Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 16.06.2016 | Kolor tła:

Gdańsk – „New Generation – SIZAK” wystawa fotografii.

Szeroki Kadr zaprasza do Gdańska!
„New Generation – SIZAK” wystawa fotografii koreańskiej
17 czerwca – 17 lipca 2016
Wernisaż 17 czerwca, godzina 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2,
ul Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Kurator: Kyungwoo Chun
Koordynacja: Olga Jankowska

Wystawa „New Generation – SIZAK”, której kuratorem jest Kyungwoo Chun, światowej sławy fotograf oraz wykładowca na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu, odsłania nową kartę koreańskiej fotografii współczesnej i przedstawia twórczość 8 młodych fotografów koreańskich. Na wystawie zobaczymy zarówno prace wykorzystujące najnowsze techniki eksperymentalne, jak i oryginalne prace stworzone w oparciu o techniki klasyczne i inspirowane fotografią historyczną.   

Ponadto, zaprezentowany zostanie zbiorowy projekt artystów "Hommagination" (2014), w ramach którego młodzi artyści postanowili odciąć się od estetyki i trendów sztuki Zachodu i skonfrontowali się z historyczną fotografią koreańską - szukali w niej inspiracji, nowych znaczeń, własnych korzeni. Na wystawie zobaczymy prace takich artystów jak: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung.

Wystawa miała swoją premierę w Muzeum Fotografii w Seulu, odsłona w CSW Łaźnia jest pierwszą odsłoną w Europie i zostanie rozszerzona o najświeższe prace artystów. 

„Sizak czyli dobry początek to połowa sukcesu”
Koreańskie słowo „Sizak” ma dwa znaczenia: „początek” oraz „nauka”. „Sizak” będący tytulem ninejszej wystawy nawiązuje również do wspólnoty doświadczeń ośmiorga młodych artystów, którzy szukają swoich korzeni w początkach koreańskiej fotografii, by wykorzystać ją do własnej pracy twórczej. Ślady miejsc, ludzi oraz wspomnień, których młodzi fotografowie doświadczają w społeczeństwie południowokoreańskim są naznaczone sprzecznymi emocjami, rozterkami, pracą nad poznaniem siebie, ale przede wszystkim odzwierciedlają realia codziennego życia oraz problemy młodych ludzi w dzisiejszej Korei Południowej.

W Korei Południowej zachodzą obecnie szybkie zmiany a współczesny porządek kapitalistyczny zderza się z tradycjami konfucjanizmu czemu towarzyszą nieustanne napięcia polityczne z Koreą Północną. Artyści biorący udział w wystawie mieszkają w Korei Południowej, ale w szerszej perspektywie żyją w globalnym społeczeństwie informacyjnym, w którym ma miejsce gwałtowny rozwój technologii informatycznej. Ich dzieła nie są jednak zwykłym odzwierciedleniem realiów południowokoreańskich. Poprzez swoją pracę nieustannie starają się określić kształty niepewnej przyszłości. Każde z nich czyni to na swój własny i niepowtarzalny sposób szukając swojego miejsca w czasie który mija zanim zostanie doświadczony.

Jedno z koreańskich przysłów mówi iż „dobry początek to połowa sukcesu”. Artyści biorący udział w wystawie usiłują nadać nowy kierunek fotografii swojego kraju. Nie odwołują się przy tym do obcych wzorców, lecz opierają się na osobistej kontemplacji społeczeństwa i historii koreańskiej. Myślę, że początek ich pracy wygląda obiecująco.

Kyungwoo Chun

Więcej szczegółów:
http://laznia.pl/mainart,316,_new_generation_sizak_wystawa_fotografii_koreanskiej.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…