Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Społeczność: Profil użytkownika psasnal

psasnal

psasnal

Sprzęt

Kategorie

Katalogowanie i archiwizacja zdjęć. Część 4. Adobe Photoshop Lightroom 2011-03-17 11:06:36

2011.03.03 11:09   Szereny:
Nie została poruszona jedna kwestia, nad czym ubolewam. Z chwilą, gdy przyjdzie nam zreorganizować układ folderów na komputerze - tracimy wszystkie dane. Przeniesienie zdjęć do innego folderu, nie wspominając o innym dysku, skutkują później rytmicznym uderzaniem głową w klawiaturę. Nie wiem, może jest na to jakiś sposób, którego jeszcze nie odkryłam. W artykule o tym nic nie ma. Jedynym wyjściem zdaje się zapisywanie wszystkich zdjęć w formacie RAW do osobnego folderu, a przez to podwajanie przestrzeni zajmowanej przez zdjęcia.
Zwykły Picasso zapisuje w folderze z modyfikowanymi zmianami swój plik, który przechowuje historie zmian. Czy nie ma czegoś podobnego w Lightroomie? Możliwości wyeksportowania do jednego pliku samej historii zmian w obrębie danego folderu? Tak, żeby po przeniesieniu folderu np. na inny dysk, można było wrócić do modyfikowanych zdjęć, zamiast zaczynać wszystko od początku.
Wszystkie dane dotyczące biblioteki znajdują się w pliku Lightrooma, tzw. Catalog (jest to plik z rozszerzeniem *.lrcat), jest to jeden plik i znajduje się on w miejscu określonym przez użytkownika (wystarczy poszukać w menu Catalog Settings by tą lokalizację poznać). W tym pliku zapisywane są m.in. lokalizacje wszystkich plików w naszej bibliotece oraz transformacje, jakim zostają poddane. Same zdjęcia są przechowywane osobno, mogą się one znajdować w zupełnie różnych folderach na dyskach użytkownika. Lightroom posiada ponadto funkcjonalność automatycznego backupu Catalogu, co jest bardzo przydatne. A co do zmiany struktury folderów, można to zrobić bardzo prosto, jednak należy to zrobić z poziomu samego Lightrooma. W panelu Folders jest lista folderów, można do niej zaimportować nawet pusty folder na innym dysku i następnie za pomocą metody przeciągnij-i-upuść można przenieść zdjęcia do innego folderu (pliki zostaną fizycznie przeniesione na dysku, a Lightroom sobie zaktualizuje informacje w swoim pliku Catalog), w podobny sposób można nawet zmieniać nazwy folderów itp. Ważne jest, by operacje to robić poprzez Lightrooma, w przeciwnym razie, gdy dokonamy to z poziomu systemu operacyjnego, Lightroom nie będzie wiedział o naszych zmianach.

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…

sagitarius777

Jan Ulicki2024-03-02 21:49:42 sagitarius777

Jeden z moich ulubionych fotografów Krakowa i Tatr. Zawsze fascynują mnie jego kadry.…

ziebamarcinpl

Jan Ulicki2024-03-02 21:41:09 ziebamarcinpl

Zasłużony tytuł, człowiek pasji którego zdjęcia są niesamowite!…