Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 07.11.2019 | Kolor tła:

Ambasador firmy Nikon Sebastián Liste sfotografował wylesianie Amazonii

Ceniony fotograf i ambasador firmy Nikon, Sebastián Liste, zaprezentował nową, oszałamiającą serię fotografii, przedstawiając wpływ kolonizacji i wylesiania na lokalne zatrudnienie, handel, wysiedlanie społeczności i środowisko w Amazonii. 


Najnowsze zdjęcia są częścią najważniejszego dorobku artystycznego Sebastiána. Dokumentował on Amazonię przez ostatnie osiem lat. Wyposażony w aparaty D850 i Z7 oraz obiektywy NIKKOR, Sebastián skupił się teraz na Transamazonice i położonych obok niej wioskach. Celem jego projektu jest edukowanie nowych pokoleń na temat zmieniającej się geografii Amazonii, a w szczególności w zakresie wpływu Transamazoniki na społeczeństwo, politykę i środowisko.


Transamazonika to trzecia najdłuższa droga w Brazylii, dzieląca las deszczowy Amazonii na dwie części. Początkowo miała ona wspierać lepszą integrację na terenie całej Brazylii i w krajach sąsiednich. Jej budowa rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, ale nigdy nie została dokończona. Mimo tego droga była używana i co jakiś czas wznawiano na niej sporadyczne prace budowlane, wprowadzając dalsze zmiany w otaczającym ją środowisku i dla korzystających z niej ludzi.

fot. Sebastian Liste

fot. Sebastian Liste

Komentarz Sebastiána: „Rozwój drogi pozwolił Brazylii stać się jednym z najważniejszych eksporterów na świecie. Od wołowiny przez kurczaka po kawę, cukier i soję; wsparła ona wzrost gospodarczy i zapewniła zatrudnienie w regionie. Wymagało to jednak również masowego wylesiania i niszczenia lasów deszczowych Amazonii, a kolonizacja, która się z tym wiąże, dramatycznie wpłynęła na życie mieszkańców.”

Podczas gdy możliwość produkcji i transportu towarów pobudziła brazylijską gospodarkę, kolonizacja Amazonii wzbudziła kontrowersje i przyniosła zmiany. Zdaniem Sebastiána „budowa drogi miała pozytywny wpływ ekonomiczny, ale jednocześnie mieszkańcy zostali wysiedleni ze swoich społeczności, tereny należące do państwa zostały nielegalnie sprywatyzowane, a tysiące ludzi zaczęło pracować w trudnych warunkach w gospodarstwach rolnych i hodowlanych. Istnieje wiele odizolowanych społeczności żyjących w lasach deszczowych – teraz mają pracę, ale ich życie zmieniło się na zawsze.”

fot. Sebastian Liste

fot. Sebastian Liste

fot. Sebastian Liste

fot. Sebastian Liste

Dodaje: „Potrzebowałem niezawodnego i solidnego sprzętu do pracy w gorących, wilgotnych i trudnych warunkach. Chciałem w obiektywny sposób udokumentować sytuację i odnaleźć piękno w codziennych kadrach. Wymagało to robienia wysokiej jakości zdjęć w ułamku sekundy przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad światłem i kolorami. Tylko wtedy mogłem przedstawić sprawę w sposób, na jaki ona zasługuje i pomóc zwiększyć świadomość zmian w tej odległej, ale istotnej części świata.”

Aby zaprezentować życie toczące się w tych wioskach oraz ich mieszkańców, Sebastián skorzystał z lustrzanki D850, z jej szybkością, rozdzielczością i ekspozycją, a także nagradzany, pełnoklatkowy bezlusterkowy aparat Z7. Trzy obiektywy, które towarzyszyły mu przez cały czas, to: AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G i AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G, a także obiektyw NIKKOR Z 24-70mm f/4 S dla aparatów bezlusterkowych.

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe
Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe umożliwia ambasadorom marki Nikon – do których należą utalentowani i wpływowi fotografowie z całej Europy – realizację ich wymarzonych projektów. Program jest częścią misji marki Nikon, której celem jest wspieranie inspirujących fotografów przez umożliwienie im realizacji projektów, na których im zależy, a przy tym stworzenie społeczności artystów wizualnych, stawiających na innowacyjność.
Więcej informacji na temat projektu Sebastiána można znaleźć na jego stronie:

Specjalny projekt.

 

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…