Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 06.09.2019 | Kolor tła:

Finisaż wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” w Instytucie Fotografii Fort

Z okazji zbliżającego się finisażu wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” Instytut Fotografii Fort zaprasza na szereg atrakcji, w tym m.in. warsztaty fotografii modowej z Zuzą Krajewską, oprowadzanie kuratorskie, wykład, pokaz filmu oraz aukcję charytatywną. 

Szczegóły programu poniżej.

Już w przyszłą środę, 11.09.2019,  w IFF odbędzie się charytatywna aukcja fotografii mody, wśród licytowanych prac znajduje się m.in. 6 zdjęć Zuzy Krajewskiej - powstałych przy okazji głośnej ekspozycji „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.  

Organizatorem aukcji jest Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, które przeznaczy zebrane na aukcji środki na fundusz naukowy.
Jego beneficjentami będą pracownicy naukowi Zbioru Ikonograficznego i Fotograficznego Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Miasta Gdyni.  

Instytut Fotografii Fort

Instytut Fotografii Fort

Niebezpieczne ujęcia. 100 fotografii mody w Polsce

- Finisaż wystawy i dobroczynna aukcja fotografii mody


Kiedy:
7 - 11 września 2019
Gdzie:
Instytut Fotografii Fort
Adres: Fort Mokotów, budynek 06, ul. Racławicka 99, Warszawa

Kuratorzy wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”:
Aleksan- dra Jatczak-Repeć, Michał Suchora

Wystawa czynna do 12 września w godzinach:

środa-piątek 14:00-18:00;
sobota-niedziela 12:00-18:00.


Oprowadzanie kuratorskie:

8 września, godz. 12:00


Finisaż wystawy: tutaj.

Aukcja charytatywna: tutaj.

 

 

Sobota 7.09

10.00-18.00 Warsztaty fotografii modowej z Zuzą Krajewską (obowiązują zapisy)

Niedziela 8.09

12.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Instytut Fotografii Fort, Fort Mokotów, budynek 06

17.00 „Dekada, która pokochała fotografów i fotografię mody, czyli o tym dlaczego fotografia wyparła rysunek w modzie” – wykład Aleksandry Jatczak-Repeć
Studio 99, Fort Mokotów, budynek 02

18.00 – pokaz filmu „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego
 Studio 99, Fort Mokotów, budynek 02

Środa 11.09

19.00 – Aukcja charytatywna fotografii kolekcjonerskiej na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa przedaukcyjna będzie czynna 11 września w godz. 14.00-18.00.

Instytut Fotografii Fort, Fort Mokotów, budynek 06



O aukcji charytatywnej:

Aukcja dobroczynna, na której zlicytowanych zostanie 12 odbitek kolekcjonerskich autorów biorących udział w wystawie „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”, odbędzie się 11 września o godz. 19:00.

Artyści, którzy zdecydowali się przekazać swoje prace na ten cel to: Jacek Kołodziejski, Zuza Krajewska, Aga Murak, Lidia Popiel, Tomek Sikora, Bartek Wieczorek oraz duet Wunsche & Samsel.

Dodatkowo będzie można wylicytować kolację z Anetą Kręglicką oraz Maciejem Zieniem w nowej restauracji, którą na jesieni w Forcie Mokotów otwierają właściciele „Ale Wino”.

Wśród prac przeznaczonych na aukcję znajduje się m.in. nostalgiczna sesja Bartka Wieczorka „Na szczytach” dla Vogue Polska, sesja Lidii Popiel zrealizowana na potrzeby projektu „Spragnieni Piękna” we wnętrzach pałacu w Nieborowie oraz portret Tomasza Armady autorstwa Agi Murak, który posłużył jako identyfikacja wystawy w IFF. Szczególnymi pozycjami w katalogu są fotografie autorstwa Zuzy Krajewskiej - 6 odbitek powstałych przy okazji gło- śnej ekspozycji „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni.

Wszystkie licytowane prace są oprawione oraz sygnowane przez autorów.

Organizatorem aukcji jest Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, które przeznaczy zebrane na aukcji środki na fundusz naukowy.
Jego beneficjentami będą pracownicy naukowi Zbioru Ikonograficznego i Fotograficznego Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Miasta Gdyni.



O wystawie „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”:

Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia. Zaczynamy po- dróż w 1918 roku, żeby prześledzić okres międzywojnia, PRL, stalinizmu, politycznej odwilży (ze słynnym mottem “chcemy być nowocześni"), rewolucji roku 68, epoki Gierka, karna- wału Solidarności i stanu wojennego, burzliwego czasu transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., wreszcie włączenia Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Na wystawie zostaną pokazane prace m. in. Magdaleny Łuniewskiej, Zuzy Krajewskiej, Soni Szóstak, Tadeusza Rolkego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neuge- bauera, Jacka Poremby, Marka Straszewskiego, duetu Wunsche&Samsel, Jacka Kołodziej- skiego, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka.

- "Niebezpieczne ujęcia" to próba prześledzenia zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w sposobie komunikowania się za świata mody z odbiorcą za pomocą obrazu. – po- wiedział kurator wystawy Michał Suchora - Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów, zdjęcia z prywatnych archiwów.

- Planując wystawę skupiliśmy się na fotografii realizowanej w Polsce. – dodaje kuratorka Aleksandra Jatczak-Repeć - Nie chodziło nam jednak o pełne pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu, a zatem zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, i bliższe zwykłym ludziom. Moje ulubione to sesje drukowane w czasopiśmie „Ty i ja” w latach 60. i 70. – papier pożółkł, ale wiele z nich dalej urzeka niestandardowymi plenerami i pomysłami, a niektóre mogłyby swobodnie znaleźć się we współczesnych magazynach.

Działalność Instytutu Fotografii Fort koncentruje się na tematach, z różnych względów, ważnych dla naszego kręgu kulturowego i szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej.

Celem wystawy jest pokazanie nie tyle zmian zachodzących w samej modzie, co w sposobach komunikowania się z odbiorcą - klientem i podjęcie próby refleksji nad rolą fotografii w branży mody na przestrzeni lat. Projekt zakłada antropologiczną refleksję nad rolą samych nośników: ich wielkością, jakością, zasięgiem i dystrybucją. Zobaczymy różnicę między ob- razami produkowanymi przy użyciu pierwszych, zdobywanych z trudem aparatów fotogra- ficznych, w realiach odgórnie sterowanego rynku czasów PRL, a gospodarką wolnorynkową - latami odbudowy a pierwszą falą kapitalistycznego uniesienia, między epoką "etatowych fo- tografów" a demokratyzacją czasów, kiedy "wszyscy jesteśmy fotografami".



 

O Instytucie Fotografii Fort:

Instytut Fotografii Fort to fundacja, której celem jest wspieranie polskiej fotografii oraz promowanie jej zarówno w Polsce jak i za granicą, poprzez organizację wystaw, wydawanie książek fotograficznych oraz tworzenie programów stypendialnych dla polskich fotografów.

Usytuowana w warszawskim Forcie Mokotów Galeria Instytutu Fotografii Fort jest największą galerią fotograficzną w Polsce. W galerii Instytutu Fotografii Fort prezentowane już były prace takich wybitnych artystów jak Natalia LL, Ewa Partum, Diana Lelonek, Zbigniew Libera, Michał Szlaga, Chris Niedenthal, Igor Omulecki, Michał Szlaga, Nicolas Grospierre czy Tomasz Tomaszewski. Więcej informacji: http://instytutfotografiifort.org.pl

 

 

Fot. Jacek Kołodziejski

Fot. Jacek Kołodziejski

fot. Zuza Krajewska

fot. Zuza Krajewska

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

pawlacyk

Sztafaż w fotografii2024-12-31 17:45:58 pawlacyk

To i ja spróbuję :) „poleciało” i to dosłownie zdjęcie z Okęcia…

kadry2024

Sztafaż w fotografii2024-12-26 20:31:03 kadry2024

Sztafaż w fotografii - Morsowanie w jeziorze .…

julek.rozga

Sztafaż w fotografii2024-12-24 10:29:56 julek.rozga

Dzień dobry, Odsyłam pracę domowo-konkursową z grudnia na temat sztafaż w fotografii, zdjęcie…

piotr

Katalogowanie i archiwizacja zdjęć. Część 3.2024-12-02 23:58:59 piotr

A jak hurtowo dodawać do nazwy zdjęć tak by zostawała oryginalna nazwa zdjęcia? Na przykład…