Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 08.03.2017 | Kolor tła:

Wernisaż fotografii "Ulotnie" Moniki Gawinowskiej

Szeroki Kadr ma wielką przyjemność zaprosić na wystawę oraz wernisaż fantastycznej młodej artystki, Moniki Gawinowskiej, która całkiem niedawno gościła u nas w Inspiracjach, a już za chwilę jej prace będzie można obejrzeć na żywo w warszawskiej galerii.

"Fotografując zarówno aparatem cyfrowym jak analogowym, Gawinowska staje się łącznikiem pomiędzy dwoma światami: tym, który nami włada i tym, o którym marzymy. Dzięki magii światła, odkrywa rąbek samej siebie i pozwala nam wejść w magiczny świat." 

Kurator wystawy

Waldemar Zdrojewski 

„ULOTNIE” / „EPHEMERALITY”

FOTOGRAFIE MONIKI GAWINOWSKIEJ

Czas trwania wystawy: 24.03-25.05.2017

Miejsce wystawy: Galeria OBSERWACJA

ul. Tarczyńska 3 (w kamienicy artystycznej TA3)

WERNISAŻ: 23.03.2017, godz. 19:00.

Monika Gawinowska w Inspiracjach Szerokiego Kadru: https://www.szerokikadr.pl/inspiracje/monika-gawinowska


Kiedy zobaczyłem pierwszą fotografię Moniki Gawinowskiej, pomyślałem: tak, wrażliwemu i uważnemu obserwatorowi chodzącemu po ulicach z aparatem udaje się czasem złapać tę ULOTNOŚĆ. Myślałem, że to przypadek ale było to błędne myślenie, gdyż zdjęcie było częścią cyklu. Lata samotnych, najczęściej porannych wypraw z aparatem zaowocowały uchwyceniem cudownej ulotności czasu, bytu, materii.

W czasach gdy fotografia jest często upolityczniona, zunifikowana, amoralna, hiperrealistyczna, nowo dokumentalna, długo i krótko projektowa, konceptualna, kreowana, zmanipulowana a przede wszystkim służy konkretnym celom i została zawłaszczona przez koterie intelektualistów, lobbystów, czy decydentów i zwyczajnie wyrwana z serc romantyków, pomyślałem, że warto pokazać prace Gawinowskiej. 

To tak jakby cud się wydarzył i w piramidzie Cheopsa okryto sarkofag, w którym ożyła mumia; tu - fotografia. Zdjecia Gawinowskiej to powrót do przeszłości ale i fotografia z siebie i dla siebie: znakomite ekspresyjne kadry, decydujący moment, ulotne chwile, czasem celowo odrealnione ale tez realnie proste w przekazie. To najprawdziwsza fotografia - swoisty powrót do źródeł. 

Fotografując zarówno aparatem cyfrowym jak analogowym, Gawinowska staje się łącznikiem pomiędzy dwoma światami: tym, który nami włada i tym, o którym marzymy. Dzięki magii światła, odkrywa rąbek samej siebie i pozwala nam wejść w magiczny świat.
Niezaprzeczalny talent i konsekwencja są w przymierzu z wrażliwością; ta konfiguracja daje znakomite efekty a fakt, że Gawinowska jest fotografką-amatorką napawa nadzieją, ze nie tylko wyżej wspomniane „wartości” są istotą współczesnej fotografii.

Kurator wystawy

Wlademar Zdrojewski

„Nasza kultura opiera się na nadmiarze, nadprodukcji, w rezultacie czego nasze doświadczenie zmysłowe stopniowo coraz bardziej traci na wyrazistości. Warunki współczesnego życia - materialnej obfitości, namnożenia rzeczy - osłabiają naszą zdolność odczuwania. [...] Dziś ważne jest uleczenie naszych zmysłów. Musimy się nauczyć więcej widzieć, słyszeć i odczuwać.”

„O fotografii”, Susan Sontag

WYSTAWA FOTOGRAFII

MONIKA GAWINOWSKA

MONIKA GAWINOWSKA

 

MONIKA GAWIOWSKA

MONIKA GAWIOWSKAWszystkie fotografie: Monika Gawinowska

Organizatorzy:

Galeria OBSERWACJA: http://www.obserwacja.art.pl

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…