Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 29.03.2021 | Kolor tła:

Wystawa Arega Balayana „MOB. Widziane od środka”.

Opis:

Wojna nie jest tym, co towarzyszy nam na co dzień. Ciężko nam sobie obecnie, z naszej bezpiecznej pozycji, wyobrazić skalę, z jaką oddziałuje ona na życie społeczeństw i jednostek. Obok wielu innych frontów, jakie na co dzień rozpalają się na mapie świata, konflikt w Górskim Karabachu z 2016 roku mógł nie być tym największym czy najważniejszym. Jest jednak konfliktem, z którego obezwładniającą atmosferą, za sprawą autora zdjęć i uczestnika wydarzeń, będziemy mogli obcować. Zanurzenie się w świat okopów wśród górskich ścieżek i lasów przykrytych mgłą tajemnicy stać się jednak może drogą ku światłu, tak jak dla bohatera tych wydarzeń, Arega. Na wystawę składa się 35 czarno-białych fotografii.

 

Autor o wystawie: 

“Od 11 lat mieszkałem w mieście Stepanakert, stolicy nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu, z żoną i dwójką dzieci. Drugiego kwietnia 2016 roku ponownie rozgorzał konflikt, który powołał republikę do życia. Tego samego dnia zostałem powołany w stopniu szeregowego do Armii Obrony Karabachu i wysłany na najdalszy posterunek graniczny.

Tego dnia “umarłem”: jako osoba, fotograf i obywatel… Pogodziłem się z myślą, że nie będzie mnie już więcej na tym świecie. Obróciłem się w małą drobinkę… bez znaczenia. Na początku bardzo mało myślałem o domu; prawie o nim zapomniałem. Tylko tak mogłem pozostać przy zdrowych zmysłach. Musiałem bronić tego posterunku i przeżyć. I tyle. Wtedy znalazłem wyjście z tej odczłowieczającej sytuacji, być może jedyne: żyłem dla moich młodszych towarzyszy broni, 18-letnich poborowych. W tym momencie odnalazłem siebie… w tej ograniczonej przestrzeni, w której zacząłem wzrastać. Nie miałem wyboru – karabin czy aparat – moim obowiązkiem było trzymać kałasznikowa. Nadal jednak robiłem zdjęcia. Te zdjęcia opowiadają historię mojej podróży od fotografa do bojownika i znów do fotografa.” 

Areg Balayan (ur. w 1980) – erywański fotograf i ilustrator. Jego fotoreportaż “MOB. Widziane od środka” zdobył m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Direct Look oraz w Aurora Humanitarian Initiative Announces Photo Competition, gdzie jury przewodniczył John Stanmeyer. Prace Balayana dla agencji PAN były wykorzystywane m.in przez Reutersa, Al Jazeerę czy “Daily Mail”. 

Wystawę można obewjrzeć od 18 marca do 8 kwietnia 2021 we  Foyer kina Forum, Białystok ul. Legionowa 5 (godz. 14:00-21:00). Wstęp wolny. Zapraszamy!

Komentarze

graft

graft 2021-03-29 23:08:40

powstać zartwych to cud to taki mód:).... fotografia sama w sobie to pasja krajobrazu owego portretu tu..

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…