Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Po godzinach | 20.08.2011 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

W poszukiwaniu stylu. Część 2.

Tomasz Tomaszewski

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W drugiej części cyklu W poszukiwaniu stylu znakomity fotoreporter i dokumentalista Tomasz Tomaszewski namawia do wyrazistości. Podkreśla też wysoki poziom wyrobienia współczesnego widza, który bombardowany od dzieciństwa mnóstwem obrazów potrzebuje coraz bardziej złożonych kompozycji. Znamy już kanony, dlatego szukamy na zdjęciach łamania zasad, elementu zaskoczenia, wieloplanowości. Zadaniem fotografa staje się wykonanie takiego zdjęcia, które zatrzyma wzrok widza na dłużej niż ułamek sekundy.

Tomaszewski szczegółowo omawia zastosowania dużej i małej głębi ostrości, którą wyróżnia jako jedno z podstawowych narzędzi fotografa pozwalających zwrócić uwagę widza na konkretny element kompozycji. Podkreśla, że fotograf może nadać znaczenie dowolnemu fragmentowi kadru za pomocą bardzo prostych, podstawowych dla tego medium środków. Namawia do zaufania intuicji i kierowania się wyczuciem, a nie wyrachowaniem. Tomaszewski nie uczy, jak robić zdjęcia – uczy, jak pokazać na nich świat swoimi oczami.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

nikodem92

nikodem92 2011-08-20 23:24:42

Kolejny niezły film pana Tomasza Tomaszewskiego, choć - mam wrażenie - nieco opozycyjny w stosunku do poprzedniego. W ostatnim była mowa raczej o pokorze, grzecznym fotografowaniu i powrocie do źródeł, a tutaj o eksperymentowaniu, odwadze, zaufaniu własnej intuicji i zachęcie do robienia nowych, oryginalnych kadrów. Postęp a tradycja. Obie części łączy wskazówka do zachowania równowagi i spójności treści z formą. A najważniejszy moim zdaniem: zdrowy rozsądek i praktyka, bo to przecież ona czyni mistrza ;)

Nikos

Nikos 2011-08-23 10:44:02

Jak zwykle REWELACJA. Czekałem na II część i nie zawiodłem się. Dziękuję !

Tworas

Oby było więcej takich materiałów :)
Zawsze słuchając Pana Tomasza nabieram Niezwykłą chęć na fotografowanie :)

sebalas

Panie Tomaszu, pamiętam wystawę Pańskich znakomitych zdjęć w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Zrobiły na mnie wtedy bardzo duże wrażenie. Cieszę się, że teraz mogłem obejrzeć film z Pańskimi radami :)

piotrkubic

"Fotografia jest medium ułomnym (...) nie potrafi zilustrować zdania twierdzącego"

Pamiętam moje rozczarowanie, gdy zorientowałem się, że zestawy fotograficzne czy fotoreportaże często nie mogą obejść się bez opisu słowem, czasem bardzo obszernego.

Nie tak rzadko pojedyncze, świetne zdjęcie, o wielu planach, będące efektem olbrzymiego doświadczenia fotografa, pracy, spędzonego czasu oraz szczęścia, jest i tak jedynie wywołaniem tematu, i dopiero opowieści pt "jak zrobiłem to zdjęcie" uświadamiają jego doniosłość.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

pioterwater

Relacja człowieka z psem2024-07-18 21:51:12 pioterwater

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie :-)…

tomasz_qna

Relacja człowieka z psem2024-07-01 00:13:53 tomasz_qna

Próbowałem bezskutecznie wysłać zdjęcie konkursowe (rozmiar i "waga" ok). Niestety po…

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…