Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 22.07.2020 | Kolor tła:

Internetowa galeria Virturama

Na pomysł stworzenia internetowej galerii , którą można zwiedzać bez ruszania się z domu, Katarzyna i Michał Heller  wpadli w czasie kwarantanny – wtedy, gdy jeszcze nie mogli wychodzić, wtedy kiedy marzyli o wernisażach, wyjściach, obcowaniu z artystami. Virturama – miejsce bez fizycznego adresu, z wystawami do zwiedzania w trakcie polegiwania na kanapie to spełnienie tych marzeń.

Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury i programowi Kultura w Sieci udało się pozyskać technologię umożliwiającą budowę ekspozycji do zwiedzania w 3D. Goście platformy www.virturama.pl nie muszą instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy dostęp do sieci i przeglądarka internetowa. Zdjęcia sław fotografii można oglądać bez jakichkolwiek ograniczeń - o dowolnej porze, przez cały rok, z dowolnego miejsca na Ziemi.

„Nim stworzyliśmy Virturamę przez kilka lat prowadziliśmy galerię z realnym adresem. Zrozumieliśmy wtedy, że wielbiciele fotografii oczekują czegoś więcej niż tylko zdjęć na ścianach - bardzo ważna jest także możliwość poznania autorów, rozmowy z nimi. Dlatego wszystkie wystawy do zwiedzania w naszej galerii sieciowej opatrzone są szerokimi komentarzami artystów. To rodzaj intymnego doświadczenia multimedialnego - można jednocześnie oglądać zdjęcia i słuchać głosu fotografa, który o nich opowiada.Zaproszenie Virturamy przyjęli jak dotąd Wojtek Wieteska, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik, Chris Niedenthal i Tomasz Lazar, którego premierową wystawą zainaugurowaliśmy istnienie galerii. Zgłaszają się do nas kolejni fotografowie. Na naszych oczach rodzi się nowa jakość. Mamy nadzieję, że dzięki niej jedna z najbardziej egalitarnych dziedzin sztuki - fotografia, będzie jeszcze łatwiej dostępna.            

Już teraz zapraszamy widzów na 5 wystaw, które będą pojawiały się cyklicznie od czerwca do października z co miesięczną częstotliwością. Zaczynamy od zdjęć Tomasza Lazara tegorocznego zdobywcy Grand Press Photo, niezależnego fotografa i artysty oraz wykładowcy Akademii Sztuki. Laureata wielu nagród, m.in. Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine. Wystawa nosi tytuł "Dziennik Gaijina” Artysta od dziecka zafascynowany jest Japonią. Przebywając w Tokio przez blisko 2 miesiące przemierzył w nocy ponad 800 km pieszo, fotografując różne zakamarki miasta. Jak sam mówi :” Dałem się ponieść uczuciom, nastrojom oraz wibracjom tego miasta. Próbując wniknąć w różne obszary życia nocnego, poznając i obserwując nowych ludzi”.

Kolejne wystawy już wkrótce. Zapraszamy serdecznie na http://virturama.pl

Fot. Tomasz Lazar

Fot. Tomasz Lazar

Fot. Wojciech Wieteska

Fot. Wojciech Wieteska

Fot. Chris Niedental

Fot. Chris Niedental

Fot. Andrzej Świetlik

Fot. Andrzej Świetlik

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…