Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 10.09.2021 | Kolor tła:

„Gazeta Wyborcza” rozpoczyna 4. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera

Od 9 września do 28 października fbr. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2021 r. Nagroda ustanowiona przez „Gazetę Wyborczą” już po raz czwarty ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Laureata konkursu poznamy na przełomie listopada i grudnia podczas uroczystej gali, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl. 

 

W piątek, 9 września 2021 rozpoczęła się 4. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej.

Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej.  
Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2020 r. do 1 września 2021 r. 

- Czekamy na zdjęcia, które zbliżą nas do aktualnych wydarzeń i pokażą je z innej perspektywy. Wśród nadesłanych prac będziemy szukać mocnych, zaangażowanych historii, również tych najbardziej osobistych - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto „Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu.

W składzie jury 4. edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; projektantka książek fotograficznych, nagradzanych m.in. podczas Paris Photo (Aperture Foundation Photobook Award) i POYi The Best Photography Book Award (USA) Ania Nałęcka-Milach; fotoreporter, laureat Grand Press Photo, założyciel kolektywu “Testigo Documentary” Maciej Moskwa; fotografka, fotoedytorka, która współpracuje z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; wydawca ,,Gazety Wyborczej” Jerzy B. Wójcik; Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa Działu Foto „Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa-Sokół jako przewodnicząca jury konkursu. 

Jury tegorocznego konkursu Jury tegorocznego konkursu  

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 28 października 2021 r. za pomocą formularza umieszczonego pod adresem www.wyborcza.pl/nagrodakrzysztofamillera.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r.

Do 1. edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format”, a później "The New York Times".

Laureatem 2. edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z 'Corriere della Sera', 'la Repubblica', 'The Guardian', 'Newsweek' i 'Time'. Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii".

W 3. edycji nagrodę główną zdobył Irańczyk Karim Mottaghi. Przez 48 dni fotografował, nagrywał filmy, ale też pomagał przygotowywać zmarłych do pochówku w sektorze 65., położonym na uboczu cmentarza Vadi-Rahmat w Tebrizie, największej nekropolii w północno-zachodnim Iranie. Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu 2020 r., gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju.

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Krzysztof Miller na lotnisku Krzysztof Miller na lotnisku  

Podczas uroczystej gali konkursu, organizowanej na przełomie listopada i grudnia br., poznamy nazwisko laureata Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2021 r. Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku otrzyma 10 000 zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej - 5 000 zł. 
Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/zdjecia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…