Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wydarzenie: 27.05.2022 | Kolor tła:

20. Miesiąc Fotografii w Krakowie

26 maja rozpocznie się jubileuszowa 20. edycja Miesiąca Fotografii. Będzie to odsłona poszukująca, zaangażowana, badająca i krytycznie komentująca aktualne zjawiska polityczne i społeczne, chcemy, by stała się także wyrazem solidarności z Ukrainą. Tradycyjnie festiwal będzie promował debiutantów, dawał przestrzeń do studenckiej wymiany doświadczeń i eksperymentów oraz skłaniał do twórczej zabawy obrazami w ramach licznych warsztatów i spotkań.

Weekend otwarcia 20. edycji Miesiąca Fotografii zaplanowano na 26–29 maja, a tegoroczny festiwal potrwa tradycyjnie miesiąc, do 26 czerwca 2022.

Flagową produkcją tegorocznej edycji jest wystawa I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You będąca rozwinięciem tworzonego od wielu lat międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego Why Pictures? Kuratorki, Magdalena Kownacka i Anna Olszewska, zaprosiły do współpracy osoby zajmujące się sztuką i działalnością naukową, by wspólnie przyjrzeć się wzajemnym relacjom człowieka, obrazu i technologii. Gadające rośliny, okulografy, heatmapy, encefalograf cudotwórcy, generator nieistniejących twarzy, a także klasyczne zdjęcia Nowej Huty i fotograficzne notatki Władysława Hasiora. Wszystko pod dachem Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid.

Nie mniej intrygująco zapowiada się wystawa Nie od razu zbudowano prezentowana w Bunkrze Sztuki. To opowieść artystek i artystów o Krakowie lat minionych, z poprzednich edycji Miesiąca Fotografii, ale i o współczesnym mieście, bo jak kiedyś śpiewał Maciej Maleńczuk, „przecież nic się nie zmieniło”. Twórcy i twórczynie przywołują wyparte legendy, współczesne symptomy celowej niepamięci i zamiatania pod dywan, zarazem to wystawa o współczesnej Polsce, której Kraków jest częścią, ale też której ducha ucieleśnia. Kuratorem tej wystawy jest Stanisław Ruksza, związany na co dzień ze szczecińską galerią Trafo. Na wystawie zobaczymy nowe prace m.in. Macieja Cholewy, Marty Romankiv, Łukasza Surowca, Nagrobków.

Sekcja ShowOFF to część festiwalu, w której ramach prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców i twórczyń, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Organizatorzy wraz z zaproszonymi do współpracy kuratorami otaczają ich opieką mentorską oraz wsparciem organizacyjnym i promocyjnym. Efektem tej wszechstronnej współpracy jest sześć premierowych prezentacji rozsianych po krakowskich galeriach. ShowOFF to z jednej strony platforma edukacji i promocji o międzynarodowym charakterze, z drugiej zaś oferuje wgląd w zainteresowania oraz kreatywność artystek i artystów stojących u progu międzynarodowej kariery.

Rozrzut tematów i postaw twórczych prezentowanych w sekcji ShowOFF jest jak zwykle szeroki. Tori Ferenc kieruje obiektyw na siebie i swoją rodzinę w pierwszych tygodniach macierzyństwa, które przypadły na początek pandemii. Hailun Luo snuje nie mniej intymną opowieść o swoim dziadku – pełnym życia i pogody ducha mimo niepełnosprawności. Trudną relację z historią i rodzinnymi korzeniami na przykładzie losu Łemków eksploruje Katarzyna Szweda, a Chloé Azzopardi w swoim performatywnym projekcie analizuje osobiste doświadczenie dysocjacji. Na przeciwległym biegunie znajdziemy projekt Hanny Rozpary poświęcony poszukiwaniom formalnym i abstrakcyjności obrazów. Z kolei Anna Solecka, najmłodsza laureatka ShowOFFu, rozprawia się z trudną relacją ze swoją Ojczyzną, Polską.

Kolejną okazją do przyjrzenia się dokonaniom i poszukiwaniom młodych zdolnych jest Sekcja Fringe. Po raz drugi, w ramach wystawy 8304, zobaczymy blisko trzydzieści projektów studentek i studentów czołowych polskich uczelni artystycznych (Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i łódzkiej Filmówki). Druga część Fringe’a to dziesięć projektów – zgłoszonych lub zainicjowanych przez organizatorów, które łączy eksperymentalne podejście do formy, miejsca realizacji i tematu. Zaproszeni artyści i artystki pokażą swoje prace w przestrzeni publicznej, na podwórkach, strychach i w pracowniach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie wspólnie z łódzkim Fotofestiwalem przygotował blok wydarzeń – solidarnościowych i bezpośrednio wspierających – będący reakcją na rosyjską agresję na Ukrainę. W Krakowie pokażemy efekty rezydencji artystycznej twórców i twórczyń z Białorusi (wspólnie z kolektywem Sputnik Photos i Staromiejskim Domem Kultury) oraz zbiorową wystawę artystek i artystów z Ukrainy, którzy pokażą swoje prace wspólnie z członkami kolektywu Czwartek. Z kolei Łódź gościć będzie Miesiąc Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days, festiwale, które ze względu na wojnę w Ukrainie i represje białoruskiego reżimu nie mogły się odbyć w zwykłym trybie. Wspólnym celem Miesiąca Fotografii i Fotofestiwalu jest wspieranie ukraińskich i białoruskich twórców i twórczyń.

Aktualnej sytuacji geopolitycznej, a także wpływowi obrazów na naszą codzienność i postrzeganie świata poświęcony będzie blok wydarzeń edukacyjnych. Wojna w Ukrainie jest prawdopodobnie pierwszym konfliktem, który wszyscy śledzimy na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak radzić sobie z obrazami wojny, jak obrazy oddziałują na nas jako jednostki i na zbiorowość, czy za pomocą obrazów możemy zmieniać rzeczywistość – to z kolei tematy, które stworzą pole do szeregu dyskusji, warsztatów, spotkań i prezentacji.

Jednym z wydarzeń weekendu otwarcia będzie organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie konferencja towarzysząca premierze publikacji WELCOME, której Miesiąc Fotografii jest współwydawcą. Zaproszenie do udziału przyjęli między innymi Anda Rottenberg i Zbigniew Mikołejko. Program 20. edycji Miesiąca Fotografii uzupełniają wystawy gościnne, organizowane przez naszych stałych partnerów: Dom Norymberski (Ewa Doroszenko i Jacek Doroszenko), Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Dominik Ritszel) oraz blok wydarzeń przygotowany przez Muzeum Fotografii (wystawa Facing Britain oraz wystawa stała wraz z szeregiem towarzyszących im wydarzeń).

Miesiąc Fotografii finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Miesiąc Fotografii
26.05–26.06.2022
photomonth.com


Wystawy zbiorowe

MUZEUM NOWEJ HUTY
IWLBtS/iYWLBaM/tSMLBaY (I Was Lookin’ Back To See If You Were Lookin’ Back At Me To See Me Lookin’ Back At You)
Artystki i artyści: Marek Chlanda, John Conway (demo: Fabian Hemmer), Johann Wolfgang von Goethe, Władysław Hasior, Henryk Hermanowicz, Karolina Jarzębak, Irena Kalicka i Janek Płatek, Katarzyna Kozyra, Ville Lenkkeri, Józef Lewicki, Marx Machines Inc., Andrea Natella, post_noviki, Mariusz Sołtysik, Dominik Stanisławski, Phil Wang/lucidrains
Kuratorki: Magdalena Kownacka, Anna Olszewska

BUNKIER SZTUKI
Nie od razu zbudowano
Artystki i artyści: Maciej Cholewa, Michał Jankowski, Nagrobki (Maciej Salamon, Adam Witkowski), Grażyna Monika Olszewska/Rufus, Marta Romankiv, Łukasz Surowiec, Aga Szreder & Rafał Żwirek, Andrzej Wasilewski
Kurator: Stanisław Ruksza

GALERIA SZARA KAMIENICA
Ramię w ramię
Artystki i artyści: Lesha Berezovskiy, Valentine Bo, Mishka Bochkaryov, Max Dutka, Maksim Finogeev, Yuliia Frolova, Gorsad, Daniel Kosoy, Daniel Kotliar, Yulia Krivich, Sasha Kurmaz, Artem Nadyozhin, Victoria Pidust, Kristina Podobed, Julie Poly, Nikita Sereda, Anton Shebetko, Elena Subach, Daria Svertilova, Synchrodogs, Yan Wasiuchnik, Lisa Vlasenko, Genia Volkov, Kris Vóitkiv oraz członkowie kolektywu Czwartek
Kuratorzy: kolektyw Czwartek

Najwyższa forma sztuki
Hleb Burnashev, Ihar Hancharuk, Ala Savashevich
Kurator: Adam Pańczuk

Sekcja ShowOFF

GALERIA ZPAF
Tori Ferenc
In Waiting
Kuratorka: Lola Paprocka

GALERIA PIANA
Chloé Milos Azzopardi
Wymiana #2
Kurator: Iñaki Domingo


GALERIA PODBRZEZIE UP
Hanna Rozpara
Przezroczystość
Kuratorka: Clare Strand

GALERIA PODBRZEZIE UP
Anna Solecka
Ojczyzna
Kuratorka: Inga Schneider

GALERIA WIDNA
Hailun Luo
Yaya
Kuratorka: Katarzyna Kozyra

CRICOTEKA
Katarzyna Szweda
There Is No One Nearby to Share With
Kuratorka: Magdalena Ujma

Sekcja FRINGE

8304
Wystawa 28 studentów i studentek Katedr Fotografii trzech wyższych uczelni artystycznych
Kuratorki: Patrycja Filarska, Maja Pasternak

Akademia Sztuki w Szczecinie
Aleksandr Demianiuk, Wiktoria Kucharczak, Martyna Pasternak,Paulina Pawłowska, Klaudia Prabucka, Kamil Winnicki, Mikołaj Wojnar, Izabela Wowczko, Melania Wróblewska

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Daniel Dąbrowski, Lena Peplińska, Jakub Rudzik, Andrzej Staniek, Andrzej Szwabe, Maciej Szymkowiak, Kristina Visotskaya, Rafał Wojciechowski, Klara Woźniak

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Bartosz Fatek, Natalia Godek, Alicja Godyń, Nilo Hartman, Jakub Jezierski, Monika Jóźwicka, Michalina Kacperak, Hanna Nawrot, Grzegorz Piotrowski, Sonia Witak

Ula Urban
Bezkresne pola nieludzkiej ziemi
instalacja miejska


Krystyna Korpyta
Bottega bigosse
wystawa kioskowa

DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI
Turnusik
my mrówmy, mrówmy Turnus
budowanie rzeźb społecznych

PARK IM. HENRYKA JORDANA
Sara Perovic
My Father’s Legs
kuratorka: Urszula Kahul
wystawa outdoorowa, partyjka tenisa oraz spotkanie z artystką

BRONOWICE, UL. KRAKUSÓW 1A
Maria Słabek & Olga Neugebauer
Wasze bloki są zajebiste
wystawa osiedlowych totemów oraz festyn z mieszkańcami

LOTNISKO KRAKÓW-RAKOWICE-CZYŻYNY
Julia Walkowiak & Mikołaj Tkacz
Yoshimurka (murka murka)
performans dźwiękowy

Rodzinny ogród działkowy Małe Błonia
Ola Nenko
Nadając nowy sens
niedzielny grill oraz pożegnanie FRINGE 2022

ASP

GALERIA ASP
(un) WELCOME
Artystki i artyści: Monika Drożyńska, Pamela Bożek, Marta Romankiv, Irmina Rusicka, Adelina Cimochowicz, Justyna Górniak, Natalia Wiernik, Omar Marquez, Anastasja Nekipelaya, Elena Subach, Joanna Rajkowska, Krzysztof Wodiczko, Maria Mathiasova
Kuratorka: Joanna Kunert (MNRT)

GALERIA ASP
Dominiki Ritszel
SPAZMATIKON
Kuratorka: Emilia Kutrzeba

oraz
DOM NORYMBERSKI
Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko
Widok na oceany

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…