Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Społeczność: Profil użytkownika drZygman

Michał Zygmański | drZygman

drZygman

Sprzęt

Nikon D750
Nikon D60
kilka analogowych
Olympus OM-D E-M5
35mm f/2
50mm f/1.4
85mm f/1.8
28-80mm

Kategorie

Prawda w fotografii, czyli jak się ma zdjęcie do rzeczywistości 2011-03-28 01:00:56

2011.02.16 18:39   Paweł Wiśniewski:
Oczywiście masz rację, że obróbka w photoshop'ie a kadrowanie i zmiana parametrów aparatu to nie to samo, ale jednak i jedno i drugie to ingerowanie w rzeczywistość i zakłamywanie rzeczywistości. Przecież tą samą sytuację dwie osoby mogą spostrzegać zupełnie inaczej i zupełnie inaczej mogą ją przedstawić na zdjęciach. Zatem pojawia się pytanie czy w ogóle istnieje coś takiego jak rzeczywistość w fotografii? Moim zdaniem nie. Każdy, kto fotografuje, różne sytuacje różnie postrzega. Fotografując np. drzewo każdy będzie chciał to wykonać w sposób indywidualny i oryginalny.
No dokładnie, na efekt końcowy fotografii (czyli to co komuś pokażemy) można wpływać w bardzo różny sposób. Czy to w programie graficznym, czy przez zmianę ogniskowej, głębi ostrości, czasu naświetlania itp. W każdym wypadku obraz będzie się nieco różnił. Pytanie tylko co możemy uznać za tę "obiektywną rzeczywistość", do której będziemy porównywać końcowy efekt? Czy tylko zdjęcia robione obiektywem z ogniskową 50 mm? Przecież i tak sporo się różnią od tego co widzimy oczami.
Według mnie nie ma "filozoficznej" różnicy między metodami manipulacji obrazem, są różnice co najwyżej techniczne. Fakt że w photoshopie możemy zazwyczaj więcej zrobić  i nie jesteśmy łatwo w stanie odróżnić fotomontażu od "normalnego zdjęcia". Chyba to dyskwalifikuje tak przerabiane zdjęcia jako dokumenty. Z drugiej strony np. w pozowanych sytuacjach na ulicy jest tyle samo prawdy co w monażach z PS'a.
Co do etyki - nie jest według mnie kłamaniem użycie środków wymienionych przez autora w artykule, żeby lepiej przedstawić naszą rzeczywistość (czyli to co my zauważamy i to jakie odczucia w nas to wywołuje). Za to pokazywanie czegoś o czym wiemy że nie jest takie jak wyjdzie na fotografii (np fotografia reklamowa albo retusz skóry i powiększanie biustu dziewczyny ;) jest już drobnym oszustwem.

Dwie inne rzeczy - wystawa na temat oszustw w fotografii jest świetna (znalazłem na: http://www.metmuseum.org/special/reality_check/photography_images.asp )
No i nie zgodzę się że obraz w lustrze jest 2d - przecież każdym okiem widzimy ten obraz inaczej (a od tego zależy postrzeganie głębi), tyle tylko że nie możemy tam wejść. Po prostu to jakby świat za szybą.

Arkadiusz Gola 2014-04-12 15:16:43

Świetny wywiad, zdjęcia jeszcze lepsze, a Śląsk na fotografiach może nie taki jakim Ślązacy chcieli by się chwalić ale bardzo prawdziwy. Na dodatek nie tak łatwo ten fragment rzeczywistości sfotografować i za samo to że Arek Gola potrafi to zrobić należy się uznanie. Z takimi umiejętnościami i kontaktami fotografowanie rzeczy "ładnych" było by stratą czasu. Z drugiej strony dyskusja pokazuje że minie jeszcze trochę czasu zanim docenimy na Śląsku piękno postindustrialnego krajobrazu, jeżeli nawet mimo takich zdjęć fotograf miesiąca obrywa w komentarzach.

Filmowanie lustrzanką cyfrową – wprowadzenie sprzętowe 2014-12-25 23:56:57

Bardzo fajne wprowadzenie! Czy jest szansa żeby jeden z następnych poradników w całości poświęcić tematowi montażu?

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…