Portret
Wideoporadnik Portret został poświęcony fotografowaniu ludzi. Krystian Bielatowicz zwraca uwagę na to, że znakomita większość naszych zdjęć to fotografie portretowe. Podkreśla, że najlepsze portrety to takie, na których widać kontakt między fotografem a modelem. Chwali zalety ujęć podchwyconych, kiedy fotografowana osoba nie wie, że robimy jej zdjęcie. Podpowiada, jak kadrować różne rodzaje portretów – radzi stosować kadry pionowe do ujęć pojedynczej sylwetki i kadry poziome do szerszych planów.
Prowadzący poleca stosowanie małej głębi ostrości, która pozwala wyodrębnić modela z tła. Opowiada, jak w tym samym celu wykorzystać lampę błyskową. Podkreśla znaczenie fotografowania z różnych pozycji – z dołu, z góry, z boku. Nietypowy punkt widzenia może często zmienić nieciekawe zdjęcie w interesujący obraz.
Ostatnia część wideoporadnika jest poświęcona temu, jak małym kosztem przygotować domowe studio portretowe. Wystarczą nieduże pomieszczenie, kilka niedrogich akcesoriów i żyłka majsterkowicza.
Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz podobne poradniki
Fotografia portretowa

Zawód: fotosista, czyli fotografia na planie filmowym

Pastisz, czyli żarty w fotografii

Światło studyjne. Modelowanie światłem. Część 2.

Komentarze

Zarchiwizowana dyskusja: "Portret"
Prosto zwięźle i zrozumiale. Super oddany temat. Podoba mi się że przy każdym temacie są przykładowe zdjęcia - to bardzo ułatwia naukę.
zwłaszcza gdy ktoś szybko się nudzi tylko czytanym tekstem.
Ja jednak mam największy problem niezależnie od tematu z obsługą aparatu i ustawieniami parametrów. Gdzie, co i jak? To dla mnie czarna magia. Ale wszystko przede mną, zresztą lustrzankę "trzymam w rękach" od jakiegoś miesiąca.
W związku z mym problemem proszę o porady pod tym kątem ;)
A jeśli ktoś zna jakąś fajną dodatkową literaturę w tym zakresie pliss piszcie :)
Ja lustrzanką (na początku d40x, teraz d90) też się bawię od pewnego czasu. Ale czasami też mam problemy. Największy problem sprawia mi jak robiąc zdjęcia na M zapominam przestawić parametrów. Bo się światło zmienia i to co na placu wychodzi ok już w brami niekoniecznie :P.
Moja rada na dziś: Pamiętajcie o światłomierzu :] tryb M dalej wiele możliwości ale trzeba zerkać na magiczną skalę.
pzdr.
Co do literatury :) to polecam szerokikadr.pl i inne tutoriale w sieci. Najważniejsze to mieć koncepcję, resztę jak nastawy aparatu, zasady kompozycji itp. można w sieci łatwo odszukać. Chyba, że koniecznie chce się mieć co postawić w biblioteczce ;P to empik.pl polecam.
pozdrawiam.
Mianowicie głównym problemem może być zgoda osoby fotografowanej lub przyjęcie dobrej fotografi przez jeden ze stocków. Na "Fotolia" do portretu wymagany jest kwestionariusz potwierdzenia osoby portretowanej (gotowe szablony są do ściagniecia z w/w w języku polskim i angielskim) .
Mam kilka takich zdjeć plenerowych robionych bez "biurokracji".
Kto poradzi mi jak uporać się z aspektem prawnym?.
pzdr.
Mianowicie głównym problemem może być zgoda osoby fotografowanej lub przyjęcie dobrej fotografi przez jeden ze stocków. Na "Fotolia" do portretu wymagany jest kwestionariusz potwierdzenia osoby portretowanej (gotowe szablony są do ściagniecia z w/w w języku polskim i angielskim) .
Mam kilka takich zdjeć plenerowych robionych bez "biurokracji".
Kto poradzi mi jak uporać się z aspektem prawnym?.
pzdr.
Nowy podręcznik Fotografii - Johne Hedgecoe (wyd. Arkady ), Fotografia od A do Z - encyklopedia kieszonkowa (wyd. Muza ) - to może prędzej antykwariat. Dobre pozycje to również podręczniki z serii National Geographic, podzielone tematycznie dla każdego coś innego.
pozdrawiam i życzę miłej lektury.
Pozdrawiam administratorów, i za dobre pomysły w ulepszaniu tego portalu.
chialbym sobie kupic obiektyw, nikkora 50mm af-s f/1.4 bo slyszalem,
ze jest to bardzo dobry obiektow do portretowych zdjec, i chcialbym sie zapytac czy bedzie on dzialal z nikonem d80, bo chcialbym uniknac sytuacji kiedy zakupie i sie okaze, ze nie dziala...
dzieki
pozdrawiam
p.s.

Zarchiwizowana dyskusja: "Prtrecik"

Zarchiwizowana dyskusja: "kilka pytań"
Jaka musi być przestrzeń wokół portretowanej osoby ???
Czy to można stosować w domu czy tylko w plenerze ???
A ustawianie lapy na + to ile mam być to konkretnie ???
pozdr
Fotografia, chociaż kieruje się często zasadami, to jednak również często daje nam niesamowite efekty kiedy fotografujemy łamiąc zasady.
Powodzenia
Bedę próbować :)
Pozdrawiam JK
A dlaczego używasz dwóch rożnych źródeł światła (stałego i błyskowego)?
Spróbuj użyć jedynie światła błyskowego (wyzwalając go np. przez fotocele) a do doświetlenia ożyj blendy. W większości aparatów czas synchronizacji z lampa błyskowa wynosi 1/125 s, oczywiście pracujesz w trybie M. Przysłonę dobierasz w zależności od ustawienia lampy (mocy), oraz efektu jaki chcesz uzyskać. Najlepiej jest posłużyć się zewn. światłomierzem. jeżeli go niema to z pomocą możne przyjść histogram.
Pozdrawiam!


Witam, dopiero od niedawna zajmuję się fotografią. Wcześniej były to tylko fotki na domowe potrzeby, żeby coś upamiętnić, teraz robię zdjęcia, bo to moja pasja. Chciałam kupic sobie nowy obiektyw do fotografii portretowej i makrofotografii, ale niezbyt wiem, po co najlepiej siegnąć, jeśli dopiero zaczynam. Co polecacie??










