portretprowincji.pl
Portretprowincji.pl to projekt Jacentego Dędka poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Jacenty Dędek podróżując po Polsce wykonywał przede wszystkim zdjęcia portretowe, ale również dokumentował architekturę, pejzaże oraz sytuacje wyjątkowe i uroczyste, jak na przykład procesje Bożego Ciała, śluby, pogrzeby. Odwiedził 421 miejscowości, w których uważnie obserwował i fotografował codzienność, która na jego zdjęciach wcale nie jest zwykła czy nudna. Fotograf swoją wizualną opowieścią przypomina o zjawiskach i miejscach, które odchodzą w zapomnienie, są rozdarte między tym co stare i nowe.
Jacenty Dędek
Wykonywał fotografie w ściśle określonym czasie i miejscu – od stycznia 2011 do czerwca 2017 roku, w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców. Mimo tak dokładnych wytycznych, jego projekt wyłamuje się próbie zamknięcia w jego własnych założeniach. Z jednej strony sfotografował konkretnych ludzi, pokazywał ich dom, miejsca pracy, odpoczynku lub rozrywki. Ale gdzieś pomiędzy fotografowi udało się uchwycić coś więcej. Stworzył opowieść ogólnoludzką, która mogłaby powstać w dowolnym miejscu, sto lat wcześniej i być może również sto lat później. Okazuje się, że zarówno w małych wsiach, jak i metropoliach można znaleźć te same marzenia, pragnienia, nadzieje, tęsknoty, smutki. Z tego względu zdecydowaliśmy się pokazać fotografie bez informacji o roku i miejscu powstania. To nietypowe dla muzeum podejście niech będzie szansą spojrzenia na bohaterów z szerszej perspektywy, odnalezienia podobieństw, różnic, odkrycia całej różnorodności świata.
Fotografie z tego cyklu powstały na materiałach analogowych, z wykorzystaniem aparatu wielkoformatowego 4x5” (portrety) oraz małoobrazkowego (fotografie reporterskie/dokumentalne). To z jednej strony wynik inspiracji takimi fotografami jak August Sander, Edward Curtis, Richard Avedon, Stephen Shore czy fotografów działających na zlecenie The Farm Security Administration w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, ale również dorobkiem polskich artystek i artystów jak Zofia Rydet (Zapis socjologiczny), Zorka Project czy Tadeusz Rolke. Wybór fotografii analogowej ma wpływ też na samą metodę pracy fotografa: zwolnienie, skupienie, materialność oraz kontakt z osobami fotografowanymi. Dzięki temu niezwykłemu sposobowi pracy oraz otwartości i szczerości, Jacenty Dędek dał przestrzeń swoim bohaterom na pokazanie siebie, tego jak siebie widzą.
Portretprowincji.pl
To nie tylko fotografie mieszkańców miast i miasteczek. Podczas realizowania projektu Jacenty Dędek wraz z Katarzyną Dędek mieli okazję szczerze rozmawiać ze swoimi bohaterami o ich życiu, tym co ich uszczęśliwia, jakie mają marzenia, co ich boli, jakie mają problemy i trudności, czego żałują... Dzięki temu portretprowincji.pl to także historia w formie opowieści wysłuchanych i zredagowanych przez Katarzynę Dędek w obszernym albumie. Słowo w połączeniu z obrazem stanowi wielopłaszczyznową narrację o polskiej prowincji.
----------------
Jacenty Dędek (ur. 1966) fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku, polskiej edycji magazynu National Geographic i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.
www.jacentydedek.pl
Kurator: Maja Bieńkowska
Współpraca kuratorska: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Czas trwania wystawy: 25.09.2021 – 30.01.2022
Miejsce wystawy:
Gdańska Galeria Fotografii
Muzeum Narodowe w Gdańsku | Zielona Brama
ul. Długi Targ 24 | 80-828 Gdańsk
tel. 58 307 59 12 w. 117, 119
ggf@mng.gda.pl
Organizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku www.mng.gda.pl
Samorząd Województwa Pomorskiego
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Patronat honorowy: Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Patronat medialny: www.gdansk.pl, www.trojmiasto.pl, www.pomorskie.eu
