Internetowa galeria Virturama
Na pomysł stworzenia internetowej galerii , którą można zwiedzać bez ruszania się z domu, Katarzyna i Michał Heller wpadli w czasie kwarantanny – wtedy, gdy jeszcze nie mogli wychodzić, wtedy kiedy marzyli o wernisażach, wyjściach, obcowaniu z artystami. Virturama – miejsce bez fizycznego adresu, z wystawami do zwiedzania w trakcie polegiwania na kanapie to spełnienie tych marzeń.
Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury i programowi Kultura w Sieci udało się pozyskać technologię umożliwiającą budowę ekspozycji do zwiedzania w 3D. Goście platformy www.virturama.pl nie muszą instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy dostęp do sieci i przeglądarka internetowa. Zdjęcia sław fotografii można oglądać bez jakichkolwiek ograniczeń - o dowolnej porze, przez cały rok, z dowolnego miejsca na Ziemi.
„Nim stworzyliśmy Virturamę przez kilka lat prowadziliśmy galerię z realnym adresem. Zrozumieliśmy wtedy, że wielbiciele fotografii oczekują czegoś więcej niż tylko zdjęć na ścianach - bardzo ważna jest także możliwość poznania autorów, rozmowy z nimi. Dlatego wszystkie wystawy do zwiedzania w naszej galerii sieciowej opatrzone są szerokimi komentarzami artystów. To rodzaj intymnego doświadczenia multimedialnego - można jednocześnie oglądać zdjęcia i słuchać głosu fotografa, który o nich opowiada.Zaproszenie Virturamy przyjęli jak dotąd Wojtek Wieteska, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik, Chris Niedenthal i Tomasz Lazar, którego premierową wystawą zainaugurowaliśmy istnienie galerii. Zgłaszają się do nas kolejni fotografowie. Na naszych oczach rodzi się nowa jakość. Mamy nadzieję, że dzięki niej jedna z najbardziej egalitarnych dziedzin sztuki - fotografia, będzie jeszcze łatwiej dostępna.
Już teraz zapraszamy widzów na 5 wystaw, które będą pojawiały się cyklicznie od czerwca do października z co miesięczną częstotliwością. Zaczynamy od zdjęć Tomasza Lazara tegorocznego zdobywcy Grand Press Photo, niezależnego fotografa i artysty oraz wykładowcy Akademii Sztuki. Laureata wielu nagród, m.in. Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine. Wystawa nosi tytuł "Dziennik Gaijina” Artysta od dziecka zafascynowany jest Japonią. Przebywając w Tokio przez blisko 2 miesiące przemierzył w nocy ponad 800 km pieszo, fotografując różne zakamarki miasta. Jak sam mówi :” Dałem się ponieść uczuciom, nastrojom oraz wibracjom tego miasta. Próbując wniknąć w różne obszary życia nocnego, poznając i obserwując nowych ludzi”.
Kolejne wystawy już wkrótce. Zapraszamy serdecznie na http://virturama.pl