Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 13.09.2021 | Kolor tła:

Iness Rychlik – Intymność

PIERWSZA W POLSCE SOLOWAWYSTAWA ARTYSTKI

18-26 WRZEŚNIA 2021

Fotografie Iness Rychlik wystawiane były w całej zachodniej Europie, od Londynu do Rzymu. W końcu, we wrześniu po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć prace Iness w Polsce!

Fotografie Iness Rychlik wystawiane były w całej zachodniej Europie, od Londynu do Rzymu. W końcu, we wrześniu po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć prace Iness w Polsce!

Podczas V edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie, w prywatnej, XVIII wiecznej kamienicy odbędzie się wyjątkowa wystawa Iness Rychlik pt. „Intymność”. Artystka pokaże fotografie nacechowane symbolizmem, snujące niepokojące historie o bliskości, zgubnych relacjach, osamotnieniu, a także szkodliwości utartych ról płciowych.

Iness szczególnie rozpoznawalna jest dzięki autoportretom, które subtelnie łączą ze sobą motywy bólu i nagości. W swojej twórczości często wykorzystuje starodawne kostiumy i rekwizyty, aby współczesne uprzedmiotowienie kobiet porównać do ich niskiej pozycji w XIX wieku. Pomimo wielkiej inspiracji filmami kostiumowymi, są to obrazy bardzo osobiste.

Pomysły hoduję w swojej głowie jak w szklarni. Troszczę się o nie i regularnie podlewam. Staram się być cierpliwa, aby nie zerwać przedwcześnie wątłych malutkich listków. Niektóre pomysły dojrzewają miesiącami, a nawet latami.

W pracach Iness pojawia się także motyw rzadkiej choroby dermatologicznej artystki – niegdyś skrywanego utrapienia, dzięki któremu z czasem nauczyła się doceniać swoją skórę jako ekspresyjne płótno.

„Noc Poślubna” (2020)

Mój proces artystyczny wymaga ogromnego nakładu czasu oraz pracy. Składa się on z wielu etapów: research, wyszukiwanie lub tworzenie odpowiednich kostiumów i rekwizytów, wielokrotne zdjęcia próbne, zdjęcia właściwe, post-produkcja. Szczególnej uwagi wymagają autoportrety na których ukazuję swoją chorobę skóry – praca na „żywym płótnie” czasem wymaga wielu dni eksperymentów, aby określić odpowiednią siłę nacisku na skórę oraz koordynację czasową.

Termin wystawy: 18-26 września
Wernisaż: 18 września o godz. 18:00
Miejsce: ul. Floriańska 20 (1 piętro)
Spotkanie autorskie odbędzie 19 września o godz. 16:00 w Hotelu Cracovia. Prowadzącym będzie Kamil Śliwiński z Polish Masters of Art.

 

Iness Rychlik to młoda polska artystka, od 2012 roku związana z Wielką Brytanią. Studia filmowe na Screen Academy Scotland w Edynburgu ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Jej etiuda studencka „The Dark Box” –opowieść o fikcyjnej wiktoriańskiej fotografce – miała swoją premierę na Festiwalu Camerimage. Jako autorka zdjęć filmowych Iness nominowana była do Złotej Kijanki. Wyreżyserowała także dwa mini dokumenty o sztuce dla BBC Scotland. Fotografie Iness wystawiane były między innymi w Londynie, Rzymie, Paryżu, Barcelonie, Austrii i Szwajcarii. Jej prace były publikowane w największych czasopismach fotograficznych, takich jak „L’Officiel Italia”,„Cultura Inquieta” czy „Beautiful Bizarre Magazine”; oraz wielokrotnie nagradzane: The British Journal of Photography – International Photography Award (2020), Julia Margaret Cameron Award (2020, 2019), Chromatic Awards (2020).

www.fomkrakow.pl

www.facebook.com/festiwalotwartemieszkaniakrakow/

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

mariaanna

Magiczna mgła2021-09-19 17:41:21 mariaanna

Z siódmego piętra (Bydgoszcz)…

xeena

Magiczna mgła2021-09-17 15:37:11 xeena

Baaaardzo dziękuję!!!!…

Redakcja-SK

Magiczna mgła2021-09-17 13:49:22 Redakcja-SK

prawy górny róg na zdjęciu powinien być znak minusa (czasem może być słabo widoczny) …

xeena

Magiczna mgła2021-09-17 11:22:57 xeena

[quote="Redakcja-SK"][/quote] Dziękuję za odpowiedź. Chyba nie umiem tego zrobić. Wchodzę w…