Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Zagadnienia techniczne | Zawód fotograf | Okiem eksperta | 27.05.2021 | Początkujący | Kolor tła:

Z tyłu sklepu sportowego. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o NPS

Wiktor Sobolewski

NPS to po prostu Nikon Professional Services. I nie jest to serwis w technicznym rozumieniu słowa, ale zespół działań, żeby fotografowi zawodowemu było łatwiej w pracy. A czym jest „depot NPS”? Jak wszystko w NPS – to rodzaj wsparcia dla fotografów. Różni się tym, że operuje tam, gdzie fotografa rzuciły agencja i los.

W ten sposób Nikon pomaga fotoreporterom obsługującym igrzyska olimpijskie od lat 70. XX wieku, ale nie chodzi o historyczne rozważania. Przybliżmy obecne realia, aby wiadomo było czego się spodziewać, gdy zostaniecie akredytowani na imprezę sportową waszych marzeń.

Dodaj do schowka

Gdzie szukać depotu NPS i dlaczego tam?

Z punktu widzenia komfortu psychicznego fotografa dobrze byłoby mieć pomoc serwisową i sprzęt zastępczy zawsze obok siebie. Na płycie boiska, na bieżni, na zeskoku skoczni. Tylko po co? Nikony naprawdę nie psują się niczym Ferrari z anegdoty o tym, po co jest drugie miejsce obok kierowcy.

Zdarza się jednak kilka razy w roku miejsce i czas, który gromadzi równocześnie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset fotoreporterów. Czy wiedzieliście, że podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku akredytowano niemal 1500 fotografów? Tylko fotografów! Prawdopodobieństwo, że przy ich równoczesnej intensywnej pracy coś się stanie ze sprzętem, zdecydowanie wzrasta. Do tego dochodzi potrzeba użycia przez fotografa większej ilości sprzętu lub takiego rodzaju obiektywu, którego nie posiada, bo na co dzień mu niepotrzebny. Gdy redakcja, agencja, koledzy po fachu nie są w stanie pomóc – jest szansa właśnie na wsparcie ze strony NPS na miejscu.

Dlatego właśnie depoty pojawiają się na wydarzeniach przyciągających uwagę mediów. Siłą rzeczy są to głównie wydarzenia sportowe. Igrzyska olimpijskie (letnie i zimowe), mistrzostwa w lekkoatletyce (zarówno świata, jak i np. Europy), mistrzostwa w piłce nożnej (FIFA, UEFA), siatkówce, koszykówce, pływaniu, skokach narciarskich. Podobnie wspiera się kilka dyscyplin sportów motorowych, jak F1 czy WRC. Kalendarz roczny takich potrzeb urasta do całkiem pokaźnych rozmiarów. Przeróżne związki sportowe, skrajnie różne obiekty, za każdym razem nieco inne potrzeby fotograficzne. Są również depoty działające podczas festiwali filmowych, dużych pokazów mody czy szczytów politycznych. Wszystko zależy od liczby fotografów i poziomu obsługi mediów przez organizatora.

Tak czy inaczej każdy fotograf, który przeszedł proces akredytacji, zwykle otrzymuje photo guide, który zawiera gdzieś „drobnym druczkiem” informację o depocie NPS w centrum prasowym. Na ogół to tam właśnie operuje Nikon i inne zaprzyjaźnione konkurencyjne firmy fotograficzne.

Fotograf przy pracy w centrum prasowym Technik Nikona przy pracy w centrum prasowym Fotograf przy pracy w centrum prasowym Technik Nikona przy pracy w centrum prasowym Autor: Wiktor Sobolewski

Zdarzają się bardziej egzotyczne lokalizacje depotów NPS, jak na przykład w kontenerach przed wejściem na stadiony podczas EURO2012 w Polsce i na Ukrainie. Dlatego jeśli planujecie udział w dużej imprezie sportowej w jakimś kraju, skontaktujcie się z lokalnym oddziałem, żeby się dowiedzieć, czy na miejscu będzie serwis. Dane kontaktowe są na stronie globalnej. Jeśli nie ma tam danych kraju, do którego się wybieracie – warto spróbować we własnym kraju, w lokalnym oddziale Nikona.

Recepcja depotu NPS podczas FIFA w Brazylii "Kolejka" fotografów przed otwarciem depotu NPS podczas FIFA w Brazylii Centrum prasowe zaadaptowane z fragmentu parkingu podziemnego pod stadionem Recepcja depotu NPS podczas FIFA w Brazylii "Kolejka" fotografów przed otwarciem depotu NPS podczas FIFA w Brazylii Centrum prasowe zaadaptowane z fragmentu parkingu podziemnego pod stadionem Autor: Wiktor Sobolewski

Czego się spodziewać?

Podstawowe usługi to sprawdzenie komputerowe aparatu, czyszczenie matrycy i wypożyczenie sprzętu (check-clean-loan).

Wykonuje się też małe naprawy, jak wymiana bagnetu w obiektywie lub aparacie, wymiany klapki komory baterii czy wyklejek. Jeśli coś naprawdę poważnego stanie się ze sprzętem fotografa (zwykle chodzi o uszkodzenia związane z upadkiem z wysokości), to szybszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe wypożyczenie sprzętu zastępczego. Priorytetem jest, aby fotograf nie czekał na naprawę, lecz mógł szybko wrócić do pracy na boisko, stadion, bieżnię, trybuny itd.

Depot NPS nie jest pełnowymiarowym serwisem technicznym. Nie chodzi o techników czy zestaw części do kilkunastu podstawowych modeli aparatów i obiektywów. Najwęższym gardłem jest aparatura diagnostyczna instalowana tymczasowo w warunkach polowych, jakimi jest mniej lub bardziej przypadkowa przestrzeń depotu. Wyobraźcie sobie długość ławy optycznej potrzebnej do skalibrowania obiektywu 800 mm, dość często używanego podczas zawodów plenerowych, a zrozumiecie, dlaczego depot nie naprawia poważniejszych usterek.

Centrum prasowe to wydzielony obszar działania mediów, dostępny tylko dla akredytowanych osób. Miejsce intensywnej pracy. Czasem większe, czasem mniejsze. Często wydzielone tymczasowo z podziemnego parkingu pod obiektem sportowym. Zasady zachowania w centrum przypominają nieco bibliotekę, aby umożliwić skupienie fotografom, którzy pod presją czasu opisują zdjęcia i wysyłają w świat.

Presja czasu podczas pracy w centrum prasowym Presja czasu podczas pracy w centrum prasowym Autor: Wiktor Sobolewski

Za ladą NPS spotkacie doświadczonych ludzi, którzy wiedzą, czego potrzeba fotografom. Zdają sobie oni jednak sprawę, że rozmawiają z czołowymi fotografami świata, więc nie będą dawać rad bez potrzeby. Niemniej fotograf powinien pamiętać, że zawsze warto pytać, gdy się czegoś nie wie. Zwłaszcza w kwestiach technicznych. Pod ręką jest często i technik, i czasem nawet inżynier-konstruktor. Barierą może być język, ale bariery są od tego, by je przełamywać. Byłem świadkiem dwudniowego (po kilka godzin dziennie) sprawdzania i testowania oraz rozmów kilku inżynierów z Nikona z jednym fotografem, któremu niepoprawnie działał jeden z systemów w aparacie. Dociekanie przyczyny poprzez korygowanie ustawień, kolejne fazy testowania, kolejne zmiany itd. – było fascynujące dla wszystkich. Bez kompromisów, do bólu. Do jasnych wniosków na przyszłość. A wszystko w Moskwie.

Niech będzie, że na igrzyskach.

Wróćmy do fotografa – szczęśliwca, który został akredytowany przez organizatora igrzysk olimpijskich. Słowo „szczęśliwiec” powinno być właściwie w cudzysłowie. Tylko ci, którzy tego doświadczyli, wiedzą, jak wielka jest to odpowiedzialność, jak duża presja czasu i jak zmienne warunki pracy. I jakie to powoduje codzienne zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nawet wytrzymałym i zahartowanym organizmom zdarza się poddawać na skutek zbiegu wszystkich tych obciążeń w połączeniu z innym środowiskiem, florą bakteryjną, często odmienną strefą czasową.

Przykładowo: podczas zimowych igrzysk w 2014 roku w Soczi zawody generalnie rozgrywały się w dwóch rejonach – nadmorskim i górskim. Dwie ważne dla Polaków dyscypliny sportowe odbywały się w górach, a ceremonia medalowa (za zwycięstwa z poprzedniego dnia), w której zwyciężyli Polacy – nad morzem. Odstęp czasu pomiędzy końcem jednych zawodów a podwójną ceremonią medalową? Nieco ponad pół godziny. Czas przejazdu samego szybkiego pociągu – półtorej. Tylko jednemu polskiemu fotoreporterowi udało się tak dopiąć logistykę, aby zrelacjonować oba ważne wydarzenia. Nie pytajcie, jakim cudem, ale zrobił to!

Mazurek Dąbrowskiego podczas ceremonii medalowej zimowych igrzysk w Soczi Mazurek Dąbrowskiego podczas ceremonii medalowej zimowych igrzysk w Soczi Autor: Wiktor Sobolewski

Ten przykład pokazuje wagę i presję pracy – nie tylko własna agencja czy redakcja czekają na zdjęcia. Czeka na nie cały kraj i cały świat. Nic nie można powtórzyć ani przełożyć. Chwili spokojnego oddechu czy momentów wytchnienia jest bardzo mało. Jest albo dobrze zrobiona robota, albo totalna porażka.

Mówiąc o „oddechu” – czy wiecie, jaka panuje atmosfera w saunie parowej? Taka właśnie była podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce w 2019 roku w Doha. Powietrze stanowiło gęstą masę wszędzie poza klimatyzowanymi obiektami. „Oddech w pracy” rozmijał się wtedy z oddechem faktycznym.

Zupełnie odmienne warunki panowały za to podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu w roku 2018. Na szczęście moja „zmiana” w Korei obejmowała drugi tydzień igrzysk i po alarmującym telefonie od jednego z fotografów bagaż wypełnił się wkładami podgrzewającymi do butów i rękawiczek. Kilka godzin pracy w ponad 20-stopniowym mrozie nie było już tak straszne.

Skocznia w Pjongczang - piękna lecz mroźna Skocznia w Pjongczang - piękna lecz mroźna Autor: Wiktor Sobolewski

Bezpieczeństwo. Ludzi i sprzętu

A jak wygląda praca depotu NPS? Kiedy zaczyna? Kiedy kończy? Zasada ogólna: „zaczyna wcześniej, kończy później”. Najczęściej depot pracuje w godzinach otwarcia biura prasowego. Podczas FIFA w 2010 roku w RPA w dniu meczowym oznaczało to pobudkę o 6 rano, odbiór sprzętu z chronionego miejsca na stadionie, przygotowanie stanowisk pracy, ładowanie akumulatorów itd., aby być w gotowości 3 godziny przed pierwszym gwizdkiem. Po meczu kolejność odwrotna, zejście ze stadionu zwykle po północy. A co po pracy? Trzeba coś wreszcie zjeść. Małe miasteczko we wschodniej części Afryki, noc. Na obrzeżach, po drodze do hotelu jest otwarta knajpka przy parkingu i zamkniętym centrum handlowym. Czy było niebezpiecznie? Nie. Było bardzo sympatycznie. Wystarczy zapomnieć zdjąć akredytację wiszącą na szyi. Bezpieczeństwo ludzi jest zawsze priorytetem. Dlatego zespoły niektórych firm poruszały się wtedy po RPA w opancerzonych autobusach pod eskortą. No ale są różne podejścia do bezpieczeństwa.

Terroryzm

Przed pandemią było to podstawowe zagrożenie. Dużo ludzi, duże ryzyko zamachu. Z tego powodu przed piłkarskim turniejem EURO2016 we Francji świadomie zrezygnowałem z samolotu i pociągu. Wsiadłem w starego land rovera i po dwóch dniach znalazłem się bezpiecznie pomiędzy Marsylią a Niceą. Hotel został wybrany, również ze względów bezpieczeństwa, poza dużymi miastami, w których były rozgrywki. Nasze wsparcie zakończyło się kilka dni przed tym, jak na promenadzie w Nicei ciężarówka wjechała w tłum.

Z powodu pandemii dwie największe imprezy sportowe 2020 roku zostały przesunięte na 2021: EURO2020 i igrzyska olimpijskie Tokyo2020. W reżimie sanitarnym dojdzie kolejne utrudnienie, ale robotę trzeba zrobić – fotografowie zdjęcia, Nikon wsparcie dla fotografów.

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kuzar

Fragment ciała2024-03-26 10:13:43 kuzar

Dziękuję z całego serca za to szczególne wyróżnienie, jest dla mnie bardzo ważne. Jestem…

yveta

Fragment ciała2024-03-21 17:05:40 yveta

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie. Podziwiam Twoje prace i bardzo się ciesze ze mój pomysł…

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…