Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 03.11.2017 | Kolor tła:

Wystawa i aukcja fotografii kolekcjonerskiej: "Sławy, Gwiazdy, Osobowości".

Przed nami niesamowita wystawa fotografii najsłynniejszych portrecistów! Zdjęcia z wystawy będzie można zakupić na specjalnej aukcji. W ten sposób można stać się właścicielem fotografii sygnowanych nazwiskami: AVEDON, NEWTON, GREEN, TANNENBAUM, KIRKLAND. Czy to nie spełnienie marzeń dla kolekcjonerów fotograficznych dzieł?!

Wśród prezentowanych zdjęć znajdują się m.in. fotografie Marilyn Monroe autorstwa jej przyjaciela Miltona H. Greene'a, a także zdjęcia przedstawiające młodziutkie Audrey Hepburn, Catherine Deneuve, Marlenę Dietrich, Brigitte Bardot, Sophie Loren, młodego Marlona Brando oraz członków legendarnych zespołów - Roling Stones, The Beatles, a także Johna Lennona i Yoko Ono.


Od 2 do 15 listopada potrwa w Warszawie wystawa prac w ramach projektu Fotografia Kolekcjonerska. 15 listopada zdjęcia pójdą pod młotek na aukcji "Sławy, Gwiazdy, Osobowości".


O fotografiach:

Nikt nie zbliżył się do Marilyn Monroe tak, jak Milton Greene – jej przyjaciel i osobisty fotograf. Wykonał tysiące jej zdjęć, w tym wiele sesyjnych. Jako jedyny mógł fotografować również jej prywatność. Przez cztery lata aktorka mieszkała w jego domu. Najprawdopodobniej łączył ich romans. Znajomość aktorki i fotografa została gwałtownie przerwana za sprawą trzeciego męża Marilyn, dramatopisarza Arthura Millera. Milton nie chciał potem sprzedawać unikatowych fotografii Marilyn. Z powodu długów po jego śmierci kolekcja przeszła w posiadanie banku, a potem prywatnych inwestorów. To m.in. kultowe zdjęcie Marylin Monroe z kolekcji należącej niegdyś do Greene'a znajdzie się na aukcji „Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości” już 15 listopada. Na tej samej aukcji pojawią się także prace Gordona Parksa – pierwszego czarnoskórego fotografa pracującego dla magazynu Vogue. Parks przez całe swoje życie walczył o równość społeczną. Niedawno poświęcono mu monograficzną wystawę w Zachęcie „Gordon Parks: Aparat to moja broń”.

Dzień wcześniej, 14-ego listopada odbędą się aukcje Awangarda Artystyczna i Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż. Natalia LL zrobiła furorę na tegorocznych targach Frieze w Londynie, teraz jej zdjęcia pojawią się na aukcji Awangarda Artystyczna. Wykonane przez nią fotografie dumnie osłaniają kobiecą cielesność i seksualność, jednak nie jako przedmiot męskich upodobań i obsesji, lecz własność i siłę kobiet. Na kobiece ciało, jego uprzedmiotowienie i kult perfekcji zwracała uwagę także Ewa Partum. Jej fotografia z kultowego cyklu „Samoidentyfikacja” również pojawi się na aukcji. Na tej samej licytacji pod młotek pójdą fotografie polskich twórców awangardowych, w tym: „Gestykulacje - Systemy” Zbigniewa Dłubaka, heliografia Zdzisława Beksińskiego, abstrakcyjne fotografie Marka Piaseckiego i Bronisława Schlabsa, ekspresyjne autoportrety Witkacego czy jedna z konceptualnych prac Eustachego Kossakowskiego „Światło w korytarzu / Lumiere dans le couloir” z 1980 roku. Na drugiej tego dnia aukcji Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż znajdą się prace Zofii Rydet ze słynnego cyklu „Zapis socjologiczny”.

Listopadowy cykl aukcji fotografii zakończy się 15 listopada charytatywną licytacją Projekt „Marzenie”. Jakie marzenia mogą mieć ludzie, którzy, zdawałoby się, osiągnęli już wszystko – Beata Tyszkiewicz, Jerzy Pilch, Anda Rottenberg, Jerzy Stuhr? Organizatorzy akcji Projekt „Marzenie” spotkali się ze znanymi osobami, żeby spytać je o cele, których nie udało im się spełnić. Efektem każdego z tych spotkań jest fotografia bohatera wizualizująca jego niespełnione pragnienie. I tak można zobaczyć Marylę Rodowicz jako Larę Croft, Andrzeja Seweryna jako Jamesa Bonda i Daniela Olbrychskiego jako Winettou. Zdjęcia pójdą pod młotek 15 listopada podczas Charytatywnej Aukcji Fotografii Projekt „Marzenie”. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na realizację marzeń dzieci, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

Listopadowe aukcje w DESA Unicum otwierają nowy rozdział w historii – Fotografia Kolekcjonerska staje się częścią Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Oferta Fotografii Kolekcjonerskiej została podzielona na trzy aukcje: Awangarda Artystyczna; Tradycjonalizm, Piktorializm Reportaż; Sławy, Gwiazdy, Osobowości. Cykl zakończy Charytatywna Aukcja Fotografii Projekt „Marzenie”.

Fotografia Kolekcjonerska: Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa.

 

Catherine Deneuve

Catherine Deneuve

fot. DENIS MALERBI
Marilyn Monroe, 1961

Marilyn Monroe, 1961

fot. DOUGLAS KIRKLAND (ur./b. 1934)
Brigitte Bardot, 1965

Brigitte Bardot, 1965

fot. DOUGLAS KIRKLAND (ur./b. 1934)
Yoko Ono & John Lennon

Yoko Ono & John Lennon

fot. ALLAN TANNENBAUM (ur./b. 1945)
Catherine Deneuve & Jean-Louis Trintignant

Catherine Deneuve & Jean-Louis Trintignant

fot. BERNARD BARDINET (ur./b. 1945)
Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

fot. MILTON H. GREENE (1922 - 1985)
Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

fot. MILTON H. GREENE (1922 - 1985)
Audrey Hupburn

Audrey Hupburn

fot. RICHARD AVEDON (1923 - 2004)
Ava Gardner

Ava Gardner

fot. HELMUT NEWTON (1920 - 2004)
Marlene Dietrich

Marlene Dietrich

fot. MILTON H. GREENE (1922 - 1985)
Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

fot. MILTON H. GREENE (1922 - 1985)
Bettina Graziani, 1950

Bettina Graziani, 1950

fot. GORDON PARKS (1912 - 2006)
Brigitte Bardot

Brigitte Bardot

fot. JEAN BARTHET (1920 - 2000)
Marlon Brando

Marlon Brando

fot. ANDRE SAS (ur./b. 1928)

Więcej informacji znajdziecie na stronie DESA Unicum: www.desa.pl.

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…