Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 31.08.2023 | Kolor tła:

Wystawa Flores Szymona Kobusińskiego na FFWRS

„Wystawa Flores jest wyjątkową podróżą artystyczną, w której symbolicznymi bohaterami są kwiaty. Archiwizuję je, są moimi intymnymi wspomnieniami wielu emocji. Figury kwiatów używam jako metafory chcąc wrócić do chwil, które przeminęły w bezpowrotny i często niezauważony sposób. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuję wodę jako narzędzie do kreowania własnych światów. Ważna jest improwizacja, a medium, które jest dla mnie tak istotne pozwala na intuicyjne tworzenie i spontaniczność jak w jam session. Akceptacja nieprzewidywalności procesu jest jedną z moich najważniejszych motywacji do dalszych poszukiwań.”
Szymon Kobusiński (autor wystawy)

Wystawa jest częścią Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu.

Można ją oglądać od 1 do 17 września 2023 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wernisaż odbędzie się w piątek 1 września o godzinie 19.00

Projekt FLORES

„Projekt Flores Szymona Kobusińskiego to wizualna medytacja i refleksja nad naturą pamięci. Jednocześnie sama praca jak i proces jej powstawania to dla artysty sposób radzenia sobie z żalem po utraconych chwilach, które w odpowiednim momencie niedocenione, minęły i wyblakły w chaosie wspomnień. Nałożył się na nie szum upływającego czasu, przekształcając i nadając im być może inną postać. Kwiaty, jako obiekt artystycznych obserwacji, stały się symboliczną materią tego tematu. Pochodzą z różnego rodzaju wydarzeń, w których twórca uczestniczył lub był świadkiem - rodzinnych celebracji, pogrzebów, oficjalnych wydarzeń. Jednak w samych fotografiach ich związek z konkretnymi zdarzeniami nie ma znaczenia Są narzędziem, podobnie jak element wody, który jest charakterystyczny dla prac Kobusińskiego od wielu lat. W tym przypadku potraktował jego użycie metaforycznie, jako pryzmat czasu, ale również dosłownie jako środek pozwalający na spontaniczne i nie poddające się całkowitej kontroli kreowanie obrazów. Ta fotograficzna taktyka w swoim zamiarze ma uruchamiać retrospekcję, nasilać wrażenia. Swoją esencjonalną estetyką artysta wskrzesza i archiwizuje własne emocje, ale równocześnie nadaje im charakter uniwersalny.”
Maja Kaszkur (kuratorka wystawy)

Szymon Kobusiński

Jest artystą zajmującym się sztukami wizualnymi. W swojej praktyce używa wody jako głównego medium. Jego prace łączą elementy abstrakcji i figuratywności, w których pojawia się zarówno klasyczna fotografia, ale także materiały video. Pierwszym nauczycielem fotografii kilkuletniego Szymona był jego ojciec - rzeźbiarz i scenograf teatralny. Dziś Kobusiński jest wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi, której jest absolwentem. Wśród wielu nagród i wyróżnień, artysta szczególnie wspomina nominację do Lucie Awards w 2014 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Kobusiński jest autorem wielu wyróżnionych projektów artystycznych, w tym indywidualnych wystaw takich jak "Inny Świat" (2001), "Światło Życia" (2004), "Ocalić od zapomnienia" (2005), "Medaliści" (2008), "Pasja" (2008), "O2" (2012), "Intymność" (2017) i "Erynie" (2021). Jego prace prezentowane były w wielu prestiżowych miejscach m.in. Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie i Teatrze Narodowym w Warszawie, a także w
galeriach w Berlinie, Londynie i Kopenhadze. Wystawa "Ocalić od zapomnienia" zdeponowana została w Muzeum Emigracji w Gdyni. W 2018 roku wydano książkę pod tytułem "NOW WE’RE OVER THE WATER” prezentującą jego prace.
W 2009 roku Szymon Kobusiński przywrócił do życia unikalną przestrzeń z przełomu XIX i XX wieku - skarbiec Banku Polskiego w Warszawie, który stał się jego pracownią artystyczną - Studio Bank.

Wystawę i projekt wspiera Nikon Europe

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…