Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 18.11.2021 | Kolor tła:

Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Trzy dekady

"Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Trzy dekady" to wystawa zorganizowana z okazji 30. rocznicy istnienia tego integralnego wydziału czeskiej uczelni.

Jednym z pierwszych kierunków, które można było studiować w roku 1990 na nowym wydziale w Opawie – początkowo był on częścią Uniwersytetu Masaryka w Brnie, a sam Uniwersytet Śląski powstał dopiero rok później – była fotografia. W tym czasie we wszystkich krajach postkomunistycznych można było studiować fotografię tylko na FAMU w Pradze i na Hochschule für Grafik und Buchkunst (HGB) w Lipsku. Zgłosiło się wielu kandydatów, ale na początku szkoła nie mogła zaoferować im niemal nic poza dobrymi nauczycielami i jednym biurem.

Stopniowo jednak zbudowano fotograficzne studio, profesjonalną bibliotekę, pracownie komputerową czy obszerny magazyn. Co najważniejsze, w instytucie powstał świetny zespół pedagogów, w skład którego wchodzili zarówno wybitni fotografowie różnych pokoleń i różnych orientacji twórczych, jak i eksperci z innych dziedzin, takich jak socjologia, typografia czy historia sztuki. Wchodzący w skład grona pedagogicznego nauczyciele wzajemnie się szanowali, a często nawet przyjaźnili, a zatem naturalnie taka przyjazna i nieformalna atmosfera została przeniesiona na studentów. Wiele osób, które wcześniej się nie znały, często, właśnie w instytucie, zaprzyjaźniły się na całe życie.

Instytut Twórczej Fotografii to renomowana marka nie tylko w Republice Czeskiej, ale także w krajach ościennych. Wśród jego studentów nie brakuje znanych nazwisk. Pomiędzy absolwentami instytutu możemy dziś znaleźć dziekana wydziału sztuki i wielu nauczycieli zarówno uniwersytetów, jak i szkół średnich, zwycięzców pierwszych nagród konkursu World Press Photo, zdobywców głównych nagród Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters czy nominowanego członka legendarnej agencji Magnum. Są wśród nich twórcy, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach, szefowie galerii fotograficznych oraz kilkudziesięciu fotografów, którzy doskonale radzą sobie na rynku fotografii artystycznej i komercyjnej.

Instytut wspiera całe spektrum aktualnych trendów twórczych, w tym nowych mediów i sztuki konceptualnej. Na przestrzeni 30 lat działalności szkoła uzyskała międzynarodową renomę. Instytut dorobił się znakomitego zespołu pedagogów, to nie tylko wybitni fotografowie różnych pokoleń i orientacji twórczych, ale także znawcy takich dziedzin jak socjologia, typografia czy historia sztuki. Dużą część wykładowców oraz studentów stanowią obcokrajowcy. Co warte pokreślenia, aktualnie w 19-osobowej kadrze wykładowców znajduje się czterech Polaków: Jan Brykczyński, Michał Szalast, dr Rafał Milach oraz dr Arkadiusz Gola. Na przestrzeni 30 lat działalności Instytut zorganizował wiele wystaw na terenie Czech oraz w wielu miastach w Europie, m.in. w Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach, Bytomiu, Zabrzu, Bratysławie, Budapeszcie, Moskwie, Wilnie, Wiedniu, Berlinie, Frankfurcie, Kolonii, Lille, Paryżu, Nimes, Oxfordzie…
W instytucie duży nacisk kładzie się na historię i teorię fotografii. Najlepiej świadczą o tym obszerne końcowe prace teoretyczne, z których wiele znacząco wzbogaca historiografię fotografii. Wszystkie prace są publicznie dostępne nie tylko w bibliotekach, ale także na stronie: www.itf.cz. Niektóre z nich udało się opublikować w formie książkowej. Dlatego wystawa obejmuje również teoretyczne prace licencjackie i magisterskie, książki i katalogi studentów i pedagogów.

Miejsce ekspozycji

Galeria Sztuki Współczesnej BWA aleja Wojciecha Korfantego 6 40-004 Katowice
www.bwa.katowice.pl

galeria@bwa.katowice.pl

@bwakatowice

Czas

18 listopada (udostępnienie wystawy o godz. 10.00) do 19 grudnia 2021 r.

Artystki i artyści

Michał Adamski, Wojciech Barczyński, Tomasz Böhm, Jan Brykczyński, Eva Bystrianská, Jacenty Dędek, Ireneusz Dorożański, Krystyna Dul, Paweł Dusza, Ondřej Durczak, Jan Dytrych, Mariusz Forecki, Roman Franc, Paweł Frenczak, Iwona Germanek, Arkadiusz Gola, Krzysztof Gołuch, Leszek Górski, Piotr Góryjowski, Lukáš Horký, Daniel Hušták, Martin Janošek, Wiktor Jaworski, Rafał Klimkiewicz, Peter Korček, Zbygniew Kordys, Arkadiusz Ławrywianiec, Monika Mieleszko, David Macháč, Pavel Mára, Konstacja Nowina Konopka, Artur Ostafin, Jan Pecháček, Dita Pepe, Bára Prášilová, Jaroslaw Respondek, Michał Szalast, Ivana Šestáková, Adrián Švec, Matěj Třešňák, Kristýna Vacková, Petra Vlčková, Tereza Vlčková, Przemysław Wachowiak, Karolina Wojtas, Alicja Wróblewska, Martin Vopálenský, Adrian Wykrota, Dariusz Zakrzewski, Miroslav Zeman, Jiří Žižka, Ondřej Žižka

Kuratorzy wystawy

Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Michał Szalast

Współpraca

Petr Jahn, Lukáš Lamla, Arkadiusz Ławrywianiec, David Macháč, Miroslav Zeman

Organizatorzy

Miasto Katowice, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Uniwersytet Ślaski w Opawie - Wydział Filozoficzno-Przyrodniczy, Instytut Twórczej Fotografii, Czeskie Centrum

Autor: Alicja Wróblewska

Autor: Alicja Wróblewska

Autor: Arkadiusz Gola

Autor: Arkadiusz Gola

Autor: Milan Vopalensky

Autor: Milan Vopalensky

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…