Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Po godzinach | 20.07.2011 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

W poszukiwaniu stylu. Część 1.

Tomasz Tomaszewski

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

Dwuczęściowy cykl W poszukiwaniu stylu dotyczy tworzenia własnego języka wizualnej wypowiedzi fotograficznej. Prawdziwy mistrz fotoreportażu i dokumentu Tomasz Tomaszewski zaczyna od przypomnienia widzom, że fotografia nie tyle rejestruje rzeczywistość, co kreuje jej wizerunek na zdjęciu. Dzięki zaawansowaniu technologii nie jest trudno zrobić poprawne zdjęcie, dlatego tak ważne staje się wykształcenie indywidualnego stylu, który sprawi, że nasze fotografie będą rozpoznawalne i będą mówiły to, co chcemy nimi przekazać.

Tomaszewski przestrzega jednak przed instrumentalnym, efekciarskim podejściem do powierzchownej, pozornej wyrazistości opartej na mocnych zabiegach formalnych. Znakomity fotograf podkreśla znaczenie tego, że aby zdjęcia były dla kogokolwiek interesujące, musimy mieć coś ciekawego do powiedzenia. Podkreśla znaczenie widzenia świata, a nie tylko patrzenia na niego. Znalazło się też miejsce na kilka słów o znakomitym czasopiśmie „Life”, które przez dziesięciolecia czarowało czytelników na całym świecie pięknymi zdjęciami.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

suckitandsee

Bardzo atrakcyjny materiał, przydatny szczególnie dla świeżego fotografa szukającego dopiero swojej drogi w tej sztuce, takiego jak ja. Bardzo dziękuję :)

krzysztoff

krzysztoff 2011-07-20 12:49:12

W końcu coś ciekawego.

erieh

erieh 2011-07-25 01:20:27

Czegoś takiego było mi trzeba. Ten materiał jest jak zimny prysznic dla świeżych pasjonatów przytłoczonych blaskiem fotoszopów itp. Dziękuję.

lidart

No cóż ... szukam i polecam wszystkim fotografie Tomasza Tomaszewskiego ... a tutaj taka niespodzianka ... naprawdę słucha się tego wykładu z ogromnym zainteresowaniem ... myślę, że wiele, wiele pada tutaj mądrych słów, które możemy sobie a nawet powinnismy wziąc do siebie, filtrując przez własne doświadczenia, przemyślenia i koncepcje .... pozdrawiam :)

Szereny

Czysta inspiracja.
Pierwszy artykuł, który wysłuchawszy, przewinęłam do początku i wysłuchałam jeszcze raz. Nie przez niezrozumienie, bo przekaz jest prosty i  przejrzysty. Patrzyłam jeszcze raz na zdjęcia i słuchałam słów, które chciałam, żeby zapadły mi w pamięć. Znów wróciłam do zdjęcia Flamenco. Niesamowity klimat. Ekspresja, pasja. Prosta scena, jedno zdjęcie, a mogłoby opowiadać swoją historię godzinami.
Zachwyciły mnie zdjęcia. Pokłony i wyrazy wielkiego uznania dla autora. Mają w sobie coś... gust. Nawet po latach, patrząc na nie, człowiek powie, że są niesamowite.
Bardzo dziękuję za ten materiał.

k-klejna

Wiem, ze nigdy nie bede Fotografem poniewaz nie mam duszy artysty a ten material tylko mnie w tym utwierdzili za to tez dziekuje, bo co jakis czas musze sie ostudzic; to, ze jakies zdjecie wyjdzie 'ladne' to nie znaczy ze cos ono znaczy, czy ze bede mogl przekroczyc pewien prog. Ma to tez implementacje ekonomiczne, poniewaz co jakis czas kusi mnie kupno corac to lepszego sprzetu czy osprzetu i taki prysznic jest mi potrzebny; i co z tego, ze bede mial dobry sprzet jak nie bede wiedzial co chce nim pokacac, po pierwsze, i jak to zrobic, po drugie.

am63

am63 2011-07-28 08:58:35

Dziękuję Panu za tą wypowiedż w której znalazłem mądrość fotografa w czasach kiedy wszystko zdaje się mijać z pięknem i sensem istoty fotografi.Podzielam pogląd że zbyt daleka ingerencja techniczna w obraz pokazuje raczej możliwości zastosowanego narzędzia i "popis"autora w celu "pokazania" się w kręgu, aniżeli uwidocznienia fotografowanego tematu. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

wojwit

wojwit 2011-08-02 15:17:45

Bardzo dobre wizuale, tekst równie rzeczowy. Super

Krzysztof Chruściński

Krzysztof Chruściński 2011-08-02 19:35:17

Bardzo ważne przesłanie ...

ET

ET 2011-08-06 14:32:08

Dziękuję bardzo za tę lekcję pokory i dystansu. Pozdrawiam serdecznie

marcinluraniec

najważniejsze jest to, że zwraca się tu uwagę na styl fotografowania, który nie raz jest pomijany, a nie na techniki, które z kolei są nadubóstwiane

Magda Labno-Sobolewska

Magda Labno-Sobolewska 2012-02-12 17:20:28

Bardzo ciekawy materiał, proszę o wicej, o kolejne części.  Swoją drogą ciekawe czy slowa Pana Tomka się sprawdzą i ten caly szał z technologią, PS-em, tą obniżoną saturacją czy też nadmiernie nasyconą,  minie i faktycznie nastapi powrót do takiej czystej, naturalnej fotografiii. Zobaczymy za kilkadzisiąt lat.

Strasznie fajny portal, bardzo konkretny i rzeczowy. Wiele się dowiedziałam i usystematyzowałam wiedzę. Więcej video by się przydało :)) 
Dziękuję twórcom za kawał dobrej roboty.

David Andrijan

David Andrijan 2012-04-12 14:54:58

Ciekawy materiał, ale przekonać się, że warto spotkaś z Panem Tomaszewskim na wykładzie miałem okazję już wcześniej.
Panie Tomaszu mogę śmiało stwierdzić że pana filozofia jest moim najczęstrzym punktem odniesienia w postrzeganiu fotografii.
Bardzo lubię Pana opowieść o tym co spowodowało  że zajął się pan fotografią i jak to się rozwijało :)
No i ta opowieść o odkryciu "prawdziwego" słuchania muzyki przez prawdziwe "głośniki"... :)
Pozdrawiam
David Andriyan (ten który próbował reżyserować  Pana przy reklamie dla EAF :))) )

okult

okult 2012-04-24 03:47:31

Bardzo dobry materiał. Zgadzam się z Panem Tomaszewskim. Dziś fotografia została spłaszczona, a techniki cyfrowe wymuszaja jedynie perfekcyjne parametry zdjęcia, pozostawiająć w tyle subtelne niedoskonałości fotografii analogowej i duszę zdjęcia. Kiedyś dobre zdjęcie wcale nie musiało mieć idealnie naświetlonego kadru, czy ostrości "żylety". Musiało mieć swoją opowieść. Przez to zaczynam skłaniać się ku fotografii analogowej.

Body

Body 2013-04-16 00:18:39

Panie Tomaszu. Świetny materiał z prezentacją, która przypomina mi ziarno wiedzy zaczerpniętej z legendarnej "biblii montażystów": TECHNIKA MONTAŻU FILMOWEGO- Karela Reisza.
Myślę, że ktokolwiek z fotografów zdobyłby ten podręcznik to napewno odkryłby niszowe inspiracje dla swej twórczości (chociażby prezentacja dorobku w pokazie slajdów).
Zachęcam Społeczność SK do poszukiwań w/w dzieła nie zmienionego od 1968 roku :)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…