Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 14.05.2021 | Kolor tła:

Zapraszamy do domu!

Pierwsza wystawa w pełni poświęcona dokumentalnej fotografii rodzinnej w Polsce. 

Większość z nas wciąż nie wie, że może sfotografować swoją rodzinę inaczej niż w studio. Reportażowa fotografia rodzinna jest w Polsce nadal mało znana, a od 11 do 14 czerwca tego roku warszawiacy mają szansę poznać ją bliżej. Najbliżej, jak się tylko da. 

Przez cztery wiosenne dni świat się będzie kręcił wokół fotografii rodzinnej. Kolektyw odAdoZ uważa, że reportaż to najfajniejszy sposób opowiadania o świecie. Dlaczego, pokaże 11-14 czerwca 2021 r. w Rotacyjnym Domu Kultury na warszawskim Jazdowie. Wydarzenie “Zapraszamy do domu” to: wystawa fotograficzna, koncert zespołu Pelikan, warsztat o doświadczaniu podmiotowości w fotografii, autorskie oprowadzania po wystawie, panel dyskusyjny z udziałem fotografów i bezustanna inspiracja, bo autorki wydarzenia będą cały czas na miejscu. 

Autorki wydarzenia to fotografki, Aga Moc i Zuzanna Jach, zwyciężczynie konkursu na rezydencję Otwartego Jazdowa. Pracują i tworzą w Warszawie jako Kolektyw odAdoZ. Dokumentalna fotografia rodzinna jest w Polsce nadal mało znana, a dziewczyny są jednymi z jej prekursorek. Większość z nas wciąż nie wie, że może sfotografować swoją rodzinę inaczej niż w studio. - Fotografujemy rodziny w ich własnych domach. Za każdym razem towarzyszenie rodzinom w ich codzienności jest dla nas doświadczeniem prawdy, autentyczności - opowiadają Aga i Zuzia. - Zdjęcia to niezwykła pamiątka, którą robi się dla dzieci i wnuków. To opowieść o korzeniach. 

 - Ważne jest dla nas odejście od przemocowej fotografii, gdzie dziecko fotografowane jest uprzedmiotowione przez komendy fotografa – rodzica: „uśmiechnij się”, „zatrzymaj się”, „popatrz w obiektyw”. Chcemy pokazać rodzicom, że wraz z rozwojem wewnętrznym dzięki fotografii i uważnością na język, w którym zwracają się do dzieci podczas zdjęć, mają szansę na pokazanie dzieci jako bohaterów oraz pogłębić więzi rodzinne w tak prosty sposób, dostępny dla każdego - mówią dziewczyny o swojej idei, która przybliżą w czerwcu.

- Celem naszych działań jest uwrażliwienie i zwrócenie uwagi rodziców oraz fotografów rodzinnych na istotę dokumentalnej fotografii i na celebrowanie życia. Chcemy wskazać możliwości, jakie daje samo posiadanie aparatu, i jaki jego używanie może mieć wpływ na wspólne dojrzewanie jako rodziny: uważność na dorastanie, na wspólne chwile rodzinne, docenienie rytuałów i zauważenie ich w gonitwie życia - Kolektyw odAdoZ zamierza to wszystko przekazać odwiedzającym podczas czerwcowych spotkań. 

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Dziewczyny naprawdę zapraszają do domu. Wystawa została zaaranżowana na planie mieszkania. Można w nim zobaczyć sceny znane z własnego domu, wspomnienia z dzieciństwa, a także zajrzeć w miejsca zwykle szczelnie odgrodzone od świata zasłonami. Przyjęcie tego zaproszenia może być przeżyciem transformującym. Sceny na zdjęciach mogą szokować, rozśmieszać, dziwić, wzruszać - nie pozostawią nikogo obojętnym. 

Wydarzenie jest skierowane do rodziców, fotografów amatorów oraz profesjonalistów, bo każdy znajdzie tu kawałek dla siebie. Rodzice odnajdą się w narracji o bezprzemocowej fotografii rodziny. Amatorzy mogą skorzystać z wiedzy obecnych cały czas na wydarzeniu autorek. Profesjonalnych fotografów rodzinnych zainteresuje panel dyskusyjny o fotografii dokumentalnej, zajrzą pod podszewkę najfajniejszego sposobu fotografowania rodzin, czyli intymnego reportażu. 

Dziewczyny przygotowały także niezwykłą możliwość pokazania się i swojej pracy: każdy może nadesłać swoje zdjęcia przez formularz na stronie zapraszamydodomu.pl - zawisną one w galerii online na stronie zapraszamydodomu.pl oraz zostaną zaprezentowane podczas czerwcowego wydarzenia. 

Naładuj telefon, weź dzieciaki i otwarte serce - czekamy na Ciebie w czerwcu. 

Kolektyw do A do Z 

Grupa artystyczno-edukacyjna, działa w obszarze fotografii. Tworzą ją dwie fotografki: Agnieszka Mocarska i Zuzanna Jach. Były już znużone ciągłą walką o uznanie na rynku i biegiem o klienta. Połączyły je idee wsparcia i kooperacji. Na pierwszej wspólnej kawie postanowiły zmienić świat i rozpocząć wspólną działalność.  

Działania dziewczyn są pozytywne, tworzą i kreują cały czas coś nowego. Szczególnie są im bliskie tematy stereotypów, rodzicielstwa, dorastania oraz dorosłości. Zajmują się edukacją fotograficzną rodziców, którzy fotografują swoje dzieci. Aby robili to z większą satysfakcją oraz pod mniejszą presją kadru idealnego. Uczą, jak robić zdjęcia bez przemocy. Fotografują komercyjnie rodziny i porody. Na co dzień mieszkają w Warszawie, lecz pracują wszędzie tam, gdzie się da dojechać. 

Od 2019 r. realizują wspólne działania, a w tym roku nawet wspólne wakacje.

 

Podstawowe informacje

Tytuł wydarzenia: Zapraszamy do domu

Autorki: Agnieszka Mocarska i Zuzanna Jach, działające jako Kolektyw od A do Z

Organizatorzy: Kolektyw odAdoZ, Rotacyjny Dom Kultury w Warszawie

Czas: 11-14 czerwca 2021 r.

Miejsce: Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, Warszawa (osiedle domków fińskich na Jazdowie)

Wydarzenia: wernisaż wystawy fotograficznej z koncertem zespołu Pelikan, warsztat w duchu empatycznej komunikacji o podmiotowości w fotografii (zapisy, liczba miejsc ograniczona), konsultacje fotograficzne, panel dyskusyjny o rodzinnej fotografii dokumentalnej w Polsce (na żywo oraz transmisja online)

Zdjęcia na wystawie: Agnieszka Mocarska, Zuzanna Jach i zaproszeni goście

Cena: wydarzenie bezpłatne, warsztat na zapisy, więcej informacji na temat zwiedzania będzie się pojawiało na bieżąco według obowiązujących obostrzeń

Strona: http://zapraszamydodomu.pl

Kontakt: kolektywodazdoz@gmail.com, Agnieszka 609637138, Zuzanna 697555580 

Zasady zwiedzania zostaną podane bliżej wydarzenia ze względu na wyjątkowy stan epidemiologiczny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

blaszka

Fotografia szczeniąt w hodowli2024-02-21 09:59:04 blaszka

Ja się nie zgodzę. Jednak robotę AI widac od razu. Tu nie widać ;)…

blaszka

Pastisz2024-02-21 09:53:51 blaszka

Świetne zdjęcia konkursowe. To nr 1 faktycznie zasługuje na nr 1…

kania-ruda

Wszystkie kolory jesieni, czyli dlaczego nie warto chować aparatu do szafy2024-02-15 21:35:37 kania-ruda

Z tym słońcem nie można się do końca zgodzić,bywa że sytuacja i widok są naprawde…

kania-ruda

Łukasz Bożycki2024-02-15 21:05:08 kania-ruda

Nie można się napatrzeć. Podziw" to za mało powiedziane!!…