Karol Grygoruk, I Love You Dad. Wernisaż, wystawa i premiera książki.
Wernisaż i premiera książki: 17.11.2017 (piątek), godz. 19:00.
Wystawa: 17.11 – 20.11.2017
Wydarzenia towarzyszące:
18.11 (sobota), godz. 19:00 - spotkanie autorskie - Karol Grygoruk w rozmowie z Moniką Szewczyk.
19.11 (niedziela), godz. 12.00 i godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie (Wiktoria Michałkiewicz, Karol Grygoruk).
Finisaż wystawy: 19.11 (niedziela), godz. 18.00. MIEJSCE: Leica 6x7 Gallery Warszawa, Mysia 3, III piętro.
17. listopada zapraszamy na otwarcie wystawy i polską premierę debiutanckiej książki Karola Grygoruka “I Love You Dad”.
Premiera światowa publikacji odbyła się 8. listopada w ramach targów książki fotograficznej Polycopies w Paryżu, jednego z wydarzeń towarzyszących Paris Photo.
Tajlandia jest uznawana za jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Azji, której istotnym filarem jest turystyka: w 2015 roku kraj odwiedziło ponad 29 milionów osób. Postęp gospodarczy widać gołym okiem - wzrasta wraz z nowymi wieżowcami, luksusowymi centrami handlowymi i domami nowej klasy średniej, oraz willami przyjezdnych, którzy inwestują w nieruchomości z których korzystają tylko w trakcie urlopu. Karol Grygoruk zdecydował się sportretować drugątwarz tego gwałtownego “postępu” - reprezentują go ludzie, którzy walczą o przeżycie w warunkach ekstremalnej biedy, odarci z wszelkich praw: do edukacji, równouprawnienia, i wolności słowa. Mimo to wszyscy bez wahania twierdzą, że kochają Króla.
Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej zmarł 13 października 2016 roku - w chwili śmierci miał osiemdziesiąt osiem lat i byłnajdłużej panującym monarchą na świecie. Był również jednym z najbardziej szanowanych przywódców w Azji, a w trakcie jego panowania Tajlandia doświadczyła strukturalnych i gospodarczych zmian, które sprawiły, że w oczach części społeczeństwa jego autorytet był niepodważalny. Na innych został wymuszony - artykuł sto dwunasty tajskiego kodeksu karnego brzmi: “Każdy, kto zniesławia, obraża lub zagraża królowi, królowej, następcy tronu lub regentowi, podlega karze od trzech do piętnastu lat więzienia”. Zniesławienie może być krytyką instytucji monarchii, prywatną rozmową na tematy polityczne, lub wpisem na portalach społecznościowych. Skomplikowane relacje władzy i ambiwalentna współzależność między podziwem a strachem, które są obecne w tajskim społeczeństwie stały się tematem projektu Karola Grygoruka. Rozpoczął jego realizację kilka miesięcy przed śmiercią Króla, a następnie wrócił do Tajlandii w trakcie wyznaczonej po jego śmierci rocznej żałoby narodowej.
W ramach projektu “I Love You Dad” Karol Grygoruk udokumentował głębokie podziały tajskiego społeczeństwa, gdzie pod powierzchnią ukształtowaną zgodnie z paradygmatem władzy znajduje się świat niedostrzegany lub pomijany - szczególnie przez zachodnich turystów. Oni również przyczyniają się do podziałów w tajskim społeczeństwie zarówno swoimi działaniami, jak i ignorancją i niewiedzą na temat sytuacji osób zamieszkujących ten kraj. Karol Grygoruk postanowił zauważyć osoby niedostrzegane: wykluczonych, najbiedniejszych żyjących w dzielnicach slumsów, ladyboy’ów, prostytutki, ale też nastolatków zafascynowanych kulturą Zachodu. Łącząc swoje doświadczenia fotograficzne i socjologiczną wiedzę, Grygoruk wypracował język wizualny, który przekracza granice kultur - kultury Tajlandii, którą dokumentuje i kultury polskiej, z której się wywodzi. Książka “I Love You Dad” jest więc uniwersalnym zapisem wszechobecności władzy i dokumentem sposobów na jej zakwestionowanie.
O artyście:
Karol Grygoruk - (ur. 1985). Absolwent socjologii i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył wydziałfotografii dokumentalnej w Instytucie Fotografii Kreatywnej w Opavie, absolwent the Helsinki Foundation School on Human Rights, wykładowca w Akademii Fotografii w Warszawie. Przez wiele lat współpracował z organizacjami pozarządowymi w Polsce i za granicą - między innymi współorganizował festiwal WatchDocs i przez dziesięć lat fotografował dla Greenpeace. Specjalizuje się w teoriach kultury wizualnej i współczesnej fotografii amerykańskiej. Jego prace były pokazywane w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w takich instytucjach jak MSN w Warszawie, czy Galeria Pauza w Krakowie. Był dyrektorem artystycznym magazynu VICE Polska oraz i-D Polska, a jego reportaże fotograficzne były publikowane w międzynarodowych wydaniach magazynu VICE, i-D, Wired, Noisey, a także m.in. w Gazecie Wyborczej i Polityce. Reprezentuje go agencja fotograficzna SHOOTME.
Wystawa będzie miała miejsce w '6x7 Leica Gallery' w Warszawie.

Fot. Karol Grygoruk

Fot. Karol Grygoruk

fot. Karol Grygoruk

fot. Karol Grygoruk
Powiązane tematy
Lipiec 2012Karol Grygoruk

Jak zrobiłem to zdjęcie – Karol Grygoruk, czyli prawdziwi ludzie
