Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 27.11.2017 | Kolor tła:

Premiera książki „Citymorphosis” M.M. Berezowskiego.

Od Berlina, przez Warszawę i Moskwę, po Pekin. Książka fotograficzna „Citymorphosis” to opowieść o przemianach architektonicznych miast dawnego Bloku Wschodniego. Dokumentacja przemian od komunistycznego krajobrazu do współczesnych miast ery globalnego kapitalizmu. I ukazanie podobieństw tych transformacji. 

Fotograf Marek M. Berezowski spędził prawie pięć lat na w poszukiwaniu przestrzeni będących przykładem postępujących zmian, procesu transformacji, które z różną intensywnością widać w architekturze i urbanistyce miast Chin, Rosji, Polski czy na terenie byłego NRD. Zdjęcia skupiają się na: Berlinie, Warszawie, na Śląsku, w Moskwie, Petersburgu, Pekinie, Chongqing, Tianjin, Guangzhou i Wenchang.

Miasta zostały wybrane przede wszystkim zgodnie z indeksem światowych miast globalnych (The Global Cities Index), w których transformacja postępuje najintensywniej. Wydawałoby się, że Marek M. Berezowski pokazał miejsca odmienne kulturowo. Jednak w zmianach zachodzących w ich krajobrazie okazały się one podobne. 

Jusama historia miast „Wschodu” czy Bloku Wschodniego jest bardzo podobna. W rónym stopniu zostały dowiadczone wojnami wiatowymi i naznaczone brutalnprzebudow. Chozmiana tych miejsc dla „nowego człowieka” zaczęła siod inspiracji modernizmem Le Corbusiera, to na ich współczesny wygld radykalnie wpłynęły epoki stalinizmu i realnego socjalizmu.

W nast
pnych latach blokowiska powstawały na masowskal. W latach 70. i 80. poprzedniego wieku wielka płyta nadal intensywnie zalewała miejski krajobraz. Blokowiska oplotły wianuszkiem miasta, a w centrach pojawiła siarchitektura, która miała wyraapotgkomunistycznej władzy i „ducha” obowizujcego sytemu.

Równocze
nie z transformacja ustrojoww pastwach Bloku Wschodniego, w Chinach - z radykalnzmiankursu politycznego po mierci Mao Zedonga, rozwój miast podporzdkowany został zasadom globalnego kapitalizmu. Metropolie stały simotorem wzrostu ekonomicznego. Zmieniła sinie tylko ich przestrzegeograficzna, ale tesymboliczna. Komunistyczna architektura straciła swój uprzywilejowany charakter na rzecz drapaczy chmur, szklanych pomników kapitalizmu. Korporacje zajęły najdogodniejsze lokalizacje. 

Premiera książki „Citymorphosis” odbędzie się 6 grudnia (środa) o godzinie 19:00 w Faktycznym Domu Kultury, przy ulicy Gałczyńskiego 12 w Warszawie. 

 

 

Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

Stron 99, 74 zdjęcia, twarda oprawa. Teksty i fotografie: Marek M. Berezowski Projekt graficzny: Kasia Kubicka Edycja: Joanna Kinowska Wydawca: Marek M. Berezowski
Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

Marek M. Berezowski „Citymorphosis”


Marek M. Berezowski, fotografuj
c procesy zmian w architekturze miast Chin, Rosji, Polski czy na terenie byłego NRD, unikał miejsc charakterystycznych dla danego miasta. wiadomie wybierał kadry pozbawione symboli, napisów czy widoku ludzkich twarzy. Skupiał sina uniwersalnym charakterze metamorfozy przestrzeni miejskiej. Unifikacja w procesie transformacji dzieje siniezalenie czy jest to w Europie, czy Azji, demokracji czy systemie autorytarnym. Jest to efektem podporzdkowania planowania przestrzeni miejskiej logice wzrostu i zysku. Fotograf starał si, aby przedstawiona w „Citymorphosis” unifikacja krajobrazu nie tylko przybliyła podobiestwa przekształce. Chciał te, aby pomogła dostrzec powizanie i uniwersalność zjawisk w globalnym wiecie. Zdjcia w książce sniepodpisane. Dziki temu, chozłoona z pozornie odległych miejsc, rónych miast i pastw, rzeczywistość przedstawiona w „Citymorphosis” moe wydawasijednym megamiastem. 

 

Marek M. Berezowski - fotograf i antropolog kultury. Doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej WH UW, absolwent Fotografii w Pastwowej Wyszej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Nagrodzony m.in. w konkursach prasowych BZ WBK Press Foto 2014 i 2016, Newsreporta2008, laureat konkursu Leica Street Photo 2016, zdobywca dziesiciu honorowych wyróniekonkursu IPA w 2016. Stypendysta programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r. Prezentował prace midzy innymi podczas Miesica Fotografii w Los Angeles, The Boutographies - Rencontres Photographiques w Montpellier, na Festiwalu Photon w Walencji. Preferuje długoterminowe projekty dokumentalne, m.in. Kosowo (2007-2011), Wojna w Donbasie (od 2015), Citymorphosis: Polska, Chiny, Rosja, Niemcy (2013-2017). W 2017 ukazała sifotoksiążka „Citymorphosis". 

fot. Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

fot. Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

fot. Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

fot. Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

fot. Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

fot. Marek M. Berezowski „Citymorphosis”

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…