Światło studyjne. Modelowanie światłem. Część 2.
Drugą część wideoporadnika Światło studyjne poświęcono modelowaniu światłem. Szymon Kobusiński podpowiada, jak wspomóc światło zastane oświetleniem sztucznym tak, by nie zatracić naturalności fotografowanej sceny. Najczęściej korzysta wtedy z rozmaitych reflektorów. Autor zwraca uwagę na znaczenie temperatury barwowej, która jest kluczowa do osiągnięcia pożądanych efektów – np. wrażenia oświetlenia ciepłymi promieniami zachodzącego słońca lub zimnym światłem księżycowym.
Prowadzący omawia różne źródła światła stosowane w fotografii modowej do uzyskania bezcieniowego oświetlenia modela – np. pierścieniowe lampy błyskowe. Podpowiada, jak fotografując w pomieszczeniach, „wyciąć” modela z tła dzięki zastosowaniu mocnego światła kontrującego. Omawia nietypowe źródła światła, m.in. lightstick, lightbar. Na koniec wspomina o innych rodzajach światła niż stosowane najczęściej światło błyskowe, np. o stałym oświetleniu żarowym i świetlówkach.
Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz podobne poradniki
Światło studyjne. Technika. Część 3

Światło studyjne. Rodzaje źródeł światła. Część 1.

Pastisz, czyli żarty w fotografii

Fotografia kreacyjna

Komentarze



Bardzo ciekawy poradnik. Dużo można się dowiedzieć. Jednak przyłączę się do prośby Sieka. Co robić kiedy nie można pozwolić sobie na tak profesjonalny zestaw lamp? Jak korzystając z bardzo podstawowego zestawu np. softbox + lampa kontrowa uzyskać równie ciekawe efekty jak przy użyciu tak dużego asortymentu? Wysuwam prośbę do twórców o stworzenie takiego video-poradnika :) .






To poradnik dla amatorow, czy milionerow ? Ostatnio pani Steczkowska tez fotografuje bo ja na to stac :) Rozsmieszaja mnie wasze podadniki. Mysle, ze lepsza robote robi Jarek Sikora ze swoim "studiem w plecaku". Nikoniarze poszli na kase, dowodem na to jest wiele wydarzen z historii prostej strony, ktora przerodzila sie w stowarzyszenie... ze o reszcie nie wspomne ;) Dla mnie hala, nie poradnik, dajcie cos dla ludzi nie dla wladz i "wysokich" czlonkow stowarzyszenia :P



Zamiast kupować nowy samochód czy brać kredyt na mieszkanie, można
sprawić sobie profesjonalny sprzęt. A potem narobić wiele
profesjonalnych zdjęć, sprzedać je, spłacić kredyty i kupić za
zarobione pieniądze nowy samochód czy brać kredyt na mieszkanie...
Przecież to nie poradnik dla amatorów, więc nie rozumiem głosów
niezadowolenia. Nikon był, jest i bedzie drogą marką, po cóż więc to
czepialstwo, kogo stać na fullframe'y i całą szklarnię do nich, to i
stać na takie źródła światła...
Zapraszam do mojego studio w nim można zapoznać się z profesjonalnym
sprzętem oświetleniowym


a ja mam pytanie odnosnie tla studyjnego w tym poradniku - jest biale bardzo szerokie i nie iwdac zabrudzen czy wgniecen, to chyba nie jest tlo kartonowe (ogolnie dostebne to max 3,5m) to jest szersze
prosze o info co to jest za tlo i czy tez kosztuje podbnie jak np. lampa PARA

Nie sądzę by komuś chciało się tu zrobić fotoporadnik dla sprzętu z chin o podstawowych parametrach. Nie mówię tego złośliwie, bo sam zaczynałem od podstaw i trzeba było iśc na jakiś kompromis;)
Praktycznie poradnik "jak" ciężko jest stworzyć, bo po co powtarzać po kimś. Najlepszą rzeczą jest ćwićzyć. Osiągając pożądane efekty na zdjęciu, po pierwsze: jesteś co jakiś czas zaskoczony a po drugie zapamiętujesz cały proces uzyskania pożądanego efektu.
Po drugie: Czasem, to co zobaczysz w poradniku zupełnie nie będzie licowało np. z wielkością studia, czy miejsca w którym fotografujesz, a video poradników jest mnóstwo w ogólnodostępnych serwisach, łącznie z ustawieniami sprzętu jak i parametrów aparatu...




