Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Tworzenie albumów internetowych i korekta zdjęć

Piotr Surmiak

Wstęp

Jeżeli chcemy pochwalić się swoimi zdjęciami wielu osobom naraz, najwygodniej wykorzystać do tego Internet. Stworzenie własnej strony internetowej, na której będziemy umieszczali zdjęcia, jest jednak pracochłonne. Łatwiej wykorzystać istniejące w sieci wyspecjalizowane galerie internetowe. Jedną z najwygodniejszych w użyciu jest Picasa Web Album. Galeria ta współpracuje z przeglądarką Picasa, za pomocą której możemy błyskawicznie przenieść wybrane zdjęcia na stronę internetową. Będą tam mogli zajrzeć wszyscy nasi znajomi.

Korzystanie z galerii Picasa Web Albums oraz samego programu Picasa jest zupełnie darmowe. Jak na razie pracy z albumem nie utrudniają też nachalne reklamy. Tworzenie galerii internetowej musimy tylko zacząć od utworzenia konta e-mail w serwisie Gmail. Następnie należy wejść na stronę www.picasaweb.google.com i zarejestrować się w usłudze Picasa Web Albums. Potem trzeba pobrać program Picasa i zainstalować go na swoim komputerze.

Program Picasa

Picasa to nie tylko przeglądarka zdjęć. Program ten może poddać zdjęcia podstawowym korektom. Bez trudu uda nam się przyciąć zdjęcie lub usunąć efekt czerwonych oczu. Automatyczne funkcje pozwalają skorygować jasność obrazu oraz jego kolorystykę. Specjalne suwaki umożliwiają ręczną korekcję kontrastu i balansu bieli. Dzięki wygodnym filtrom możemy zmienić tonację kolorów, wyostrzyć zdjęcie, a także uzyskać efekty, jakie dają optyczne filtry połówkowe. Wybrane zdjęcia możemy wyświetlić w postaci pokazu slajdów, a nawet zapisać jako film lub wygaszacz ekranu.

Albumy internetowe

Przeszukiwanie folderów

Wejdź na stronę www.picasa.google.com i kliknij przycisk Pobierz program Picasa. Zainstaluj na komputerze pobrany program i pozwól, aby przejrzał dyski komputera w celu odszukania wszystkich zdjęć. Jeżeli chcesz skorzystać tylko z określonego folderu, możesz go wskazać osobno. Otwórz menu Plik i wybierz polecenie Dodaj folder do programu Picasa. W oknie Menedżer folderów odszukaj właściwy folder i w polu Lokalizacja włącz opcję Zawsze przeszukuj, po czym kliknij OK.

Utworzenie internetowej galerii zdjęć

Otwórz stronę internetową www.picasaweb.google.pl. Kliknij przycisk Utwórz konto. Podaj swój adres e-mailowy, a następnie pozostałe dane potrzebne do założenia konta w serwisie Albumy zdjęć programu Picasa. Musisz wpisać hasło, z jakiego będziesz korzystać, logując się do swojej galerii zdjęć, nazwę galerii oraz imię i nazwisko. Na koniec wpisz kod podany na stronie i kliknij przycisk Stwórz moje konto.

Wybór zdjęć

Po uruchomieniu programu wyszukaj zdjęcie, które chcesz umieścić w sieci. Jeżeli zamierzasz umieścić w albumie od razu klika zdjęć, przytrzymaj wciśnięty klawisz Ctrl i kliknij każde z nich. Kliknij jedno z zaznaczonych zdjęć prawym przyciskiem myszy i z menu podręcznego wybierz polecenie Przekaż do usługi Web Albums. W oknie albumu kliknij przycisk Nowy. Wpisz nazwę albumu oraz jego opis. Z listy Rozmiary zdjęć wybierz rozmiar, w jakim zdjęcie ma być zamieszczone w albumie internetowym. Ustal też, kto ma mieć dostęp do albumu i kliknij przycisk Przekaż.

Przeglądanie albumu

Po zakończeniu przekazywania zdjęć kliknij w oknie Zakończono przycisk Wyświetl w trybie online. Program otworzy stronę internetową z utworzonym albumem. Możesz w nim opisać sam album oraz wybrane zdjęcia, dodać mapkę z lokalizacją miejsca, w którym zostały zrobione. Możesz też wysłać zaproszenie do odwiedzenia albumu. W każdej chwili masz także możliwość dodania do albumu kolejnych zdjęć albo utworzenia w galerii nowego albumu.

Podstawowa korekta zdjęć

Automatyczna korekta

Kliknij dwukrotnie zdjęcie wymagające korekt. Następnie kliknij w lewym panelu przycisk Automatyczny kontrast oraz Automatyczny kolor. Jeżeli uznasz, że wprowadzone w ten sposób zmiany nie są udane, możesz z nich zrezygnować, klikając przycisk Cofnij. Możesz też spróbować rozjaśnić zdjęcie suwakiem Wypełnienie światłem.

Zmiana jasności i kontrastu

Jeżeli automatyczne funkcje się nie sprawdzają, otwórz w lewym panelu zakładkę Dostrajanie. Przesuwając suwak Wypełnienie światłem, możesz rozjaśnić zdjęcie, zachowując kontrast. Suwak Światła pozwala na rozjaśnienie jasnych obszarów, zaś suwak Cienie powoduje przyciemnienie obszarów słabo oświetlonych. Możesz też sprawdzić, jak sobie poradzi sam program. Kliknij w tym celu przycisk różdżki umieszczony obok suwaka Światła.

Prostowanie zdjęć

Mimo mechanizmów wykrywających ustawienie aparatu cyfrowego bardzo często zdarza się, że zdjęcia należy obrócić o 90 stopni. Kliknij dwukrotnie takie zdjęcie, po czym kliknij w dolnym panelu przycisk Obróć w lewo lub Obróć w prawo. Jeżeli zdjęcie jest lekko przekrzywione, otwórz w lewym panelu zakładkę Korekcje podstawowe, a następnie kliknij przycisk Wyprostuj. Przesuń w lewo lub w prawo suwak widoczny pod zdjęciem, a następnie kliknij przycisk Zastosuj.

Przycinanie zdjęć

Jeżeli zdjęcie jest wykonane ze zbyt dużej odległości, możesz je wykadrować. Uwiecznione na nim osoby lub obiekty będą wtedy lepiej widoczne. Kliknij w lewym panelu przycisk Przytnij. Włącz opcję określającą format zdjęcia. Jeżeli ma to być klasyczna pocztówka, włącz 10 × 15. Przeciągnij kursorem w poprzek obszaru, który chcesz zachować. Ewentualnie przesuń brzegi lub rogi wyznaczonego prostokąta i kliknij przycisk Zastosuj.

Wyostrzanie i rozmywanie

Kliknij w lewym panelu zakładkę Efekty i wypróbuj działanie filtru Wyostrz. Jeżeli uzyskany rezultat jest zbyt mocny, kliknij przycisk Cofnij Wyostrz. Włącz następnie efekt Nieostrość. Kliknij miejsce, które chcesz uwypuklić na zdjęciu. Za pomocą suwaka Rozmiar ustal zakres działania efektu tak, aby objąć nim odpowiedni fragment zdjęcia. Przesuń suwak Ilość w lewo, aby zmniejszyć natężenie działania filtru, i kliknij przycisk Zastosuj.

Filtry połówkowe

Picasa pozwala na zastosowanie filtrów zmieniających kolorystykę zdjęć. Można dzięki temu poprawić ich wygląd oraz uzyskać nietypowe efekty. Otwórz zakładkę Efekty i kliknij efekt Odcień stopn. Kliknij na zdjęciu punkt wyznaczający poziom, od którego będzie nakładany filtr. Kliknij w polu Wybierz kolor i ustal kolor, jakim zostanie zabarwione zdjęcie. Suwakiem Wtapianie ustal zakres zanikania filtru. Suwakiem Cień określ stopień nasilenia, z jakim będzie przebarwiane zdjęcie.

Eksport zdjęcia

Wszystkie wykonane korekty są zapamiętywane tylko w programie Picasa. Oryginalny plik nie ulega zmianie i jeżeli chcesz wykorzystać poprawione zdjęcie, musisz je zapisać na dysku z wprowadzonymi zmianami. Zaznacz zdjęcie i z menu Plik wybierz Eksportuj obraz do folderu. Kliknij przycisk Przeglądaj i wybierz folder docelowy. W polu Opcje rozmiaru obrazu ustal rozmiar zdjęcia, a z listy Jakość zdjęć wybierz stopień kompresji, po czym kliknij przycisk OK.

lovesti

Przemysław Kruk2021-12-02 15:48:30 lovesti

Bardzo ładny set!…

bozzie

Przemysław Kruk2021-12-01 00:07:02 bozzie

Przepiękne fotografie :)…

joannabrozek555

Przemysław Kruk2021-11-28 21:38:57 joannabrozek555

Przepiękne fotografie…

darkrainbow

Alexi Lubomirski2021-11-23 14:56:24 darkrainbow

Po przeczytaniu opisu spodziewałem się perfekcyjnych, wygłaskanych zdjęć. Szczególną uwagę…