Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 25.11.2019 | Kolor tła:

Wystawa Justyny Mielnikiewicz „W Ukrainie” / „Ukraine runs through it”

Od 30 listopada, w warszawskim Instytucie Fotografii Fort, będzie można obejrzeć wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz. Na ekspozycji „W Ukrainie” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć z projektu „Ukraine runs through it”, który wydano w formie książki w końcu 2019 roku

Justyna Mielnikiewicz od lat z wnikliwością dokumentuje życie codzienne w państwach po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jej debiutancka książka „Woman with the Monkey”(2015) to zapis piętnastu lat pracy na Kaukazie. Od 2014 roku fotografuje zaś Ukrainę. 

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

Wernisaż: 29 listopada 2019 (piątek), godz. 19:30

Adres: Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa
Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00

Oprowadzanie z udziałem autorki i kuratorki: 30 listopada 2019 (sobota), godz. 12:00 

O projekcie:
Pierwszym i znacznie wcześniejszym zamysłem było podążanie wzdłuż Dniepru, który poza geograficznym znaczeniem, także metaforycznie dzieli to państwo. W trakcie pracy nad projektem „Ukraine runs through it” miały jednak miejsce dwa wydarzenia, które odmieniając losy kraju, musiały też siłą rzeczy zmienić charakter samej serii. Najpierw Euromajdan (przełom 2013-2014) a chwilę później aneksja Krymu przez Rosję postawiły Ukrainę w stanie wojny. Mielnikiewicz fotografuje te przemiany, przygląda się jak ten konflikt dzieli nie tylko kraj, ale i ludzi, rozmawia z nimi.


- „Ukraine runs through it” to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części Ukrainy, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, ale także, a może przede wszystkim, w tych najzwyklejszych miastach i wsiach. Ich mieszkańcy mierzą się nie tylko z konfliktem w granicach własnego państwa, ale również z chaosem i propagandą. Część z bohaterów postanowiła aktywnie włączyć się w walkę i opowiedzieć po jednej ze stron. Mielnikiewicz próbowała zrozumieć te postawy, dlatego od lat wielokrotnie podróżowała na Ukrainę i powracała do swoich bohaterów. - mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.

Na wystawie w Instytucie Fotografii Fort zaprezentowanych zostanie ponad 40 zdjęć z projektu „Ukraine runs through it”, który został zamknięty w formie publikacji w końcu 2019 roku. Książka znalazła się na shortliście najważniejszego książkowego konkursu „Aperture - Paris Photo Photobook Prize”.

Więcej o wystawie: tutaj >>>

fot. Justyna Mielnikiewicz

fot. Justyna Mielnikiewicz

Odessa 2015 r., Ukraina Amina pozuje do zdjęcia w swoim małym mieszkanku w Odessie, podczas urlopu z wojska.
fot. Justyna Mielnikiewicz

fot. Justyna Mielnikiewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

patrykstanisz

Przełomowe możliwości. Szybsza praca. Najwyższa niezawodność. Oto Nikon D6.2020-04-03 15:31:55 patrykstanisz

Zapowiada się ciekawie!…

lusia

Kasia Idźkowska2020-04-03 08:57:25 lusia

jazz gra na fotografiach dalej, bardzo bardzo…

onlymind

Elwira Kruszelnicka2020-04-01 21:38:07 onlymind

Elwira, super babka.…

wachlarz

Autoportret na długim czasie2020-04-01 18:07:32 wachlarz

Temat twórczy, doświadczalny, utrwalający odruchy manualnej obsługi sprzętu, wnoszący trochę…