Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 23.05.2019 | Kolor tła:

Co nam się podoba – startuje 17. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie!


Miesiąc Fotografii w Krakowie to czołowy europejski festiwal fotograficzny i jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Wystawy problemowe w galeriach i muzeach Krakowa, spotkania z artystami, dyskusje i warsztaty to tylko niektóre z punktów festiwalu.

W tym roku Miesiąc Fotografii w Krakowie potrwa od 24 maja do 23 czerwca.


Miesiąc Fotografii w Krakowie

Miesiąc Fotografii w Krakowie

„Co nam się podoba” to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, który odbędzie się już po raz siedemnasty.

Po kilku spójnych i kompleksowych edycjach wracamy do festiwalu tematycznie otwartego, ukazującego różnorodność działań fotograficznych – mówi dyrektorka Miesiąca Fotografii Agnieszka Olszewska.
– Program stworzyliśmy kolektywnie. Postawiliśmy przede wszystkim na doświadczanie fotografii – takiej, jaką lubimy, 
i takiej, która robi na nas wrażenie, budzi emocje, pozostaje z nami na długo. Nie uciekamy przy tym od tematów ważnych, dotyczących naszej codzienności oraz zadawania pytań o rolę fotografii
i o to, jak sobie radzi ze współczesnymi problemami społecznymi.  


Do współtworzenia tej edycji zaprosiliśmy twórców polskich i zagranicznych. Będziemy podziwiać zawłaszczone przestrzenie pałacowe sfotografowane przez Annę Orłowską, dzięki spojrzeniu i wyjątkowym fotografiom Joanny Helander podyskutujemy o tym, jak „patrzą baby”, zajrzymy do szuflad pełnych archiwalnych obrazów i podejmiemy próbę odczytania ich na nowo przy kuratorskiej pomocy Wojciecha Nowickiego. 

Usiądziemy też przy stole i popatrzymy na to, co jemy, i jak współczesna fotografia radzi sobie z mówieniem o grzechach produkcji przemysłowej czy o nieludzkim traktowaniu zwierząt – pomogą nam w tym artyści zaproszeni do dyskusji przez kuratorkę Natashę Chrtistie.

Proces produkcji artykułów spożywczych zobaczymy również na wystawie Michaela Schmidta, który zwraca uwagę na fakt, że nie znamy dziś pochodzenia wyrobów jak niegdyś, a ich przygotowaniem rządzą standaryzacja i efektywność. 

Sprawdzimy, jak formy rzeźbiarsko-malarskie mogą się przenikać z obrazem fotograficznym (wystawa Filipa Berendta i Igora Omuleckiego), a z młodą austriacką artystką Stefanie Moshammer udamy się do wibrującego barwami i nieoczywistego Rio de Janeiro.
Nową odsłonę swojego Teatru przedstawi naszym widzom Tomek Tyndyk, a Andrzej Steinbach zaskoczy nas wizualną grą z portretem grupowym.  


– Każda z wystaw to inna historia i gra twórcy z obrazem.
Mamy nadzieję, że w tym różnorodnym programie każdy widz znajdzie coś dla siebie, coś, co go poruszy, a jednocześnie zachęci do refleksji nad wielopostaciowością fotografii i sposobami jej wykorzystania
– podsumowuje Joanna Gorlach, dyrektorka programowa festiwalu.Poddaj ocenie swoje prace, weź udział w corocznym Przeglądzie Portfolio

Przegląd Portfolio to wydarzenie idealne dla tych, którzy chcieliby zaprezentować swoje prace pięciu cenionym wybranym recenzentom i porozmawiać na ich temat w cztery oczy. Udział w Przeglądzie jest dla artystów szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą. Co roku do Przeglądu Portfolio zgłasza się około setki kandydatów, spośród których najlepsza trzydziestka zostaje zaproszona do udziału w wydarzeniu.
Nabór trwa do 6 maja 2019 roku, szczegóły pod adresem: 
http://photomonth.com/pl/wydarzenia-towarzyszace/xiv-przeglad-portfolio/ 


#showOFFpower


Jak zawsze podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie nie zabraknie utalentowanych debiutantów. Już po raz jedenasty w ramach Sekcji ShowOFF zostaną zaprezentowane prace młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. To tu debiutowali między innymi Diana Lelonek, Michał Łuczak czy Terje Abusdal – artyści, którzy obecnie święcą triumfy na międzynarodowej scenie artystycznej. W tym roku szansę na pokazanie swojego talentu dostali Henri Airo, Tatiana Bondareva, Mikhail Bushkov, Jan Jurczak, Gregor Kallina, Michał Patycki, Zosia Promińska oraz Florian Spring. Ośmiu laureatów pracuje nad ostatecznym kształtem wystaw pod okiem uznanych specjalistów, Moniki Szewczyk-Wittek, Michała Szlagi, Margi Rotteveel i Łukasza Rusznicy. Ich prace zobaczymy już pod koniec maja w przestrzeni Tytano.


Spośród kilkudziesięciu pasjonujących wydarzeń wybierz to, co ci się spodoba!

Festiwal to dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, dyskusji, warsztatów i imprez, które przeważnie odbywać się będą w okolicach weekendu otwarcia (24–26.05) oraz weekendu Przeglądu Portfolio (31.05–02.06). Podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019 możemy między innymi wziąć udział w oprowadzaniu po wystawach, wybrać się na warsztaty z Anną Orłowską, odwiedzić Dom Norymberski i porozmawiać ze Stefanie Moshammer, a w naszym Centrum Festiwalowym podyskutować o najnowszych fotograficznych publikacjach. To też kolejna gościnna odsłona Wszyscy Jesteśmy Fotografami w Krakowie oraz możliwość wzięcia udziału w Paperlust Photobook Fest – zaprzyjaźnionym festiwalu photobooków, który zagości w jednej z festiwalowych przestrzeni. Szczegółowy harmonogram wydarzeń towarzyszących już wkrótce będzie dostępny pod adresem www.photomonth.com


Let’s Fringe

Już po raz siódmy równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie odbędzie się Krakow Photo Fringe – wydarzenie, które co roku opanowuje całą Małopolskę. KPF pełni funkcję ogólnodostępnej, demokratycznej platformy, na której twórcy i pasjonaci fotografii mogą zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Bogaty program KPF tworzą zarówno znani i docenieni artyści, jak i młodzi, często debiutujący twórcy.

Na wszystkie wystawy i wydarzenia organizatorzy festiwalu zapraszają od 24 maja do 23 czerwca 2019 roku do Krakowa.


Organizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych – organizacja pozarządowa powołana w 2001 roku w Krakowie, zajmująca się promocją i popularyzacją sztuk wizualnych w Polsce. Za główne pole działalności przyjęła fotografię, a jako misję – szukanie jej nowych definicji w kontekście sztuki współczesnej, historii i socjologii. Służy temu przede wszystkim coroczny festiwal, najważniejszy projekt fundacji. Fundacja Sztuk Wizualnych organizuje także inne wydarzenia kulturalne, wydaje książki, promuje młodych artystów i nowe inicjatywy, opracowuje i digitalizuje archiwa, a także upowszechnia twórczość czołowych polskich artystów powojennych, między innymi Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego i Zygmunta Rytki. 
www.sztukawizualna.org

Miesiąc Fotografii w Krakowie 
24.05–23.06.2019
photomonth.com 

Przegląd portfolio / Photomonth Kraków

Przegląd portfolio / Photomonth Kraków

fot. Studio Luma
Przegląd portfolio / Photomonth Kraków

Przegląd portfolio / Photomonth Kraków

fot. Studio Luma

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…