Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 05.03.2020 | Kolor tła:

#JaTyOnOff – zróbmy sobie przerwę od smartfona

Rusza ogólnopolski konkurs fotograficzny dla szkół podstawowych

Prawie co trzeci polski nastolatek uważa, że jego życie byłoby puste bez smartfona . Organizatorzy konkursu fotografii mobilnej chcą przekonać młodych ludzi, że na telefonach świat się nie kończy. Zachęcają uczniów, by pokazali na zdjęciach, co dobrego ich czeka, gdy odłożą telefon. Prace konkursowe będą przyjmowane do 15 maja. Organizatorem projektu jest Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Sponsorem Głównym – T-Mobile Polska. Przedsięwzięciu patronują: Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz NASK. Szeroki Kadr jest patronem medialnym projektu.

W polskich szkołach trwa dyskusja na temat korzystania ze smartfonów przez uczniów. Własny telefon posiada już ponad 80% dzieci i nastolatków w wieku od 7 do15 lat  i niemal zawsze jest to telefon z dostępem do internetu . Nadużywanie smartfonów niepokoi nie tylko rodziców i nauczycieli – większość uczniów (56%) uważa, że powinna rzadziej korzystać z telefonów. Co trzeci (36%) twierdzi, że próbował ograniczyć czas korzystania z telefonu, ale bez powodzenia .

Z uwagi na wiek uczniów, korzystanie ze smartfonów wzbudza szczególne emocje w szkołach podstawowych. Właśnie do nastolatków z tych szkół oraz do ich wychowawców zwracają się twórcy projektu #JaTyOnOff.

 Smartfony mają wiele do zaoferowania, jednak warto z nich korzystać z umiarem. Dlatego chcemy uczyć cyfrowej równowagi – pokazywać uczniom, że telefony można wykorzystywać w sposób mądry i kreatywny, ale też zachęcać ich do innego spędzania czasu – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. – W projekcie #JaTyOnOff namawiamy uczniów do tego, by rozejrzeli się dookoła. Chcemy, by poszukali wokół siebie alternatywy dla smartfonów i opowiedzieli poprzez zdjęcia – zarówno dorosłym, jak i swoim rówieśnikom – co jest dla nich naprawdę ważne – dodaje.

Konkurs fotografii mobilnej

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie wszystkie szkoły podstawowe. Zadaniem uczniów będzie wykonanie zdjęcia smartfonem. Fotografia powinny odpowiadać na pytanie: Co dobrego może się zdarzyć, gdy odłożysz telefon? Powinien jej także towarzyszyć krótki opis, objaśniający intencje autora.

Prace przesłane na konkurs #JaTyOnOff ocenią: Eric Pickersgill (autor Removed – głośnego projektu fotograficznego, poświęconego zjawisku nadużywania nowych technologii), Kamil Kawczyński (jeden z najbardziej utytułowanych fotografów mobilnych w Polsce) oraz Bartosz Maciejewski (zajmuje się fotografią artystyczną, prasową, biznesową i modową; współpracuje z kilkoma wydawnictwami krajowymi).

Autorzy najlepiej ocenionych zdjęć oraz ich wychowawcy otrzymają nagrody, a prace zostaną zaprezentowane w publikacji pokonkursowej. Wszyscy uczestnicy konkursu, wychowawcy oraz szkoły uzyskają certyfikaty.

– Dzięki smartfonom mamy praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do wiedzy i poznawania świata. To również doskonała szansa edukacyjna i rozwojowa. Używane jednak w nieumiejętny sposób mogą narażać na szereg zagrożeń, przede wszystkim młodych ludzi. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt #JaTyOnOff, który wpisuje się w jeden z filarów naszej strategii CR jakim jest Digital Responsibility i pokazuje, jak smartfon wykorzystać w rozsądny i odpowiedzialny sposób – wyjaśnia Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w T-Mobile Polska.

Więcej informacji
Twórcy projektu zachęcają wychowawców, by realizację zadania fotograficznego poprzedziła lekcja poświęcona cyfrowej równowadze. Pod adresem www.jatyonoff.pl dostępne są m.in. przykładowe scenariusze lekcji.

Na stronie projektu można również znaleźć szczegółowe informacje o konkursie fotograficznym #JaTyOnOff, wraz z regulaminem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…