Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 28.10.2021 | Kolor tła:

BIAŁYSTOK INTERPHOTO 2021

BIAŁYSTOK INTERPHOTO jest festiwalem cyklicznym, o wysokim poziomie artystycznym, odbywającym się w trybie biennale, co dwa lata. Obejmuje nie tylko działania wystawiennicze, ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą, gry miejskie. Działania kierowane są do odbiorców wszystkich kategorii wiekowych. Festiwal rozwija się nieprzerwanie od 2013 roku i jest wydarzeniem oczekiwanym przez odbiorców, artystów i krytyków w Polsce, a także w Środkowo – Wschodniej części Europy. Podczas ostatnich edycji statystyki wykazały, iż swoim udziałem zaszczyca ponad dwadzieścia tysięcy odbiorców bezpośrednich i ponad milion internetowych.

Zapraszamy w najbliższą sobotę 30.10.21. O godzinie 17:00 Podsumowanie festiwalu / „Piknik fotograficzny” - Astoria Business&Leisure, ul. Sienkiewicza 4

Działania festiwalu popularyzują aktualne nurty współczesnej fotografii polskiej i zagranicznej z naciskiem na zjawiska artystyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny osadzający medium w odniesieniu do zagadnień społecznych i historycznych. Dlatego na stałe zostały wpisane w harmonogram wystawy ukazujące zjawiska artystyczne zachodzące w Polsce i Europie środkowo-wschodniej, które miały wpływ na rozwój sztuki światowej. Festiwal przedstawia również współczesnych polskich kontynuatorów myśli artystycznej międzywojnia, aby ukazać ciągłość rozwoju sztuki polskiej po 1945r. Stąd główny temat „Dychotomia. Wschód i Zachód”, oparty będzie na analizie historyczno-wizualnej wpływu polskiej sztuki zarówno na „wschód” jak i na „zachód”.

Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest GRANICA, ze wszelkim przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.

W ramach tegorocznej edycji festiwal zaprezentował ponad 200 artystów, udział wzięło 12 kuratorów, 14 jurorów. Odbyło się: 25 wystaw, 4 pokazy filmów, przegląd Portfolio Review oraz konkursy: INTERPHOTO GRAND PRIX, Street Art, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy dotyczący twórczości Witkacego, wykłady i prelekcje, spotkania autorskie (30), warsztaty fotograficzne, konferencja prasowa w streamingu o zasięgu międzynarodowym i spacer fotograficzny.

Do udziału zostali zaproszeni artyści z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy; dyrektorzy festiwali fotograficznych, jurorzy i krytycy z Austrii, Białorusi, Estonii, Finlandii, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Dwie duże wystawy zbiorowe zostały zorganizowane w oparciu o współpracę z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu / Czechy oraz Łotewskie Muzeum Fotografii w Rydze. Najważniejszymi artystami wystawianymi podczas edycji 2021 byli: Krzysztof Gołuch, Gvido Kajons, Chirag Jindal, Hannes Jung, Pavel Mára, Andreas Müller-Pohle, Aleksandras Ostašenkovas, Evgenyi Pavlov, Ania Ready, Jozef Sedlák, Andrei Liankevich, Sigrid Viir, Stanisław Ignacy Witkiewicz / Witkacy, Grzegorz Zygier, Paweł Żak czy przedstawiciele czeskiej fotografii lat 60-tych XX wieku tacy jak: Antonín Gribovský, Jan Hajn, Jaromír Kohoutek, Běla Kolářová, Čestmír Krátký, Rupert Kytka, Jan Kubíček, Emila Medková, Jan Pikous, Ladislav Postupa, Ivo Přeček, Vilém Reichmann, Vojtěch Sapara, Miloslav Stibor, Jaroslav Vávra.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu
dr Grzegorz Jarmocewicz

Dychotomia. Wschód i Zachód, jak Północ i Południe. Dualność naszego świata jest nieunikniona. Przenika całą Naturę. Charakteryzują ją odpływy i przypływy, to, co wewnątrz i na zewnątrz, noc i dzień, światło i ciemność, ruch i stagnacja, twierdzenie i zaprzeczenie, miłość i nienawiść, słodkie i kwaśne, twarde i miękkie, męskie i żeńskie, negatywne i pozytywne. Życie jest absolutną jednością, ale rozgrywa się na zasadach dualności. Polaryzacja występowała od zarania dziejów w każdym wymiarze natury.

Historyk sztuki Michał W. Ałpatow napisał, że świat ludzi prehistorycznych opierał się na doświadczaniu chwili. Kiedy słońce pojawiało się nad horyzontem rozpoczynało się nowe życie. Kiedy schodziło poza linię następowała śmierć. Przelatujący ptak nad ogniskiem przybierał kolor czerwieni, a zatem pochodził od ognia, w którym ginął i ponownie się rodził. To znany nam wszystkim początek i koniec - integralny element naszej wędrówki. Mit Feniksa, zmartwychwstałego Ozyrysa, Mitry i Chrystusa. Dychotomia, dualizm, dwubiegunowość, czarne i białe, pozytyw i negatyw są nierozerwalnymi ogniwami ludzkiego życia.

W fotografii rozumianej klasycznie jest podobnie. Dagerotyp, jedna z pierwszych form mechanicznego kopiowania rzeczywistości spoił oba bieguny bezpośrednio w sobie. Właściwie jest negatywem, lecz dzięki lustrzanemu podłożu i odpowiedniemu kątowi oglądania jesteśmy w stanie ujrzeć pozytyw. Natomiast odbitka pozytywowa, jaką dziś znamy, wywodząca się z wynalazku Talbota, nie może zaistnieć bez kliszy - matrycy - negatywu. Pomiędzy jest jeszcze obraz utajony, który niewidoczny istnieje zanim go wywołamy. Jest, choć go nie ma. To tylko niektóre, tylko techniczne aspekty medium, bo przecież fotografia ze względu na swoje właściwości werystyczne nieodłącznie wiąże się z miejscem i czasem, w którym została wykonana. Szerokie spektrum roztaczających się dualizmów oraz refleksję nad tym zagadnieniem wyrażają artyści tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok INTERPHOTO.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…