Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Postedycja | 15.07.2010 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

Środki wyrazu. Część 2. - Oprogramowanie

Leszek Szurkowski

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

Druga część wideoporadnika Środki wyrazu została poświęcona oprogramowaniu do obróbki graficznej. Leszek Szurkowski opowiada o zastosowaniach warstw, masek i filtrów, które dają fotografowi kontrolę nad niemal wszystkimi aspektami obrazu fotograficznego. Na przykładach konkretnych zdjęć autor omawia różne techniki – od mocnej ingerencji w zawartość kadru podczas łączenia kilku fotografii w jeden obraz po dostosowywanie zdjęcia do klimatu sfotografowanej sceny za pomocą zamiany tonacji kolorystycznej na postarzającą sepię.

Prowadzący podkreśla znaczenie pełnej kontroli nad kolorystyką fotografii, którą dają takie narzędzia jak np. zamiana pikseli danej barwy na inny kolor. Autor zaleca zapisywanie zdjęć w surowym formacie RAW, który umożliwia późniejszą obróbkę bez straty jakości. Szurkowski pokazuje też, jak zamieniać zdjęcie kolorowe w czarno-białe, osiągając efekty stosowania filtrów do fotografii czarno-białej w momencie naświetlania klatki. Uczy też, jak modyfikować krzywe i poziomy.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

Potarganiec

Patrzę na pana zdjęcia i dochodzę do prostego wniosku, dużo muszę się jeszcze nauczyć a już na pewno bardziej kreatywnie patrzeć na swoje fotki. Dziękuję za inspiracje.

kandek

Bardzo ciekawie opowiedziane, niestety daje się zauważyć że używane tutaj narzędzia są zdecydowanie poza moim zasięgiem. Niemniej sam proces jest opowiedziany w taki sposób że nawet w GIMPie można sobie poradzić. Pozdrawiam

Aragon1981

Nie chciał bym być nie grzeczny, ale to już wie większość osób , ale nie podoba mi się że nie jest wyjaśnione co dokładnie używa fotograf przy modyfikacji , gdzie i w jakim programie, jak się to nazywa , nie ma powiększeń monitora gdy pokazuje obróbkę.
Słaby reportaż.

wojtaszko

Wydaje mi się, że po takie rzeczy należy sięgać gdzie indziej. Np. kursy PhotoShopa. Bo nie da się w 5 minut wyjaśnić co trzeba zrobić. Ja się nie chwale, ale takie (proste) rzeczy, pokazane na filmie umiem  i sam wiem, ze swojego doświadczenia, że tego nie da się wytłumaczyć a tym bardziej nauczyć od tak :)

mae

mae 2012-08-29 15:00:41

Zgadzam się z kolegą powyżej.


Programy pokazywane w prezentacjach (w tym przypadku photoshop) są zbyt skomplikowane, żeby omówić je w kilka minut (tyle trwa przecież reportaż). Również polecam darmowe kursy photoshopa, czy poradniki których naprawdę dużo jest za darmo. Sam się z nich uczyłem, i dalej się uczę. Prezentowane w filmie rzeczy to podstawa. Wystarczy choć troszkę się zainteresować i działać.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…

sagitarius777

Jan Ulicki2024-03-02 21:49:42 sagitarius777

Jeden z moich ulubionych fotografów Krakowa i Tatr. Zawsze fascynują mnie jego kadry.…

ziebamarcinpl

Jan Ulicki2024-03-02 21:41:09 ziebamarcinpl

Zasłużony tytuł, człowiek pasji którego zdjęcia są niesamowite!…