Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 07.06.2022 | Kolor tła:

Sztuka niesie pomoc

Artyści Szkoły Filmowej w Łodzi dla Ukrainy. Szkoła Filmowa w Łodzi to kilka pokoleń artystów wierzących w ideę pokoju i stanowczo opowiadających się przeciwko wojnie. We współpracy z Allegro Charytatywni i Polską Akcją Humanitarną powstała aukcja fotografii artystów i artystek związanych z Szkołą Filmową w Łodzi - każda z nich to cegiełka, której dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Aukcja “Szkoła Filmowa dla Ukrainy” trwa do 30 czerwca.

Znajdziecie ją w celach Polskiej Akcji Humanitarnej na portalu Allegro Charytatywni.
Zachęcamy do licytacji sztuki i tym samym wsparcia akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Link do prac na Allegro: https://allegro.pl/charytatywni/polska-akcja-humanitarna/cele/szkola-filmowa-dla-ukrainy
Więcej informacji na fanpage Katedry Fotografii PWSFTviT.

***

Z inicjatywą zorganizowania aukcji wyszli studenci, wykładowcy i absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy przekazali swoje wybrane dzieła na licytację. W trakcie aukcji będzie można nabyć prace zarówno twórców znanych i cenionych, jak również tych wchodzących w świat wielkich artystycznych nazwisk.

Nad pracami przekazanymi przez młodych artystów pochyliła się Dr Weronika Kobylińska, historyczka sztuki, wykładowczyni w Szkoły Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: “Otaczająca nas rzeczywistość to przestrzeń, w której trudno się zadomowić i odnaleźć swoje miejsce. Pozostajemy zagubieni, niepewni i zdezorientowani. Samotność dzisiejszej jednostki pozbawiona jest już literackiej, romantycznej otoczki, gdyż wynika ona przecież z realnych problemów: pandemii, napięć politycznych, wojny.

Współczesne pokolenie artystów i artystek odczuwa zatem uzasadnioną konieczność odrzucenia optymistycznej wizji człowieka, którą wciąż próbuje przed nami kreować konsumpcyjny świat reklamy. Dramat wyobcowania czy wizualizowanie tragedii to zagadnienia trudne do plastycznego wyartykułowania.

Tego ambitnego zadania podjęły się jednak Daria Irena Górniewska, Kinga Świętek oraz Aneta Wigłasz. Za pomocą rozmyć, poruszeń, abstrakcji czy nietypowej scenografii stworzyły zdjęcia poruszające i niezwykle aktualne. Zwątpienie w dotychczasowe systemy społeczne, które okazały się bezradne w walce z kryzysem humanitarnym, artystki opowiedziały za sprawą ciemnej, intensywnej palety barw, kompozycyjnego rozwibrowania oraz wewnętrznej dynamiki kadrów. Bez sięgania po dosłowność, ale operując metaforą, w przejmujący sposób zdiagnozowały naszą rzeczywistość.”

Aneta Wigłasz - Zanurzenie Kinga Świętek - Pył Daria Irena Górniewska - Jeszcze się nie spotkaliśmy Aneta Wigłasz - Zanurzenie Kinga Świętek - Pył Daria Irena Górniewska - Jeszcze się nie spotkaliśmy Wybrane zdjęcia z aukcji
prof. Tomasz Komorowski z pracą przekazaną na aukcję  
O akcjiO jednej z pracRealizacja: studenci zaangażowani w akcję

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…