100 lat Nikon!
Szeroki Kadr zaprasza wszystkich Nikoniarzy i nie tylko, do zapoznania się z jubileuszową stroną Nikona!
25 lipca 2017 r. Nikon Corporation z dumą obchodzi swoją 100 rocznicę istnienia.
Historia Nikona jest jak historia fotografii. Mierzona perspektywą produktów tworzonych dla kolejnych pokoleń fotografów. Zarówno fotografów zawodowych, jak i rzesz fotoamatorów.
Nikon jako producent sprzętu optoelektronicznego jest dostawcą coraz doskonalszych narzędzi, aby każdy z Twórców, trzymających w dłoni jakikolwiek produkt, mógł coraz śmielej i lepiej realizować swoją wizję obrazu. Pochwycić aparatem moment, który postrzegamy naszym okiem i mózgiem – bezcenne.
W rozwoju technologii na usługach artystów wielką rolę odegrała między innymi współpraca z NASA. Specjalne tytanowe produkty, specjalne grupy inżynierów i specjalne przeznaczenie były motorem kolejnych wynalazków. Po latach odkrycia poczynione w trakcie tworzenia specjalnych modeli służących zdjęciom w przestrzeni kosmicznej przełożyły się na rozwiązania dla każdego z nas – w każdym aparacie, nawet jeśli nie był pokryty tytanem.
Wszelkie innowacje, które opracowano do specjalnych modeli aparatów i obiektywów prędzej czy później przechodziły do modeli amatorskich, stanowiąc o ich przewagach konkurencyjnych. Użytkownicy systemu doceniają od lat doskonalenie produktów marki – robiąc coraz lepsze zdjęcia. Zdjęcia, które bez tych, czasem pozornie drobnych, innowacji – byłyby niemożliwe do wykonania.
Również badania nad okiełznaniem tytanu (najpierw jako materiał do wykonania migawki) sięgają roku 1957, aby zaowocować legendarną migawką w Nikonie F w 1959.
Pierwsze specjalnie opracowane dla NASA modele oparte na Nikonie Photomic FTN i Nikonie F (z silnikiem) brały udział w misji Apollo 15 w 1971 roku oraz w projekcie Skylab.
Adaptacje wynikały z takich wymogów jak używanie w stanie nieważkości, przeciwdziałanie mocniejszemu niż na ziemi operowaniu promieni słonecznych, ekstremalnemu zabezpieczeniu elektroniki przed wyciekiem z baterii czy obawą spięcia, iskrzenia, no i jak najmniejsza masa aparatu, nie mówiąc o ułatwieniach umożliwiających operowanie w rękawicach.
W roku 1971, wraz z pojawieniem się Nikona F2, z tytanu wykonano ramkę lustra, dzięki czemu była zdecydowanie lżejsza i umożli- wiająca krótszy czas przesłonięcia wizjera przez lustro. Rozpoczęło się eksperymen- towanie z pokrywaniem tego modelu z zewnątrz tytanem.
W 1979 pojawił się na rynku model F2 Titan. Dodanie dużych silników przewijających kliszę było kolejnym wyzwaniem dla konstruktorów Nikona w latach 80 ubiegłego wieku, przygotowujących aparaty F3 dla kolejnych misji kosmicznych.
Ponieważ badania nad F3 dla rynku „ziemskiego” jak i badania nad modelem dla NASA były rozwijane równocześnie, okazało się, że wersja znana nam ze sklepów była bardzo zbliżona do tej, która poleciała w kosmos. Można więc powiedzieć, że używaliśmy na początku lat 80 technologii wprost kosmicznej.
Z kolei zdolność pomieszczenia długiej kliszy o 250 klatkach stanowiło na ówczesne czasy ewenement. Tak powstał „F3 big camera”. Również przystosowany do misji kos- micznych w 1989 roku Nikon F4 różnił się od „masowego” tylko kilkoma szcze- gółami. Od tamtej pory wykorzystanie tytanu w aparatach stało się niejako znakiem firmowym Nikona na tle innych producentów.
NASA używa aparatów marki Nikon po dziś dzień. Ciągły rozwój wyprzedzający oczekiwania klientów jest w centrum uwagi firmy od jej powstania 100 lat temu. Zwłaszcza, że wraz z masowością fotografii i upowszechnieniem technologii cyfrowej – Nikon pozostaje wiodącą marką w fotografii.
Najważniejszy jest wciąż obraz, jaki powstaje dzięki światłu. Zrozumienie istoty fotografii, jaką jest troska o światło przyświeca nam od 100 lat.
Tym razem z okazji obchodów 100-lecia istnienia marki Nikon przygotował kolekcjonerskie, limitowane edycje swoich produktów m.in. flagowy model D5 w wersji z oznaczeniem podkreślające wkład firmy Nikon w badanie i podbój kosmosu.
TEKST: WIKTOR SOBOLEWSKI

Z okazji 100 rocznicy założenia firmy, Nikon zaproponował akcję „Sto dni promocji cashback”.
Promocja będzie trwa od 15 maja do 22 sierpnia 2017 roku i obejmuje obiektywy NIKKOR oraz lustrzanki formatu DX.
Jak można uzyskać zwrot pieniędzy w promocji Nikon cashback? Wystarczy zdecydować się na zakup produktu objętego promocją, a następnie wysłać zgłoszenie tradycyjną pocztą lub poprzez stronę nikon.pl/promocje. Do zgłoszenia powinny zostać dołączone: kupon promocyjny, kopia dowodu dokonania zakupu i karty gwarancyjnej oraz jeżeli produkt został zakupiony w sklepie internetowym, potwierdzenie przyjęcia zamówienia online.
Szczegóły i regulamin promocji dostępny na www.nikon.pl/promocje.

Z okazji jubileuszu powstała dedykowana 100-leciu strona internetowa:
- W języku angielskim, japońskim oraz uproszczonym chińskim, która będzie na bieżąco aktualizowana o specjalne treści jubileuszowe.
Historia Nikona
Na stronie znajdziemy m.in. krok po kroku opisane dzieje Nikona:
KONKURSY!
Z okazji tego jubileuszu także w konkursach Nikona znajdzie się coś wyjątkowego.
W Nikon Photo Contest do zdobycia będzie specjalna nagroda "Nikon 100th Anniversary Award", zaś w Small World Photo Contest będzie do wygrania m.in. wspaniała podróż do Japonii.
http://www.nikon-photocontest.com/en/
http://www.nikonsmallworld.com