkowym przesłaniem

„Jestem kobietą, jestem matką, daję życie”
– wystawa kończąca pro-pokojowy projekt fotograficzny Agaty Pałys-Suchorab


Kraków, Forum Przestrzenie
ul. Marii Konopnickiej 28
Czas trwania: 15.02.2016 - 29.02.2016
Wernisaż: 15.02.2016, godz.18.00
Wymiana ekspozycji: 22.02.2016
Finisaż: 29.02.2016, godz.18.00

Wystawa jest zwieńczeniem projektu, który realizuje od marca Krakowianka Agata Pałys-Suchorab. Fotografowała matki, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec wojen i marnowaniu życia, jakie ze sobą niosą. Zalążkiem projektu była wystawa na 2. Małopolskim Kongresie Kobiet prezentująca 19 portretów. Natomiast w wystawie podsumowującym projekcie zobaczymy zdjęcia 380 matek i 543 dzieci. Ze względu na liczbę zdjęć, wystawa będzie prezentowana w dwóch odsłonach.

Autorka o projekcie: Pomysł dojrzewał we mnie od dawna. Nie mogę pogodzić się z tym, że świat wciąż nie odrobił lekcji… Gdy media obiegło zdjęcie 4-letniej syryjskiej dziewczynki, która na widok aparatu fotograficznego podniosła ręce w geście poddania, postanowiłam pokazać, że nie zgadzamy się na taki świat! Wojna niszczy wszystko: odbiera życie i dzieciństwo, rujnuje dom, rodzinę, kraj, sieje strach i pozostawia ból na zawsze. Co mogę zrobić – ja sama - jako kobieta, matka, fotograf? Mogę pokazać siłę matczynej miłości, która buduje i tworzy, a nie niszczy! Jak? – za pomocą aparatu fotograficznego.

Projekt ma być pochwałą życia, ma przypomnieć, że życie jest największą wartością. Każdy ma prawo żyć, a nikt nie ma prawa życia odbierać. Jako matki dajemy dzieci światu, by go budowały, tworzyły i ulepszały, a nie niszczyły, zabijały i szły na śmierć.

Autorka zaprosiła przed obiektyw matki, które w ten sposób mówią wojnie NIE. Czarno-biały portret każda uczestniczka podpisała swoim imieniem i imionami swoich dzieci. Niektóre matki pozowały z dziećmi, inne same. Nie było ograniczeń wiekowych - matką jest się przez całe życie. Udział w projekcie był bezpłatny, a każda uczestniczka dostanie odbitkę swojego portretu. Agata Pałys-Suchorab pracowała w swoim studio w Krakowie, jednak w związku z tym, że zainteresowane matki nie zawsze mogły do niej dojechać, odbyła kilka podróży poza Kraków – do Poznania, Przemyśla, Bielska-Białej, Lublina, Wołomina, Rybnika, Gdyni, Dobczyc, gdzie mamy zaprosiły autorkę projektu i zorganizowały się na „sesje seryjne”.

Strona internetowa poświęcona projektowi: kobieta-matka-projekt.eu.

- Jestem zobowiązana wobec matek, które mi zaufały, by spełnić ich oczekiwania i nagłośnić ich wołanie o pokój – Moim marzeniem jest, aby idea wyszła poza nasz kraj - podsumowuje autorka. - Wszędzie matki chcą tego samego: życia w pokoju. Wierzę, że w innych krajach są fotografowie, którzy podjęliby się takiego dzieła. To na razie marzenie, ale jak uda się u nas, to może uda się też gdzie indziej. Marzenia zmieniają świat na lepszy. Warto marzyć i wierzyć w świat bez wojen!

Aby projekt działał i niósł ideę, wystawa będzie miała kolejne odsłony m.in. w miejscach, gdzie odbyły się sesje. W czasie finisażu odbędzie się symboliczne wysłanie idei „w świat”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

Redakcja-SK

Niecodzienna perspektywa2021-04-20 21:35:34 Redakcja-SK

pod czterema pierwszymi pracami jest przycisk (link) z napisem rozwiń - jak się w niego kliknie…

jasons

Niecodzienna perspektywa2021-04-20 12:12:29 jasons

Przez trzy tygodnie oglądam cztery zgłoszone prace na konkurs o perspektywie.Nagle okazuje…

graft

Ile kosztuje nasz wizerunek i dlaczego tyle? Migawki z Fotoprawa2021-04-17 12:28:30 graft

to.. wiele kosztuję ^ po piątę ^ to nie ważnę....…

graft

Twoje zdjęcia okiem ekspertów – lipiec 20172021-04-17 12:20:51 graft

% ja tak /nie umiem /nic nie umiem &*…