Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 06.09.2016 | Kolor tła:

Wystawa DEBUTS

Szeroki Kadr zaprasza tym razem do Wrocławia!

To już trzeci finał DEBUTS, inicjatywy, której celem jest odkrywanie i promowanie najbardziej utalentowanych wschodzących polskich fotografów.

W czasach gdy zewsząd otaczają nas obrazy, wskazywanie ludzi nie jest prostym zadaniem. Dodatkowo większość tych obrazów jest nijaka i natychmiast o nich zapominamy przewracając stronę gazety lub skacząc pomiędzy kanałami telewizyjnymi i stronami internetowymi.
Jak odkryć najlepsze obrazy w tym oceanie miernoty? Jak sprawić, że dobre zdjęcia dotrą do większej grupy odbiorców? Nasz projekt uruchomiliśmy po to, żeby móc odpowiedzieć na te pytania. Chcemy pokazywać entuzjastów fotografii, którym zależy i których warto obserwować, pomimo faktu, że są dopiero na początku swoich artystycznych dróg, licząc na to, że dzięki naszemu wsparciu ich kariery rozkwitną, a nie okażą się ślepymi zaułkami.

O czym starają się nam powiedzieć wschodzący polscy fotografowie? Co zaprząta ich uwagę? Mówią o rzeczach, które w pewnych momentach są ważne dla każdego z nas: o radości doświadczania dzieciństwa, o samotności po stracie kogoś bliskiego, o lęku przed przyszłością. Obserwują i dokumentują ich najbliższe otoczenie; komentują rzeczywistość, w której żyją. Czasami fotografia pozwala im zaakceptować siebie, a czasami umożliwia ucieczkę do idealnego świata, który sami sobie stworzyli.

Bez względu na to z jaką fotografią mamy do czynienia - dokumentalną, podróżniczą, uliczną, modową czy artystyczną - wszystkie portfolia łączy świadome użycie tego medium. Tych 40 fotografów, których zdjęcia składają się na tę wystawę i książkę, udowadnia, że fotografia to coś więcej niż tylko zdjęcia. To są uchwycone na zawsze emocje i życiowe doświadczenia. To są chwile pełne radości i łącznik pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, jak również świetny prezent dla przyszłości. To komentarz o “tutaj” i “teraz” fotografa. Od nas, odbiorców, zależy, jak ten komentarz odczytamy. Wymaga on od nas otwarcia się na te zdjęcia, przyjęcia punktu widzenia fotografa. Tylko wtedy będziemy w stanie odkodować jego/jej wiadomość. Tylko wtedy zrozumiemy jego/jej sposób myślenia. Tylko wtedy będziemy mogli zobaczyć siebie na tych obrazach.
Tak niewiele, a jednocześnie tak dużo.

DEBUTS (edition 2016) © Adam Biernat

DEBUTS (edition 2016) © Adam Biernat


“Im bardziej zagłębiałem się w historie, obrazy i portfolia, tym intensywność wrażeń rosła. I nagle pojąłem, że nie wpatruję się w ekran mojego laptopa, tylko że z niego wyglądam. Patrzę oczami młodego i utalentowanego Polaka lub Polki. Patrzę na otaczający go świat poprzez intrygujący sposób widzenia jego tajemniczego umysłu. Tym jest dla mnie fotografia. Takiej fotografii szukałem. Fotografii, która mówi nam o istotnych ludzkich sprawach i o otaczającej nas rzeczywistości, ale zawsze opowiedzianych zaangażowanym i wyrazistym głosem fotografów. Bo jeśli niewiele czujemy, gdy robimy zdjęcie, to z całą pewnością niczego nie poczuje ktoś, kto to zdjęcie zobaczy. A jeśli zdjęcie jest zbyt ostre, zbyt precyzyjne, to wtedy nie wzbudzi ono w nikim żadnej refleksji. W wybranych przeze mnie portfoliach odkryłem właśnie to, tę magię, która sprawia, że fotografia jest czymś więcej niż tylko zdjęciami.” (Mads Nissen)

Jury:
Calin Kruse (Niemcy), Petra Leene (Holandia/USA), Mads Nissen (Dania), Moshe Rosenzveig (Australia), Grzegorz Kosmala (Polska)


Fotografowie:
Basia Abramowicz, Joanna Bałaś, Adam Biernat, Katarzyna Bojko-Szymczewska, Alicja Brodowicz, Patryk Bułhak, Katarzyna Czerniak, Natalia Dołgowska, Kamil Domański, Tytus Grodzicki, Małgorzata Gwiazdonik, Edyta Jabłońska, Marta Kaczmarek, Julia Kaczorowska, Marta Kiela-Czarnik, Barbara Kosakowska, Katarzyna Kubiak, Magdalena Kuca, Artur Kucharczak, Dominika Kucner, Jacek Laube, Anna Lemke, Paweł Malinowski, Michał Matejko, Jakub Michalec, Maciej Narożny, Ola Nguyen Van, Laura Ociepa, Michał Orliński, Arkadiusz Pisarek, Arek Rataj, Sandra Recka, Marta Rybicka, Wojciech Ryziński, Małgorzata Skrzypczyk, Kamil Śleszyński, Weronika Twardowska, Dominik Witaszczyk, Weronika Woźniak, Aleksandra Zinkiewicz


DEBUTS (edycja 2016)
@ DCF “Domek Romański” (pl. bpa Nankiera 8, Wrocław)
1 - 17 września 2016 r.

Uroczysty finisaż: 15 września o godz. 18:00
Więcej informacji: DEBUTS.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…