Komponować czy dać sobie spokój?
W wideoporadniku zatytułowanym Komponować czy dać sobie spokój? Krystian Bielatowicz omawia podstawowe rodzaje kompozycji obrazu fotograficznego. Na konkretnych przykładach pokazuje, jak uniknąć najczęstszych błędów kompozycyjnych i jak robić dobre zdjęcia w każdej sytuacji. Podkreśla znaczenie odpowiedniego pierwszego planu – warto pokazać fotografowany obiekt w kontekście jego otoczenia. Wyjaśnia najczęściej stosowaną w kompozycji zasadę trójpodziału, która nakazuje umieszczenie głównego elementu w jednym z tzw. mocnych punktów obrazu (na przecięciu dwóch z dzielących kadr na trzy umownych linii). Dzięki temu widz nie ma wątpliwości, który fragment fotografii jest najważniejszy.
Prowadzący podkreśla znaczenie wieloplanowości zdjęcia i pomysłu na fotografię. To od pomysłu na oryginalne ujęcie tematu zależy, czy ostateczny efekt będzie interesujący, czy nie. Bielatowicz radzi też, jak umiejętnie stosować pozornie nieciekawą kompozycję centralną.
Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz podobne poradniki
Komentarze
Zarchiwizowana dyskusja: "Komponować, czy dać sobie spokój?"
Jak szukać dobrego kadru ???
Prosiłbym jakieś wskazówki :)
Co do treści: uważam, że podane zostały podstawowe zasady kompozycji w bardzo przystępny sposób, poparte dobrze dobranymi przykładami.
Jedyny mankament, to wspomniane już utożsamienie 'Złotego podziału' z 'Trójpodziałem'. Z porównaniem można zapoznać się np. tutaj:
http://www.fotografuj.pl/Article/ABC_kompozycji_-_regula_trojpodzialu/id/60
Do Sieku:
Wydaje mi się, iż odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się w zaprezentowanym materiale :-)
Dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd merytoryczny w poradniku, został już poprawiony.
pozdrawiamy,
szerokikadr.pl
Niby wiem co i jak powinno być, ale po prezentacji zmieniam zdanie :)
Może kiedyś nawet stanę się posiadaczem Nikona ;)
P.S.
Fotka dwóch kasztanów z kapliczką - pola pomiędzy Bydlinem a Załężem;)
Pozdrawiam
Pytanko, czy w prezentowanych zdjeciach (imponujących) jak dla mnei były używane filtry polaryzacyjne?
Filtr polaryzacyjny zdarzyło mi się używać kilka razy. W tym poradniku nie ma takiego zdjęcia.
Pozdrawiam
A ja odpowiem "Sieku" na pyt jak szukać ciekawszych kadrów
no chyba, że to była ironia w pytaniu :P
np na przykładzie zdjęcia osoby (powiedzmy pozowany portret)
fotografuj z przodu, z tyłu z obruconą głową do obiektywu, z boku, z profilu, od dołu, z góry, zmieniaj ogniskową ( jeśli używasz zooma) i odległość od fotografowanej osoby. Potem zgraj wszystkie zdjęcia i wyciągaj wnioski, i fotografuj jeszcze raz z wyciągniętymi wnioskami ;]
Bardzo ciekawy temat oraz forma jego zaprezentowania.
Ja mam tylko jedna uwage do slow "Jesli dany obiekt umiescimy w jednym z tych (mocnych) punktow, wtedy mamy udana kompozycje" - wydaje mi sie, ze to troche za duze i nieco mylace uproszczenie.
Niemniej sam poradnik (i zdjecia) bardzo ciekawy, bede go zachwalal i polecal.
Mała uwaga: poradnik ten nie jest w wersji HD, więc żeby móc go w ogóle zobaczyć trzeba najpierw zmienić rozmiar HD na NIE a dopiero później próbować go odtworzyć. A może od strony serwera dałoby się puścić ten sam stream jako HD i nie-HD? To wtedy nie trzeba byłoby nic więcej poprawiać oprócz 'hd_avalible' i/lub 'watched' na 1
faktycznie nie uzupełniliśmy wersji HD - jest już aktywna, zatem poradnik działa. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Bardzo dobry materiał dla laika. Ja sam zastanawiam się nad lustrzanka, przeczytałem chyba wszystkie fora jakie są i dla mnie to czarna magia :-/
Ciężko wybrać lustrzankę jeśli się nie znasz na aparatach i nie miałeś okazji pracowac na nich. Mnie interesuje aparat który przyda się na wakacje, do krajobrazu i czasem jakiś filmik.
Czytam o tych wszystkich szkołach itd i nadal nie wiem co kupić i jakie szkło.
Może zrobiłby Pan material który przybliży (po ludzku) co warto kupić i dlaczego, jaki obiektyw do krajobrazu itd. Myślę że to bardzo by pomogło osoba które zaczynają przygodę z fotografią.