Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Sprzęt | Podróże | 24.07.2014 | Początkujący | Kolor tła:

Lornetki: żeglarska perspektywa

Piotr Banach

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

Żeglarstwo to piękna pasja, niezależnie od stopnia zaawansowania, typu jachtu i akwenu, po którym pływamy. Bez względu na to, czy płyniemy na jednodniową wycieczkę po Mazurach, czy ruszamy w długi rejs pełnomorski, dobra lornetka – taka jak Nikon Prostaff 7 8×42 – powinna zawsze być na pokładzie. Dzięki doskonałej ergonomii i niewielkiej masie można ją z powodzeniem obsługiwać jedną ręką. To ważne dla sternika, który prowadząc jacht, może także korzystać z lornetki. Wodoszczelna konstrukcja sprawia, że bryzgi wody, a nawet pełne zanurzenie nie są w stanie jej uszkodzić. Ponieważ obiektywy lornetki chronione są trwale wbudowanymi filtrami, czyszczenie optyki jest znacznie mniej kłopotliwe. Stosunkowo małe powiększenie 8× zapewnia duże pole widzenia, w którym łatwo jest utrzymać cel nawet przy silnym kołysaniu jachtu. Dzięki obiektywom o średnicy 42 mm lornetka daje jasne obrazy i z powodzeniem nadaje się do obserwacji o zmroku.

Piotr Banach – z wykształcenia fizyk, z zamiłowania żeglarz i podróżnik, właściciel jednej z największych w Polsce firm oferujących rejsy i czartery jachtów na całym świecie.
Pasją żeglowania zarazili go wujowie. Od najmłodszych lat żagle towarzyszyły mu podczas każdych wakacji spędzanych na Mazurach. Charakteryzują go spokój i opanowanie. Żeglował w wielu rejonach świata, zarówno tych bliskich, jak i w odległych zakątkach globu. Dwukrotnie przepłynął Atlantyk, żeglował też na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.
Od początku swoich wypraw żeglarskich skrupulatnie sporządza notatki, dzięki którym powstało wiele relacji publikowanych w branżowych pismach i na portalach internetowych. Teksty te zainspirowały go do przygotowania przewodników, które pomagają żeglarzom w morskich podróżach wzdłuż wybrzeża Chorwacji. Takie przewodniki ukazały się już trzy. W 2012 roku opublikował locję mającą służyć żeglarzom wybierającym się w rejs do Grecji. Locja ukazała się również w wersji anglojęzycznej i odniosła sukces na rynku europejskim. W planach kolejne przewodniki.
Co zamierza robić na emeryturze? Popłynąć w rejs dookoła świata.

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

zeglarz

zeglarz 2014-10-01 13:06:26

Piękny profesjonalnie przygotowany film. Tylko ktoś zapomniał, że lornetkę uzywa się razem z paskiem, a na jachcie najlpiej z paskiem wypornościowym. Jak lornetka z takim paskiem wpadnie do wody to będzie utrzymywac się na powierzchni. Film promuje złe zachowania, no chyba, że to było celowe aby po każdym przechyle gdy lornetrka zatonie kupowac nową oczywiście firmy nikon.

kazek

kazek 2014-10-20 12:35:29

Też zauważyłem to na co przedmówca zwrócił uwagę.
Ostatecznie też nie wyłapałem jaka lornetka jest polecana (dokładne dane lornetki NIKON)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…