Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Po godzinach | 15.01.2010 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

Kolorowo? Czy czarno-biało?

Krystian Bielatowicz

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W wideoporadniku Kolorowo? Czy czarno-biało? Krystian Bielatowicz opowiada, jakie zdjęcia robić w kolorze, a jakie w czerni i bieli (lub które z kolorowych zamienić na skalę szarości już w komputerze). Podkreśla, że wszystko zależy od motywu, który fotografujemy. Dowiadujemy się, jak fotografować w kolorze, żeby najlepiej wykorzystać potencjał barwnego odwzorowania świata.

Autor przekonuje, że motywy bogate w jaskrawe elementy warto fotografować w kolorze, ponieważ to właśnie one najmocniej wpływają na nasz odbiór danej sytuacji. Radzi w kolorze fotografować nocny krajobraz miejski. Często barwa jest najważniejszym atrybutem jakiegoś przedmiotu. Tak samo należy podejść do scen monochromatycznych z natury, ale skontrastowanych z jednym elementem barwnym – fotografując w czerni i bieli, stracilibyśmy tę zależność. Autor nie zapomina też o czerni i bieli. Radzi m.in., by uwieczniać w niej malownicze ruiny, dzięki czemu podkreślamy jeszcze niepowtarzalny nastrój takich miejsc. To samo dotyczy sytuacji, w których podstawowym elementem budującym plastykę obrazu jest światłocień.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

admin

admin 2010-01-15 11:09:57

Zarchiwizowana dyskusja: "Kolorowo? Czy czarno-biało?"


2010.01.18 12:44   Sieku
super materiał :)
podoba się :)

2010.01.21 02:19   Body
Istnieją jeszcze opcje wypadkowe. Wczasach foto-analogu jeździłem do Pragi czeskiej po zakup papieru fotograficznego o gradacji złotej i srebrnej. Obróbka odbywała sie w tym samym zestawia chemikalii co cz-b, a efekt był "pioronujący" jak okładki płyt (oczywiście z dobrze dobranym tematem).
Dzisiaj w fotografii cyfrowej zauwazyłem możliwości wykorzystania kolorowego elementu w cz-b tle, to też daje wiele możliwości (byle nie nadużywać).
...a temat poradnika bardzo mi się podobał...pozdrawiam autorów :)

2010.02.11 17:07   Elviernes
Tak całkowicie przy okazji mam pytanie - jak w przypadku tematu w postaci poradnika video oznaczyć go jako "Poznany" ? Będę wdzięczny za podpowiedź, bo jakoś nie widzę takiej możliwości wprost - tak jak to ma miejsce w przypadku poradników "tekstowych".

Daszir

Daszir 2010-09-22 12:28:17

Materiał ciekawy jednakże robienie fotografii w czerni i  bieli może pozwolić nam na naukę kompozycji. Taką poradę dał David duChemin w publikacji 10 nowych sposobów na robienie lepszych zdjęć. Zrezygnowanie z koloru pozwala na lepsze spojrzenie na plastyczność sceny. Ostatno tak ćwiczę małpiatką i muszę przyznać iż częstokroć zrobienie zdjęcia w B&W jakiegoś tematu pozwalało mi na powtórzenie tego zdjęcia już w kolorze po lekkiej korekcie kompozycji.

kruluk

"Robiąc zdjęcia ludziom w kolorze, fotografujesz ich ubrania, robiąć im zjęcia czrno-białe fotografujesz ich dusze"  - ktos madry i znany tak kiedys powiedział, coś w tym jest.

stefi

stefi 2011-02-14 20:10:34

Tylko problem w tym, że jak ktoś używa lustrzanki to w wizjerze obraz jest zawsze kolorowy...

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…