Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Po godzinach | 15.01.2010 | Średnio zaawansowani | Powiększ tekst:

Kolorowo? Czy czarno-biało?

Krystian Bielatowicz

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W wideoporadniku Kolorowo? Czy czarno-biało? Krystian Bielatowicz opowiada, jakie zdjęcia robić w kolorze, a jakie w czerni i bieli (lub które z kolorowych zamienić na skalę szarości już w komputerze). Podkreśla, że wszystko zależy od motywu, który fotografujemy. Dowiadujemy się, jak fotografować w kolorze, żeby najlepiej wykorzystać potencjał barwnego odwzorowania świata.

Autor przekonuje, że motywy bogate w jaskrawe elementy warto fotografować w kolorze, ponieważ to właśnie one najmocniej wpływają na nasz odbiór danej sytuacji. Radzi w kolorze fotografować nocny krajobraz miejski. Często barwa jest najważniejszym atrybutem jakiegoś przedmiotu. Tak samo należy podejść do scen monochromatycznych z natury, ale skontrastowanych z jednym elementem barwnym – fotografując w czerni i bieli, stracilibyśmy tę zależność. Autor nie zapomina też o czerni i bieli. Radzi m.in., by uwieczniać w niej malownicze ruiny, dzięki czemu podkreślamy jeszcze niepowtarzalny nastrój takich miejsc. To samo dotyczy sytuacji, w których podstawowym elementem budującym plastykę obrazu jest światłocień.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

admin

admin 2010-01-15 11:09:57

Zarchiwizowana dyskusja: "Kolorowo? Czy czarno-biało?"


2010.01.18 12:44   Sieku
super materiał :)
podoba się :)

2010.01.21 02:19   Body
Istnieją jeszcze opcje wypadkowe. Wczasach foto-analogu jeździłem do Pragi czeskiej po zakup papieru fotograficznego o gradacji złotej i srebrnej. Obróbka odbywała sie w tym samym zestawia chemikalii co cz-b, a efekt był "pioronujący" jak okładki płyt (oczywiście z dobrze dobranym tematem).
Dzisiaj w fotografii cyfrowej zauwazyłem możliwości wykorzystania kolorowego elementu w cz-b tle, to też daje wiele możliwości (byle nie nadużywać).
...a temat poradnika bardzo mi się podobał...pozdrawiam autorów :)

2010.02.11 17:07   Elviernes
Tak całkowicie przy okazji mam pytanie - jak w przypadku tematu w postaci poradnika video oznaczyć go jako "Poznany" ? Będę wdzięczny za podpowiedź, bo jakoś nie widzę takiej możliwości wprost - tak jak to ma miejsce w przypadku poradników "tekstowych".

Daszir

Daszir 2010-09-22 12:28:17

Materiał ciekawy jednakże robienie fotografii w czerni i  bieli może pozwolić nam na naukę kompozycji. Taką poradę dał David duChemin w publikacji 10 nowych sposobów na robienie lepszych zdjęć. Zrezygnowanie z koloru pozwala na lepsze spojrzenie na plastyczność sceny. Ostatno tak ćwiczę małpiatką i muszę przyznać iż częstokroć zrobienie zdjęcia w B&W jakiegoś tematu pozwalało mi na powtórzenie tego zdjęcia już w kolorze po lekkiej korekcie kompozycji.

kruluk

"Robiąc zdjęcia ludziom w kolorze, fotografujesz ich ubrania, robiąć im zjęcia czrno-białe fotografujesz ich dusze"  - ktos madry i znany tak kiedys powiedział, coś w tym jest.

stefi

stefi 2011-02-14 20:10:34

Tylko problem w tym, że jak ktoś używa lustrzanki to w wizjerze obraz jest zawsze kolorowy...

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

justyna22

Na FB jest już nas prawie 95 tysięcy! Z tej okazji mamy nowy konkurs "Jesienna aura".2019-11-12 19:10:33 justyna22

konkurs "jesienna aura" word zwierzát…

anyamery

Duchowość2019-11-07 04:49:00 anyamery

Duchowość to nie wyłącznie religijność ,to cisza i spokój serca,to głębokie JA w którym…

zuzanka

Tadeusz Żaczek2019-11-05 13:21:53 zuzanka

Wyjątkowe zdjęcie, tak piękne, magiczne wręcz. Przynoszą spokój, refleksje, wzruszenie. To…

malgorzta

Tadeusz Żaczek2019-11-05 11:28:47 malgorzta

fotografie które opisując to piękną rzeczywistość wiary poruszają najsubtelniejsze rejony…