Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 25.11.2019 | Kolor tła:

Wystawa Justyny Mielnikiewicz „W Ukrainie” / „Ukraine runs through it”

Od 30 listopada, w warszawskim Instytucie Fotografii Fort, będzie można obejrzeć wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz. Na ekspozycji „W Ukrainie” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć z projektu „Ukraine runs through it”, który wydano w formie książki w końcu 2019 roku

Justyna Mielnikiewicz od lat z wnikliwością dokumentuje życie codzienne w państwach po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jej debiutancka książka „Woman with the Monkey”(2015) to zapis piętnastu lat pracy na Kaukazie. Od 2014 roku fotografuje zaś Ukrainę. 

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

Wernisaż: 29 listopada 2019 (piątek), godz. 19:30

Adres: Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa
Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00

Oprowadzanie z udziałem autorki i kuratorki: 30 listopada 2019 (sobota), godz. 12:00 

O projekcie:
Pierwszym i znacznie wcześniejszym zamysłem było podążanie wzdłuż Dniepru, który poza geograficznym znaczeniem, także metaforycznie dzieli to państwo. W trakcie pracy nad projektem „Ukraine runs through it” miały jednak miejsce dwa wydarzenia, które odmieniając losy kraju, musiały też siłą rzeczy zmienić charakter samej serii. Najpierw Euromajdan (przełom 2013-2014) a chwilę później aneksja Krymu przez Rosję postawiły Ukrainę w stanie wojny. Mielnikiewicz fotografuje te przemiany, przygląda się jak ten konflikt dzieli nie tylko kraj, ale i ludzi, rozmawia z nimi.


- „Ukraine runs through it” to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części Ukrainy, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, ale także, a może przede wszystkim, w tych najzwyklejszych miastach i wsiach. Ich mieszkańcy mierzą się nie tylko z konfliktem w granicach własnego państwa, ale również z chaosem i propagandą. Część z bohaterów postanowiła aktywnie włączyć się w walkę i opowiedzieć po jednej ze stron. Mielnikiewicz próbowała zrozumieć te postawy, dlatego od lat wielokrotnie podróżowała na Ukrainę i powracała do swoich bohaterów. - mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.

Na wystawie w Instytucie Fotografii Fort zaprezentowanych zostanie ponad 40 zdjęć z projektu „Ukraine runs through it”, który został zamknięty w formie publikacji w końcu 2019 roku. Książka znalazła się na shortliście najważniejszego książkowego konkursu „Aperture - Paris Photo Photobook Prize”.

Więcej o wystawie: tutaj >>>

fot. Justyna Mielnikiewicz

fot. Justyna Mielnikiewicz

Odessa 2015 r., Ukraina Amina pozuje do zdjęcia w swoim małym mieszkanku w Odessie, podczas urlopu z wojska.
fot. Justyna Mielnikiewicz

fot. Justyna Mielnikiewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…