Kolekcja Bolesława Augustisa
Zakończył się trzeci etap konserwacji i digitalizacji fotografii z przedwojennego Białegostoku.
Po 14 latach od odkrycia kolekcji Bolesława Augustisa, fotografa przedwojennego Białegostoku, na stronie albom.pl można obejrzeć połowę jego zachowanych prac. W październiku pojawiły się na niej kolejne nowe zdjęcia.
Kolekcja przedstawia Białystok z lat 1935 – 1938, głównie jego mieszkańców. Odnaleziono ją przypadkowo w 2004 roku, szybko jednak jej wartość docenili zarówno znawcy fotografii, jak też sami białostoczanie, dla których kadry Augustisa stały się oknem na dawny Białystok, a także powodem do wielu wzruszeń. Najwięcej z nich to tzw. „ulicówki”, portrety przechodniów – pojedyncze i grupowe, które Augustis sprzedawał w swoim zakładzie Polonia Film przy ul. Kilińskiego.
Aktualnie Augustis ma wielu fanów, nie tylko z Białegostoku. Facebookowy profil albom.pl, na którym regularnie prezentowane są kolejne fragmenty zbioru, polubiło ponad 4 tysiące użytkowników, a niektóre posty mają nawet po kilkanaście tysięcy odsłon. Fotografie ukazują się w publikacjach poświęconych fotografii i historii Białegostoku, pokazywane były w formie wystaw. W bieżącym roku, dzięki wsparciu Miasta Białystok, wydany został drugi już album ze zdjęciami Bolesława Augustisa - „Augustis 2.0”.
W ramach stypendium przewidziane zostały w białostockiej Galerii Sleńdzińskich cztery spotkania z Grzegorzem Dąbrowskim na temat zdjęć Augustisa i archiwalnej fotografii. Dwa obyły się w październiku. Kolejne zaplanowane są na listopad i grudzień. Dokładne terminy podane zostaną na facebookowym profilu albom.pl.