Festiwal książek fotograficznych!
Szeroki Kadr zaprasza wszystkich miłośników dobrej fotografii na rajskie spotkania z książką fotograficzną!
Poznań 19-20 listopada 2016
Międzynarodowy Festiwal Książek Fotograficznych
Galeria PIX.HOUSE ul. Głogowska 35a Poznań,
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35 Poznań.
Poznański festiwal dedykowany książkom fotograficznym złoży się z części ekspozycyjnej – czyli dziesięciu wystaw prezentujących autorskie zestawy publikacji przygotowane przez zaproszonych gości oraz z części wykładowej – serii spotkań z autorami ekspozycji.
ZAŁOŻENIA FESTIWALU
Ciekawe i trudne zadanie – przygotowania spotkania z publicznością ilustrowanego niewielkim zestawem książek – postawiliśmy przed artystami, kuratorami, wydawcami, instytucjami i krytykami działającymi w Polsce oraz w jej najbliższym otoczeniu (Czechy, Litwa), kształtującymi polski rynek książek fotograficznych. Chodzi nam o to, by coraz bogatszą ofertę publikacji – uporządkować – proponując publiczności wgląd nie tylko w produkcje zaproszonych gości, jak to bywa na targach książki, ale by stworzyć okazję do tego by poznać założenia kształtujące decyzje najważniejszych w Polsce aktorów rynku wydawnictw fotograficznych. Wyszliśmy z założenia, że mozaikowa struktura festiwalu pozwoli prześledzić sposoby myślenia ludzi, którzy na rynku wydawnictw fotograficznych aktywnie działają, da szansę zrozumieć, jak podchodzą oni do tego czym jest wartościowa publikacja oparta na fotografii.
Mnogość wydawców oraz pozorna prostota procesu przygotowania materiału do druku sprawiają, że książek fotograficznych nie tylko pojawia się na polskim rynku bardzo dużo, ale też standardy i konteksty, w ramach których poruszają się wydawcy, są wybitnie zróżnicowane. Dlatego każdy z gości za pomocą 20 wybranych publikacji opowie o logice stojącej za decyzjami redakcyjnymi i edytorskimi, jakie podejmuje w swojej codziennej pracy. Ekspozycie i spotkania zorganizowane w ramach festiwalu zaprezentują więc kulisy, inspiracje, założenia kuratorskie, wybrane nurty w świecie wydawnictw fotograficznych - jakie nasi goście uważają za wartościowe, nowe, ważne lub po prostu warte skomentowania w kontekście ich własnej praktyki.
W ramach festiwalu będzie można zapoznać się z dziesięcioma równoległymi narracjami opartymi o współczesne książki fotograficzne, uporządkowane wedle kryteriów obranych niezależnie przez naszych gości. Festiwal umożliwi też skonfrontowanie strategii nadawania sensu i poszukiwania prawidłowości we współczesnych trendach fotograficznych wydawnictw. Pozwoli w końcu zaprezentować założenia ważnych w Polsce twórców, wydawców i krytyków publikacji fotograficznych, reprezentujących bardzo zróżnicowane postawy.
WYSTAWY I SPOTKANIA:
-
● Kamil Bałuk / Miasto Archipelag / Reportaż multimedialny - nowy gatunek w dziennikarstwie?
-
● Marcin Grabowiecki / W zwierciadle archiwum
-
● Dawid Misiorny / Magenta Mag / Zaplecze dokumentu
-
● Maga Sokalska / Kody, znaki i symbole
-
● Karol Szymkowiak / Kolekcja Wrzesińska / Atlasy miast
-
● Honza Zamojski / Jak to jest zrobione vol. 16 czyli książki do oglądania
-
● Karolina Puchała-Rojek i Marta Przybyło-Ibadullajev / Archeologia Fotografii / Jak robimy książki w fundacji Archeologia Fotografii
-
● Joanna Kinowska / Fotograficzna Publikacja Roku - kto i dlaczego wygrywa konkurs?
-
● Jindřich Štreit i Jiří Siostrzonek / Instytut Twórczej Fotografii w Opavie / makiety książek studentówITF (Czechy)
-
● Gintaras Česonis / Kaunas Photo / Litewska książka fotograficzna
-
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
-
● School of Form / warsztaty projektowe / aktualności i zapisy poprzez stronę www.sof.edu.pl
-
● Ostrøv we współpracy z Katedrą Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu / wystawa i spotkanie świeże mięso – wybór młodych (i obiecujących) publikacji ze środowiska Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
-
● Drukarnia Moś i Łuczak / spotkanie w drukarni w sobotę o 10.30 wyjazd spod galerii PIX.HOUSE
-
PROGRAM:
-
Sobota 19 listopada:
-
● 10.30 wyjazd do drukarni Moś i Łuczak, transport spod galerii PIX.HOUSE, zapisy: www.pix.house
-
● 13.00 -14.00 Ostrøv, św. Marcin 25 w Poznaniu – świeże mięso wybór młodych (i obiecujących) publikacji ze środowiska Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
-
● 14.30 otwarcie wystaw, wystawy otwarte czynne przez cały czas trwania festiwalu, w sobotę od 14.30 do 21.00 i w niedzielę w godz. 10.00 do 20.00.
-
wykłady:
-
15.00 Marcin Grabowiecki,
-
16.00 Archeologia Fotografii,
-
17.30 Instytut Twórczej Fotografii w Opavie,
-
18.30 Maga Sokalska,
-
19.30 Dawid Misiorny
-
● wydawnictwa pix.house / spotkania z autorami, wydawcami, drukarzami drukarni Móś i Łuczak.
-
Niedziela 20 listopada:
-
10.00 warsztaty projektowe w School of Form, informacje i zapisy: www.sof.edu.pl
-
13.00 – 19.00
-
wykłady:
-
13.00 Joanna Kinowska,
-
14.00 Gintaras Česonis,
-
15.30 Kamil Bałuk,
-
16.30 Honza Zamojski,
-
17.30 Karol Gustaw Szymkowiak
-
Bieżące informacje:
www.pix.house / www.facebook.com/pixhousepoznanOrganizatorzy: PIX.HOUSE, ZPAF OW
Partnerzy: Miasto Poznań, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Twórczej Fotografii w Opavie, School of Form, Katedra Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Ostrøv, Instytut Fotografii Fort.