Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 14.05.2020 | Kolor tła:

Konkurs MK Jazz Foto

Idea konkursu fotograficznego imienia Marka Karewicza dojrzewała w środowisku od dłuższego czasu. Znakomity fotograf , dusza tego środowiska, ostatnie lata swego życia spędził na wózku inwalidzkim a częściowy paraliż całkowicie uniemożliwiał mu fotografowanie. Ale nawet w takiej sytuacji był Karewicz bardzo aktywny, przyjeżdżał na festiwale jazzowe, bywał w klubach i na koncertach. Gdy 26.czerwca 2018 roku zmarł w wieku 80 lat, w kilku miejscach niemal jednocześnie pojawił się pomysł zorganizowania tego konkursu.

Główną ideą MK Jazz Foto, konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza jest uczczenie pamięci tego znakomitego fotografa i popularyzacja Jego dorobku. Dla współczesnych miłośników tego gatunku fotografii powstała znakomita platforma spotkań i wymiany doświadczeń gdyż otwarty on jest zarówno dla fotografów zawodowych jak i amatorów, niezależnie od techniki fotografowania i metod postprodukcji. W Jury zasiadają osoby związane ze środowiskiem jazzowym oraz artyści fotograficy i plastycy. Pierwsza edycja miała miejsce na przełomie lat 2018 i 2019 i zakończyła się podczas 55. Festiwalu Jazz nad Odrą wystawą 35 najlepszych prac. Grand Prix MK Jazz Foto za fotografię Jamesa. Cartera zdobył Rafał Nowak, II. Nagrodę otrzymał   Adam Krause za zdjęcie Michała Urbaniaka  a III. Jarek Rerych, który sfotografował Rona Cartera. Kapituła Fundacji Jazz nad Odrą przyznała dodatkowo dwie Nagrody Specjalna: za najlepsza fotografie wykonana na Festiwalu Jazz nad Odrą – Marcin Maziej za zdjęcie Mimi Jones i Ela Korsak za najlepszą fotografię wykonaną techniką analogową. Na konkurs wpłynęło 225 prac przesłanych przez 125 autorów. 

Druga edycja na przełomie lat 2019 i 2020 zgromadziła 90 autorów, którzy przysłali 225 prac. Jury zdążyło jeszcze przed ogłoszeniem epidemii wybrać 33 najlepsze prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej. Z tego grona wyłoniono czworo laureatów.

Grand Prix drugiej edycji zdobyła Urszula Las za fotografię perkusisty, Franka Parkera. Drugą Nagrodę przyznano Piotrowi Banasikowi za fotografię, na której przedstawiony jest Trombone Shorty, a dwie równorzędne Trzecie Nagrody otrzymali : Kasia Idźkowska, która sfotografowała  amerykańskiego saksofonistę, Brenta Birckheada, oraz Jarek Wierzbicki za fotografię Leszka Możdżera. Nagrodę Specjalną za najlepszą fotografię wykonana na Festiwalu Jazz nad Odrą  przyznano Katarzynie Stańczyk za zdjęcie Adama Wajdzika. 

Niestety ze znanych powodów ten festiwal nie mógł się odbyć w przewidywanym terminie między 20. a 26. kwietnia. Mamy ogromną nadzieję zaprosić na pokonkursową wystawę i wręczenie nagród jesienią. Drugi termin planowany jest w dniach 6-10.10.2020.

 Konkurs posiada swoją stronę internetową www.mkjazzfoto.pl, na której można zapoznać się z regulaminem i terminami tego wydarzenia. Ma  też  własny profil na Facebooku i Instagramie. Kuratorem konkursu i pokonkursowej wystawy pozostał Lech Basel.

 Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji, której sponsorem została firma Nikon.

Ogłosimy ją jesienią tego roku.

Autorką zdjęcia promującego konkurs na naszym portalu jest Kasia Idzikowska. Fotografka gościła u nas w dziale Inspiracji. Zapraszamy do zapoznania się z jej sylwetką i fotografiami. https://www.szerokikadr.pl/inspiracje/kasia-idzkowska  

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

nikon

Nikon NX Studio2022-08-01 23:02:21 nikon

Skaszaniona jest w obecnym oprogramowaniu od Nikona opcja importu zdjęć poprzez Nikon Transfer 2 -…

onlymind

Sylwia Kiertowicz2022-08-01 22:11:21 onlymind

Zabijcie mnie, ale nie wiem o co chodzi z tą "lokacją"???…

joannabroek

Trudne koloru początki2022-08-01 18:48:06 joannabroek

Do internetu najlepiej ustawić przestrzeń roboczą sRGB , a do drukowania zdjęcia Adobe RGB lub…

joannabroek

Jak robić dobre zdjęcia podczas zachodu słońca2022-08-01 17:53:03 joannabroek

Można użyć Adobe Color (jest bezpłatne) albo w Photoshopie (Camera Raw) i ustawić żywe kolory.…