Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 29.03.2017 | Kolor tła:

Wystawa Kamila Śleszyńskiego

Tym razem Szeroki Kadr zaprasza na wystawę do Białegostoku! Warto tam zajrzeć, gdyż swoje zdjęcia prezentuje wyjątkowy artysta, Kamil Śleszyński. Człowiek wrażliwy na obraz, na to, co ukryte pod powierzchnią...

Kamil Śleszyński 

Lost Place / Metanoia

Otwarcie wystawy 6 kwietnia 2017, godz. 18:00

Mała Galeria BOK – Białostocki Ośrodek Kultury

ul. Legionowa 5, Białystok

Wystawa czynna do 24 kwietnia 2017.

Kamil Śleszyński (ur. 1982) stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, wyróżniony w konkursie Projekt Przetwórnia (2015), laureat programu Debuts (2016), finalista konkursu FotoFilmic’16 (2016).
www.kamilsleszynski.com

 

KAMIL ŚLESZYŃSKI

Wyobraźcie sobie wysypisko śmieci. Tak jeszcze do niedawna wyglądało nasze życie.

Głęboki, ciemny las w środku Puszczy Knyszyńskiej. Bez potrzeby raczej nikt się tutaj nie zapuszcza. Rząd opuszczonych budynków nie zaprasza do odwiedzin. Kiedyś były tu zakłady, w których produkowano sprzęty AGD i maszyny rolnicze. To miejsce tajemnicze i do dziś nie do końca poznane, ale niektórzy uśmiechają się pod nosem: Przecież to fabryka broni. Krążą o nim legendy. Pewnie nigdy się nie dowiemy, co naprawdę działo się w kilkunastu dobrze zamaskowanych, betonowych magazynach. Może składowano tu broń z ZSRR, może ją produkowano, a może było tu tajne laboratorium? Dziś po dawnej świetności zakładu nie został nawet ślad. Jeśli ktoś zapuści się w te rejony, zobaczy opuszczone budynki bez szyb, z porozrzucanymi na podłodze dokumentami, starymi książkami i instrukcjami obsługi maszyn. Z zapomnianymi meblami. Budynki dobrze wyglądają już tylko z lotu ptaka, tworząc układ prostokątów niczym mozaikę, w której wszystko do siebie pasuje. 

Jest tam jednak miejsce, które wciąż żyje. W dawnym budynku administracji znajduje się azyl dla młodych ludzi, nazywanych przez niektórych trudną młodzieżą. Z daleka niczym się nie wyróżniających, z bliska – tak samo niekompletnych i niepoukładanych jak te budynki. W pewnym momencie opuszczonych. Ale nie niepotrzebnych, bo o nich ktoś chciał zawalczyć i sami chcieli zawalczyć o siebie. Na ich drodze pojawiła się Metanoia – istniejące od 17 lat miejsce bez adresu. Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień działa pod skrzydłami białostockiej Caritas i niesie pomoc młodzieży uzależnionej od środków odurzających i alkoholu. To przystań dla tych, których życie już na starcie nie oszczędzało. Mury dawnego zakładu utrudniają do niej dostęp i czynią ją praktycznie niewidzialną. Nic dziwnego, skoro ma to być azyl. Bez starych przyzwyczajeń, przyjaciół i narkotyków. Bez okazji do tego, żeby zbłądzić. To azyl, w którym młodzi ludzie muszą na nowo uczyć się życia. Współistnienia w społeczeństwie. Tego, że są osoby, którym mogą zaufać. I że nie muszą liczyć tylko na siebie. To miejsce, w którym nosi się wielkie, drewniane klucze – i tylko wtajemniczeni wiedzą dlaczego. Miejsce, w którym mosiężny dzwonek wyznacza rytm dnia. I wprowadza w ich życie pewien schemat, który sprawia, że znów mogą wierzyć w przyszłość. Bo wiedzą, że będą ją mieć.

 

 

KAMIL ŚLESZYŃSKI

Wszystkie fotografie: Kamil Śleszyński

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury

Partner: Caritas Białystok

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Gazeta Wyborcza Białystok, SzerokiKadr.pl, BIA24.pl, BialystokOnline.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…