Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 27.05.2019 | Kolor tła:

Joanna Helander, Baby patrzą. Fotografie 1976–2012

Szeroki Kadr z wielką przyjemnością zaprasza na wystawę towarzyszącą Festiwalowi Kraków Photomonth 2019.

Motywem przewodnim twórczości Joanny Helander jest świat widziany z perspektywy kobiet. Bliższych i dalszych sąsiadek, tych zza ściany oraz tych, które zamieszkują przyległe klatki kliszy fotograficznej, nic o sobie nie wiedząc. 

Fot. Joanna Helander

Fot. Joanna Helander

Kraków Photomonth 2019

Joanna Helander, Baby patrzą. Fotografie 1976–2012

W 1968 roku Joanna Helander zmuszona była przerwać studia romanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Trafiła do więzienia za protest przeciwko inwazji na Czechosłowację. W 1971 roku wyemigrowała do Szwecji.

W latach 1976–1986, kiedy zaczęła odwiedzać Polskę, stworzyła serie zdjęć oraz teksty, które ukazały w Szwecji w albumach: Kobieta: en bok om kvinnor i Polen [Kobieta. Książka o kobietach w Polsce] oraz Gerard K: breven från Polen[Gerard K. Listy z Polski]Powstał portret zbiorowy bliskich jej osób. Dokument rzeczywistości PRL, do której sama już nie przynależała, wykonany z typowym dla fotografki poczuciem humoru, odsłaniającym absurdy ówczesnego życia społecznego.

Twórczość z tamtego okresu bywa zestawiana z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet, zauważa w katalogu do wystawy Iwona Kurz. „Można wręcz odnieść wrażenie – pisze badaczka – że Rydet i Helander wchodziły, w każdym razie mogły wchodzić, do tych samych wnętrz. Ale przecież wynoszą z nich co innego. […] Archiwum Rydet zachęca właśnie do ujęć socjologicznych, poddaje się statystyce, niewątpliwie wiele mówi o tym, co nazywa się wyobraźnią zbiorową – w liczbie i powtarzalności obrazów. Tymczasem w centrum fotografii Joanny Helander pojawia się człowiek, najważniejsza jest bohaterka – która wydaje się wyjątkowa nawet wtedy, gdy obrócona jest plecami – a zapis, który oferuje fotografka, to raczej zapis poetycki”.

Wystawa opowiada o kobietach z otoczenia artystki, z Polski oraz ze Szwecji. Przede wszystkim jednak sytuuje samą fotografkę w sieci relacji – migrantkę o splątanych polsko-niemiecko-śląsko-żydowskich korzeniach, łączniczkę między dwoma krajami. Córkę, wnuczkę, siostrę, ciocię, życiową partnerkę. Entuzjastkę życia, która z ciekawością przygląda się jego kolejnym etapom. Pasjonatkę literatury, filmu, teatru. Portrecistkę i dokumentalistkę. W jej twórczości trudno o sztywne podziały. Z tą samą uważnością fotografuje swoich bliskich i osobistości ze świata kultury i sztuki.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultura Obrazu, a partnerem Fundacja Sztuk Wizualnych. Wystawa odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019 i została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Joanna Helander (ur. 1948, Ruda Śląska) – fotografka, pisarka, tłumaczka. Na jej dorobek fotograficzny składają się przede wszystkim zdjęcia wykonane podczas wizyt w Polsce od późnych lat 70., głównie na Śląsku, ale również w Szwecji i innych krajach. Portrecistka ludzi kultury, m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Ryszarda Krynickiego. Dokumentalistka Teatru Ósmego Dnia oraz działalności polskiej emigracji w Szwecji. W 1983 roku w Szwecji została uhonorowana tytułem Fotografa Roku. W 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wolności i Solidarności. Wraz ze szwedzkim reżyserem Bo Perssonem tworzy filmy dokumentalne, w tym wielokrotnie nagradzane PowrotyWalc z MiłoszemWatching the Moon at Night. Jest jedną z bohaterek książki Krystyny Naszkowskiej Wygnani do raju. Szwedzki azyl (2017), opowiadającej o żyjących w Szwecji polskich emigrantach z roku 1968.

MIEJSCE:

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
ul. Krakowska 46

CZAS TRWANIA:

24.05–23.06.2019
wt.–nd. 10.00–19.00
Nieczynne 20.06.

Fot. Joanna Helander

Fot. Joanna Helander

Kraków Photomonth 2019
Fot. Joanna Helander

Fot. Joanna Helander

Kraków Photomonth 2019
Fot. Joanna Helander

Fot. Joanna Helander

Kraków Photomonth 2019

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…