Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Sprzęt | Zagadnienia techniczne | 04.09.2009 | Zaawansowani | Kolor tła:

Sterowanie aparatem za pośrednictwem komputera – wprowadzenie

Łukasz Kacperczyk

Zamień interfejs aparatu na myszkę i klawiaturę komputera
Dodaj do schowka

Wstęp

Najczęściej polecanym akcesorium fotograficznym jest statyw, który nie tylko umożliwia wykonanie nieporuszonych zdjęć przy długich czasach ekspozycji, ale też zachęca do przemyślanego komponowania kadrów. Przydaje się wtedy wężyk spustowy lub pilot zdalnego sterowania. W pewnych sytuacjach warto pójść jeszcze dalej… oddalając się znacznie bardziej od aparatu. Fotografując lustrzanką cyfrową i będąc wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie (niekoniecznie płatne), możemy robić zdjęcia, siedząc wygodnie w fotelu przed ekranem komputera i zmieniając ustawienia aparatu za pomocą myszki i klawiatury.

Po co?

Zazwyczaj powodem podłączenia lustrzanki do komputera podczas fotografowania jest jedno z dwóch najczęstszych zastosowań:

– wykorzystanie ekranu komputera (wielokrotnie większego od wyświetlacza LCD znajdującego się na tylnej ściance aparatu) do precyzyjnej kontroli zdjęć w trakcie sesji pod kątem ostrości, kompozycji i innych aspektów, które trudno sprawdzić, wpatrując się w 3-calowy monitor aparatu (jak dobry i wysokorozdzielczy by nie był). Jeśli fotograf pracuje w zespole, komputer można wykorzystać do natychmiastowej wstępnej obróbki fotografii;

– sterowanie aparatem z poziomu komputera. Najnowsze lustrzanki cyfrowe, które wyposażono w funkcję podglądu na żywo, pozwalają na w pełni komfortowe fotografowanie z oddalenia, bez konieczności zmiany parametrów bezpośrednio w aparacie.

Pierwsze zastosowanie sprawdza się zwłaszcza w okolicznościach, w których fotograf ma pełną kontrolę nad fotografowaną sytuacją. Łączy się to z niezbyt wysokim tempem pracy – skoro zamierzamy dokładnie przyjrzeć się każdemu zdjęciu na ekranie komputera, kolejne ujęcie wykonamy raczej już po wnikliwej analizie pierwszego. Dlatego w ten sposób pracuje się najczęściej w studio, zwłaszcza gdy nad sesją pracuje cały zespół. Wtedy nie trzeba poprzestawać na samej tylko analizie – można się wziąć za wstępną obróbkę zdjęć na bieżąco. A jeśli gościem na sesji jest klient, dla którego powstają zdjęcia, możliwość obejrzenia fotografii na dużym ekranie komputera od razu po ich wykonaniu (a w zasadzie – jeszcze w trakcie ich powstawania) może na nim zrobić duże wrażenie. Niby mała rzecz, ale warto wykorzystać ten prosty trick psychologiczny.

Kiedy fotografujemy płochliwe zwierzęta, możliwość ukrycia aparatu i zdalnego wyzwolenia migawki jest nieoceniona.
W niektórych sytuacjach zdjęciowych zwykły pilot nie wystarczy i trzeba skorzystać z oprogramowania do zdalnego sterowania aparatem za pomocą komputera. W niektórych sytuacjach zdjęciowych zwykły pilot nie wystarczy i trzeba skorzystać z oprogramowania do zdalnego sterowania aparatem za pomocą komputera.

Druga opcja przydaje się, gdy fotografowany obiekt jest całkowicie statyczny, a fotografowanie opiera się na wykonaniu wielu ujęć tej samej sceny, przy różnych ustawieniach, np. gdy fotografujemy martwą naturę lub produkty w studio. Wtedy możliwość skorzystania z wygodnego fotela i zmiany wszystkich parametrów zdjęciowych z poziomu komputera to błogosławieństwo. Jednak sytuacją, w której najczęściej wykorzystuje się możliwość sterowania funkcjami aparatu za pomocą komputera, jest fotografowanie przyrody – kiedy aparat stoi zamaskowany w pobliżu miejsca bytowania jakiegoś płochliwego zwierzęcia, a fotograf wyzwala migawkę z ukrycia, kontrolując kadr na ekranie laptopa. Taka opcja przydaje się też, gdy chcemy zrobić sobie autoportret lub np. udokumentować etapy rozwoju jakiejś rośliny, w czym pomoże funkcja automatycznego wyzwalania migawki z określonym interwałem czasowym.

Zaletą obu rozwiązań jest to, że zdjęcia mogą być automatycznie zapisywane na twardym dysku komputera, który pomieści ich znacznie więcej niż najpojemniejsza karta pamięci. Nie wolno też zapomnieć o plusach tworzenia natychmiastowej kopii bezpieczeństwa na wypadek, gdyby nośnik pamięci wykorzystany w aparacie zawiódł w trakcie sesji.

Czym?

Niezbędny będzie oczywiście aparat, statyw (konieczny do unieruchomienia aparatu i utrzymania odpowiedniej kompozycji kadru), komputer przenośny (chyba że będziemy fotografowali w studio) i odpowiednie oprogramowanie. Podstawowe kryteria wyboru aplikacji są dwa: pierwsze każe nam odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy gotowi za nią zapłacić. Drugie dotyczy funkcjonalności. Oba są ze sobą powiązane. Wśród darmowych programów znacznie więcej jest aplikacji umożliwiających natychmiastowy transfer zdjęcia do komputera i jego dokładną analizę, niż takich, które pozwalają na zdalne sterowanie najważniejszymi funkcjami aparatu. W tym drugim wypadku kluczowa jest kompatybilność. Niektórzy producenci dołączają do swoich zaawansowanych lustrzanek odpowiednią darmową aplikację, inni (jak np. Nikon) mają w swojej ofercie płatny software.

Podczas pracy w plenerze niezbędne może się okazać wykorzystanie przekaźnika bezprzewodowego, takiego jak np. Nikon WT-4. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami. Podczas pracy w plenerze niezbędne może się okazać wykorzystanie przekaźnika bezprzewodowego, takiego jak np. Nikon WT-4. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami.
Przykładowy zrzut ekranowy z programu Nikon Camera Control 2. W poszczególnych zakładkach użytkownik ma dostęp do różnych ustawień aparatu. Zestaw opcji jest zależny od modelu lustrzanki. Przykładowy zrzut ekranowy z programu Nikon Camera Control 2. W poszczególnych zakładkach użytkownik ma dostęp do różnych ustawień aparatu. Zestaw opcji jest zależny od modelu lustrzanki.

Propozycja Nikona

Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, jak zwykle wspomnę o ofercie Nikona. Stworzony przez tę firmę program Camera Control Pro 2 pozwala na pełną zdalną kontrolę nad funkcjami aparatu takimi jak m.in.: przysłona, czas otwarcia migawki, tryb ekspozycji, aktywny punkt autofocusa i oczywiście wyzwalanie migawki. Pełne wsparcie dla trybu LiveView i możliwość bezprzewodowej komunikacji między lustrzanką (wyposażoną w bezprzewodowy przekaźnik WT-2, WT-3 lub WT-4) a komputerem to wisienka na torcie. Minusem jest tylko fakt, że za to bogactwo możliwości trzeba zapłacić, no ale coś za coś.

Jeśli chodzi o kompatybilność, z darmowym oprogramowaniem nie ma żadnych problemów. Po pierwsze – takie programy oferują zazwyczaj niezbyt rozbudowaną funkcjonalność, która nie wymaga stosowania najnowszych aparatów. Po drugie – instalując program, za który nic nie płacimy, niczym nie ryzykujemy. Inaczej jest w przypadku płatnych aplikacji. Zanim zdecydujemy się wydać ciężko zarobione pieniądze (a w internecie kupuje się nadzwyczaj łatwo…), warto pobrać próbną lub demonstracyjną wersję programu i sprawdzić, czy na pewno jest odpowiednia dla naszego aparatu i czy zapewnia funkcjonalność, na której nam zależy. Użytkownicy najnowszych lustrzanek cyfrowych wyposażonych w tryb LiveView powinni sprawdzić, czy dany program pozwala na pracę w trybie podglądu na żywo, ponieważ dopiero ta funkcja umożliwia całkowicie zdalne fotografowanie i sterowanie aparatem za pośrednictwem komputera. Aplikacje niezwiązane z producentami aparatów oferują dość szeroką kompatybilność z modelami różnych marek. Jak można się domyślać, z kolei programy firmowane markami producentów aparatów (jak Nikon lub Canon) działają wyłącznie ze sprzętem spod tego samego znaku.

Duże znaczenie ma nie tylko nasz aparat, ale też system operacyjny komputera, którego używamy. To ważny czynnik nie tylko dlatego, że niektóre aplikacje są dostępne tylko na jeden system – większość pracuje w środowisku Windows, część w Mac OSX, a najmniejszy wybór mają zwolennicy Linuksa. Warto zwrócić uwagę na funkcje, które oferuje dana wersja, ponieważ nawet jeśli program ma np. wersję na Windows i Mac OSX, to często różnią się one funkcjonalnością. Zazwyczaj nie są to różnice znaczące, ale i tak lepiej nie polegać na specyfikacjach technicznych i wypróbować program samodzielnie.

Wybór aplikacji w pewnym stopniu determinuje sposób, w jaki połączymy aparat z komputerem i vice versa. Najbardziej zaawansowane programy (w tym np. płatny Nikon Camera Control 2 i darmowy Sofortbild na Maca) nie wymagają nawet przewodów, ponieważ współpracują z modułami WiFi dostępnymi do lustrzanek z najwyższej półki. To najwygodniejszy, choć jednocześnie najdroższy sposób przekazywania danych na linii aparat-komputer. Przewody USB sprawiają co prawda, że fotograf ma w swoisty sposób związane ręce, ale też nie łączą się z dodatkowymi kosztami – wystarczy ewentualna inwestycja w odpowiednie oprogramowanie.

Na koniec jedno przypomnienie, tak na wszelki wypadek. Wybierając się na zdjęcia w terenie, nie zapomnijmy o pełnym naładowaniu akumulatora komputera. W przeciwnym razie nasza próba zdalnego sterowania aparatem może się zakończyć znacznie wcześniej, niżbyśmy sobie życzyli…


Jak widać, niniejszy artykuł to tylko pobieżne wprowadzenie do tematu, mające zachęcić czytelników do spróbowania swoich sił w fotografowaniu na odległość. Mam nadzieję, że udało mi się was choć trochę przekonać, iż nie taki diabeł straszny, jak go malują. Na początek wystarczy lustrzanka, statyw, komputer, darmowe oprogramowanie i oczywiście pomysł na zdjęcie, które najłatwiej wykonać właśnie w taki sposób. Do dzieła!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

admin

admin 2009-09-04 16:41:21

Zarchiwizowana dyskusja: "Sterowanie aparatem za pośrednictwem komputera – wprowadzenie"


2009.09.04 18:36   lokiec
A  ja mam takie pytanie. Czy kazdy podłączony do komputera aparat bedzie robił zdjecia...???

2009.09.06 01:55   panjacek
Z darmowych programów do sterowania Nikonów jest Sofortbild (d. Nikon Control Beta 2) niestety tylko pod MacOS ( www.sofortbildapp.com ), a pod poczciwego Win XP i Vista bardziej surowy DCamCapture ( http://www.bernd-peretzke.de/index.php?option=com_content&view=article&id=6:dcamcapture-engl&catid=1:software&Itemid=3 ). Na podanych stronach opisy z jakimi aparatami działają i co potrafią zrobić.

2009.09.06 19:57   lokiec
Aha. ok. Dziekuje bardzo:)

2009.11.22 22:42   luigiluib
Właśnie przetestowałem na kilku ujęciach sterowanie za pośrednictwem komputera. I jest pozytywnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia z opóźnieniem czasowym- zwłaszcza jeśli chodzi o auto-fokus przed strzałem. Plus. Tylko szkoda że taki drogi ten nikonowski Camera Control ;)

2010.04.28 18:30   Nikon40
no i pobawiłem się tym systemem nikona i całkiem ciekawa sytuacja tylko ciężko ustawić na kompie lepiej ustawiać na aparacie a oglądać bezpośrednio na kompie

admin

admin 2009-09-26 17:21:48

Zarchiwizowana dyskusja: "Nikon d3000"


2009.09.26 17:21   jbadziag
Czy ktoś się może orientuje czy jest, albo kiedy będzie oprogramowanie tego typu kompatybilne z nowym nikonem d3000? Szukałem już trochę ale żaden z programów które znalazłem nie wykrywa tej lustrzanki.

2009.11.23 21:01   mat911
czytnik kart załatwi sprawe :)

2010.04.12 23:32   jbadziag
Nie chodzi mi o przerzucanie zdjęć... bo Windows automatycznie znajduje mi aparat i pliki bez problemu mogę przerzucać... chodzi mi o robienie zdjęć i zmianę ustawień bez dotykania aparatu...

2010.04.17 23:15   agany

Mam Nikona D5000 i baaardzo malo doswiadczenia w fotografowaniu, chce kupic obiektyw ktory najbardziej nadaje sie do robienia zdjec przy wychodzeniu w miasto, obejmowaniu budynkow i wiekszych obszarow...dzieki


Zabobon

Trochę off top, ale jeśli zależy Ci na szerokim polu widzenia, to oczywiście w grę wchodzą obiektywy z ogniskową poniżej 20mm. Jako że masz Nikona D5000, domyślam się, że masz do niego obiektyw kitowy, a więc o zakresie 18-55, ewentualnie 18-105. Jego dolny zakres to 18mm, więc już całkiem szeroko, skoro jednak to Cię nie satysfakcjonuje, to powinieneś poszukać zooma zaczynającego się w okolicach 10mm. Niestety, to droga impreza, bo ceny krążą średnio w okolicach 3000 zł (nikonowy 10-24 f3,5-4,5). Najszerszą opcją, jeszcze nie dającą efektu rybiego oka jest Sigma 8-16 f4,5-5,6, najtańszą Sigma 10-20 f4-5,6 (cena ok. 2000 zł), którą sam się od 4 lat posługuję i jestem zadowolony, znając wszelkie plusy i minusy i wiedząc jak je wykorzystać. Jest jeszcze (za trochę powyżej 2000 zł) Tokina 12-24 f4. Nie da się kupić w tej cenie jaśniejszego obiektywu. Ewentualnie, jeżeli się pomyliłem na początku i nie masz niczego z zakresu 18mm, a szukasz tańszej opcji, to spróbuj właśnie z 18-105 vr nikona, ewentualnie jeszcze tańszym 18-55 vr, podepnij w sklepie do body i zobacz czy o to właśnie Ci chodziło. Na uniwersalne spacer-zoomy nadają się one lepiej niż wymienione wyżej szerokokątne zoomy. Pozdrawiam!

fajter

fajter 2012-11-02 18:34:22

witam. chciałbym wyposażyć się w technologię która pozwoliła by mi na szybszą digitalizację archiwum. w tej chwili skanuję na a3 i sklejam- bardzo żmudna praca. słyszałem że można robić zdjęcie ze statywu za momocą 2 aparatów, które można podłączyć do komputera i robić zdjęcia dwoma obiektywami np. dwa spięte przez komputer aparaty cyfrowe.  chodzi o to żeby tak powstałe zdjęcie obrobić w taki sposób żeby pozaginane i pogięte formatki wyprostować za pomocą programu. jeżeli możecie pomóc coś mi doradzić- to bym był wdzięczny. dziękuję

karol3414


2010.08.29 21:59   Zabobon:

Trochę off top, ale jeśli zależy Ci na szerokim polu widzenia, to oczywiście w grę wchodzą obiektywy z ogniskową poniżej 20mm. Jako że masz Nikona D5000, domyślam się, że masz do niego obiektyw kitowy, a więc o zakresie 18-55, ewentualnie 18-105. Jego dolny zakres to 18mm, więc już całkiem szeroko,


jeśli ma D5000, czyli DX to obiektyw kitowy o ogniskowej zaczynającej się od 18mm ma ekwiwalent 27mm więc już nie tak szeroko jakby się wydawało.

jk88

jk88 2013-01-18 10:05:26

Witam

Szukam takiego programiku do Sony a77. Możecie pomóc ? Jest coś takiego w ogóle do tego aparatu ?
Z góry dziękuję za pomoc

brajan

brajan 2013-08-20 08:45:32

Witam
zakupilem aparat nikon D5100. Mam pytanie czy program dolaczony do niego View NX2 umozliwia podglad robirnia zdjec na zywo, czyli podczas robienia zdjec zeby pokazywaly sie od razu na komputerze. Jesli nie jaki jest darmowy program?

jurek

jurek 2014-12-08 19:09:16

Jestem posiadaczem Pentaxa K-500. Czy mam szansę oglądać sesję na komputerze? Używam Lightrooma 5. Jestem kompletnie zielony. Jeśli to możliwe, proszę o "łopatologiczne" objaśnienie lub kontakt. Jurek. Warszawa

zibik

zibik 2015-10-17 20:16:11

Tytuł "Sterowanie aparatem za pośrednictwem komputera – wprowadzenie" ..... i ok ....... szkoda że na wprowadzeniu skonczylo sie .... mam Panasonica Lumixa FZ 1000, interesuje mnie free program z możliweością podglądu live na monitorze, pzdr

tomasz

tomasz 2015-11-16 11:59:55

Czy ktoś wie może i mi powie kiedy będzie aktualizacja tego programu na system Maca. Dokładnie interesuje mnie OSX El Capitan 10.11.1?

therealjorge

therealjorge 2017-03-17 16:42:41

AEROADMIN Wydaje się, że optymalne rozwiązanie w tej sekcji.
A ceny są więcej niż rozsądna.
Płatne licencji zaczynają się od 59 dolarów rocznie.

andzia

andzia 2019-10-31 21:22:03

Mam pytanie,czy jest szansa na podłączenie w ten sposób aparatu Fujifilm finepix hs 20?mam pobrany program capture one i nie wykrywa mi aparatu chyba że coś źle robię.

kaniu

kaniu 2020-03-31 15:27:41

witam!
Posiadam aparat canon eos 400d i chciałbym robić nim zdjęcia z komputera za pomocą samego kabla i nawet znalazłem odpowiednie oprogramowanie które umożliwiło by robienie takich zdjęć jednak sęk w tym że ta lustrzanka nie dostaje już wsparcia od canon (tak wywnioskowałem) i program EOS utility nie działa. Czy jest jakiś sposób na wgranie softa. Mam oprogramowanie macOS 10.13? Może ktoś znalazł zamiennik do tej aplikacji?

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…

sagitarius777

Jan Ulicki2024-03-02 21:49:42 sagitarius777

Jeden z moich ulubionych fotografów Krakowa i Tatr. Zawsze fascynują mnie jego kadry.…

ziebamarcinpl

Jan Ulicki2024-03-02 21:41:09 ziebamarcinpl

Zasłużony tytuł, człowiek pasji którego zdjęcia są niesamowite!…