Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Postedycja | 22.12.2009 | Początkujący | Kolor tła:

Katalogowanie i archiwizacja zdjęć. Część 1. - Katalogowanie

Piotr Surmiak

Zaprowadź porządek w swoim fotograficznym archiwum
Dodaj do schowka

Wstęp

Cyfrowy zapis zdjęć, poza wieloma zaletami, ma też poważną wadę – pozwala na błyskawiczne wykonanie olbrzymiej liczby zdjęć. Pomijając ilość miejsca, jakie one zajmują, sporym problemem staje się szybkie przeglądanie tylu fotografii. Prędko okazuje się, że jeszcze większe kłopoty sprawia odszukanie plików ze zdjęciami wykonanymi jakiś czas wcześniej. Bez zachowania kilku podstawowych zasad możliwości oferowane przez same systemy operacyjne nie zdadzą się na wiele. Muszą o nich pamiętać nie tylko użytkownicy najpopularniejszych Windowsów, ale też osoby korzystające z systemów typu Mac OSX, które są znacznie lepiej przystosowane do obsługi zdjęć. Do pewnego stopnia możemy problem wyszukiwania zdjęć rozwiązać, stosując właściwe nazewnictwo folderów i samych plików. Jeżeli jednak intensywnie korzystamy z aparatu cyfrowego, niezbędne będzie wykorzystanie wydajnego programu do przeglądania i katalogowania zdjęć.

Format zapisu zdjęć

Zanim zaczniemy fotografować, należy wybrać właściwy format zapisu zdjęć oraz ich kompresji. Wszystkie lustrzanki, a także bardziej zaawansowane kompakty, potrafią zapisywać zdjęcia w różnych formatach. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jednak różni je wielkość plików, jakie powstają przy wykonywaniu zdjęć. Jeżeli nasz aparat pozwala na użycie kilku różnych formatów zapisu, to dzięki wybraniu właściwej opcji możemy zaoszczędzić na karcie pamięci i później na dysku wiele miejsca.

Wady kompresji zdjęć

01 02 03 04 Zdjęcie zapisane w formacie TIF z kompresją bezstratną.

Wykorzystanie zdjęć w formacie JPG i RAW

01 02 03 04 05 Zdjęcie zapisane jako JPG.

Podczas zapisu zdjęć od razu do pliku JPG informacje z matrycy światłoczułej są przetwarzane przez elektronikę aparatu w sposób, na który nie masz dużego wpływu.
Zdjęcia zachowane w formacie RAW pochodzą bezpośrednio z matrycy i nie są przetwarzane przez aparat. Zawierają znacznie więcej informacji o wyglądzie obrazu niż zdjęcia zapisane w plikach JPG i TIFF. Dzięki temu możesz na bazie jednego pliku RAW uzyskać zdjęcia różniące się ekspozycją, kontrastem, balansem bieli, wyostrzeniem i odszumianiem. Możliwe jest nawet usuwanie winietowania. lub purpurowych krawędzi powstalych wskutek występowania aberracji chromatycznych.

RAW – dla pasjonatów i profesjonalistów

Pliki typu RAW zawierają dane pobrane bezpośrednio z matrycy i nieprzetwarzane przez elektronikę aparatu. Pozwala to na późniejsze uzyskanie efektów, które w aparacie osiąga się poprzez zmianę niektórych parametrów zapisu zdjęć. Z jednego zdjęcia możesz stworzyć fotografie różniące się ekspozycją, kontrastem, balansem bieli, kolorystyką. Pliki RAW zajmują dużo miejsca na dysku, a do ich przetwarzania niezbędne są zaawansowane programy graficzne. Na dodatek, w odróżnieniu od systemu Mac OSX, system Windows nie wyświetla podglądu tego typu plików, chyba że producent aparatu dołączył do niego odpowiedni program, który to umożliwi. Dlatego też z plików RAW korzystają zwykle profesjonaliści oraz pasjonaci, którzy zdecydują się na zakup odpowiednich programów i mają czas na zabawę ze zdjęciami. Ich zastosowanie umożliwia jednak uzyskanie obrazów, które trudno jest osiągnąć, posługując się samym aparatem.

TIF – do edycji i dalszego wykorzystania

Przy zapisie w formacie TIF aparat dokonuje konwersji danych z matrycy, ale zdjęcie nie traci na jakości i wszystkie detale zostają zachowane. Dane mogą być kompresowane, co zmniejsza rozmiar zdjęcia. W tym przypadku kompresja jest bezstratna i nie ma wpływu na wygląd zdjęcia. Format TIF używany jest w poligrafii i przy bardziej zaawansowanym przetwarzaniu zdjęć. Pozwala na tworzenie tzw. warstw z dodatkowymi obiektami lub efektami przekształcającymi wygląd zdjęcia. Pliki TIF odczytywane są przez większość programów graficznych, a także przez Windows. Ich podgląd jest więc widoczny bez specjalnego oprogramowania. Pliki te zajmują jednak sporo miejsca na dysku, więc użycie formatu TIF ma sens tylko wtedy, gdy chcemy przetwarzać zdjęcia w zaawansowany sposób lub stosować je w profesjonalnych publikacjach.

JPG – dla rodziny i przyjaciół

Zapis w formacie JPG pozwala kilkukrotnie zmniejszyć rozmiar plików dzięki użyciu kompresji stratnej. W jej trakcie piksele o zbliżonej kolorystyce zapisywane są jako jeden duży punkt. Możemy regulować stopień kompresji, czyli tolerancję na różnice w odcieniach kolorów. Im kompresja jest silniejsza, tym bardziej różnią się odcieniem punkty, które wejdą w skład obszaru o jednolitym kolorze. Powoduje to zlewanie się drobnych detali i pogorszenie jakości zdjęcia. Zbyt silna kompresja sprawia, że wyraźnie widać jednolite prostokąty zwane „artefaktami”. Dlatego też aparaty pozwalają na wybór jakości, z jaką zapisywane są zdjęcia w plikach JPG. Przy wysokiej jakości zapisu, gdy kompresja nie jest zbyt silna, trudno dostrzec utratę szczegółów bez dokładnego porównania ze zdjęciem nieskompresowanym.

Podział na katalogi - podstawowe albumy na komputerze

Pamiętaj, aby zdjęcia jak najszybciej po ich wykonaniu zapisać na dysku twardym. Początkowo, przy niezbyt dużej liczbie fotografii można zachować porządek, umieszczając je za każdym razem w osobnych folderach. Nazwy folderów powinny wtedy określać miejsce, w którym wykonano zdjęcia, lub wydarzenia, jakie zostały na nich umieszczone.

Niektóre aparaty pozwalają na zmianę nazwy folderu, w którym zdjęcia są zapisywane na karcie. Jednak po przeniesieniu zdjęć na dysk najlepiej nazwę folderu rozbudować i zacząć od daty wykonania zdjęć. Należy ją zapisać w postaci rok – miesiąc – dzień. Dzięki temu foldery będą wyświetlane przez system operacyjny chronologicznie. Łatwo będzie odszukać zdjęcia wykonywane z okazji różnych wydarzeń, np. podczas wakacji, na przyjęciu urodzinowym, ślubie czy w czasie świąt. Oczywiście można też wykorzystać podfoldery, aby dodatkowo podzielić zdjęcia, chociażby zgodnie z ich zawartością. Mimo to przy większej liczbie plików trudne będzie wyszukanie zdjęć o podobnej tematyce, takich jak np. zachody słońca lub widoki różnych obiektów albo miejsc, w których często bywaliśmy. Będą one rozrzucone po różnych folderach, więc chcąc je odnaleźć, trzeba będzie przeszukać wiele katalogów.

Zmiana domyślnej nazwy folderu

Przykład z aparatu Nikon D90

01 02 03 04 Włącz menu aparatu.

Nazwy plików - zmiana nazw

Nie należy zapominać o zmianie nazwy zdjęć zapisanych na dysku. Dobrze jest od razu zawrzeć w nazwach plików informację o zawartości zdjęć. Dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości odszukać zdjęcia o potrzebnej tematyce. Unikniemy też problemów przy przenoszeniu lub kopiowaniu plików. Zachowując nazwy nadawane automatycznie przez aparat, możemy przy operacjach kopiowania lub przenoszenia plików nadpisać niechcący stare pliki nowymi. Łatwiej jest też odzyskać zdjęcia w sytuacji, gdy zostaną przypadkowo skasowane lub dojdzie do awarii dysku.

Po przeniesieniu zdjęć na dysk komputera warto zmienić te nazwy, zachowując jednak numerację i dodając tylko opis tematyki zdjęcia.

Systemy operacyjne nie mają niestety funkcji pozwalających szybko zmienić nazwy całej grupy plików. Na szczęście większość programów przeznaczonych do katalogowania zdjęć dysponuje odpowiednimi narzędziami.

Rozszerzenia nazw plików

Zmieniając nazwy plików, pamiętaj o zachowaniu właściwego rozszerzenia nazwy. Dla osób mniej doświadczonych w pracy z komputerem mogą one nie mieć wielkiego znaczenia, tymczasem dla programów graficznych są bardzo ważne, zwłaszcza w Windowsie. W systemie tym do nazwy każdego pliku powinno być dodane po kropce trzyliterowe rozszerzenie (to pamiątka jeszcze po systemach typu DOS). Informuje ono, jakiego rodzaju jest to plik, a także pozwala na przypisanie do pliku programu, za pomocą którego można go edytować. W efekcie pliki o takich samych nazwach, ale różnych rozszerzeniach mogą znacznie różnić się zawartością.

Systemy Mac OSX, tak jak Windows, domyślnie mają wyłączone wyświetlanie rozszerzeń nazw, ale warto je aktywować. Wówczas będzie od razu wiadomo, czy mamy do czynienia z plikami RAW, TIF, JPG, czy też z plikami tekstowymi.

EXIF - dodatkowe informację o zdjęciach

Aparaty cyfrowe zapisując zdjęcia, dołączają do nich wiele dodatkowych informacji w formie danych EXIF. Można z nich odczytać model aparatu, parametry ekspozycji, ogniskową obiektywu, czułość, czas otwarcia migawki. W Internecie dostępne są darmowe programy do odczytywania danych EXIF lub ich modyfikowania (np. Opanda EXIF, EXIF Date Changer).

W odróżnieniu od systemu Mac OSX system Windows pozwala na odczyt danych EXIF oraz dopisanie do nich kilku informacji bez użycia specjalnych programów. Niestety nie jest możliwe ani szybkie opisanie dużej liczby plików, ani wykorzystanie danych EXIF podczas wyszukiwaniu zdjęć. Do takich zadań przydają się przeglądarki zdjęć. Dzięki nim można opisywać i segregować zdjęcia, nadawać oceny, przypisywać do różnych kategorii, uzupełniać ich opisy o słowa kluczowe. Informacje te pozwalają na szybkie wyszukiwanie i przeglądanie zdjęć o podobnej tematyce bez potrzeby przeskakiwania między różnymi folderami. Łatwo też oddzielić mniej udane zdjęcia i skupić się tylko na takich, które już wcześniej uznaliśmy za udane.

Programy do katalogowania zdjęć

Do wielu aparatów dołączane są proste programy służące przeglądaniu zdjęć. Podobne, aczkolwiek darmowe, propozycje znajdziesz też w Internecie (np. Xnview). Jednak ich możliwości są często ograniczone i z czasem zaczyna brakować bardziej zaawansowanych funkcji. Okazuje się wówczas, że za niezbyt dużą kwotę można kupić aplikacje o wszechstronnych możliwościach. Znacznie ułatwiają one pracę z dużą liczbą zdjęć. Wiele z nich dysponuje też narzędziami do zaawansowanej obróbki fotografii. Pamiętaj tylko, że nie powinno się zmieniać raz wybranego programu. Trzeba by wówczas ponownie przejrzeć w nim wszystkie zdjęcia, aby w prawidłowy sposób je opisać i oznakować, a jest to bardzo pracochłonne.

Spośród darmowych narzędzi warty polecenia jest program Picasa. Wśród komercyjnych, ale jeszcze niezbyt drogich programów, ciekawie prezentuje się ACDSee Photo Manager. Jedną z najdroższych, lecz za to niezwykle wszechstronnych propozycji jest Adobe Lightroom – to nie tylko świetna przeglądarka, ale też bardzo rozbudowany edytor zdjęć.

Picasa 3 – prosto i za darmo – dla początkujących

Przeglądarkę Picasa można pobrać z serwisu Google. Pozwala ona na pobieranie zdjęć i filmów z różnych urządzeń oraz ich przeglądanie i wyszukiwanie. Śledzi na bieżąco zawartość wybranych folderów. Wyświetla podgląd zdjęć zapisanych w typowych formatach i w plikach RAW. Umożliwia dodawanie do zdjęć własnych opisów, zaznaczanie ich gwiazdką i wyszukiwanie zdjęć przedstawiających ludzkie twarze.

Można też definiować kolekcje zawierające dowolnie wybrane zdjęcia. Po wybraniu grupy zdjęć łatwo zmienić ich nazwy, obrócić lub poprawić ich wygląd. Program pozwala na prostowanie zdjęć, przycinanie ich i poprawianie kontrastu oraz jasności i kolorystyki, retuszowanie skaz i usuwanie efektu „czerwonych oczu”. Można też przekształcać zdjęcia kilkunastoma efektami (takimi jak: wyostrzanie, zmiana nasycenia kolorów oraz ich tonacji, zamiana na czarno-białe lub kolory sepii).

Niezwykle ważna jest niedestruktywna praca Picasy. Nawet gdy wprowadzamy zmiany w wyglądzie zdjęć, program w rzeczywistości nie ingeruje w zawartość plików źródłowych, tylko zapamiętuje wprowadzone zmiany i uwzględnia je, wyświetlając zdjęcia na ekranie. Jeżeli chcemy zapisać zdjęcie ze wszystkimi zmianami, należy użyć osobnej funkcji. Wyjątkiem są tylko typowe operacje dokonywane na plikach, takie jak kasowanie, przenoszenie czy kopiowanie plików.

Jeszcze jedną zaletą Picasy jest możliwość błyskawicznego umieszczania zdjęć w serwisie WebAlbum. Równie łatwe jest utworzenie z wybranych zdjęć kolażu, filmu, wygaszacza ekranu albo tzw. stykówki, czyli arkusza z wieloma zdjęciami ułożonymi obok siebie. Można też stworzyć stronę HTML lub upominkową płytę CD. Program pozwala uzupełnić zdjęcia o tzw. geo-tagi (oznaczające lokalizację miejsc, w których zostały wykonane) i opublikować je w serwisie Blogger.

Włączenie wyświetlania rozszerzeń nazw plików w systemach Microsoft Windows

01 02 03 04 05 Otwórz okno eksploratora Windows, np. Moje obrazy.

Zmiana danych EXIF

01 02 03 W oknie eksploratora Windows kliknij prawym klawiszem myszy plik ze zdjęciem i z menu wybierz polecenie Właśniwości.

ACDSee 11 Photo Manager – dla zaawansowanych

ACDSee to rozbudowana przeglądarka zdjęć. Operuje jednak wprost na plikach znajdujących się na dysku. Tworzy specjalną bazę miniaturek z podglądami zdjęć, umieszczonych w przeglądanych folderach. Dzięki temu bardzo szybko wyświetla podglądy już raz odczytanych zdjęć. W tym programie można dokonywać typowych operacji na plikach: kasować, kopiować i przenosić oraz zakładać nowe katalogi. W przypadku gdy grozi nadpisanie starych zdjęć nowymi plikami, program wyświetla ich podglądy i pozwala na szybką zmianę nazw plików.

Można też grupowo zmieniać nazwy plików, uzupełniając je o nowe numery albo informacje zaczerpnięte z metadanych. Aplikacja pozwala obracać całe grupy plików, porównywać je między sobą, a także konwertować do nowego formatu zapisu danych czy skalować. Dostępne są funkcje automatycznie poprawiające wygląd zdjęć, zmieniające ich rozmiary lub wyszukujące duplikaty. Zdjęcia można oceniać, przypisywać je do różnych kategorii, a także uzupełniać o słowa kluczowe i opisy.

Rozbudowane funkcje ułatwiają wyszukiwanie zdjęć zgodnie z różnymi kategoriami. Program potrafi tworzyć tapety, wygaszacze ekranu, pokazy slajdów, pliki PDF i PPT, a także filmy zapisywane na płytach CD lub DVD, stykówki i albumy HTML. W prosty sposób wysyła zdjęcia jako załącznik do wiadomości e-mail.

Program wyposażono w rozbudowany edytor obrazu, który pozwala wykonać wiele zaawansowanych operacji na zdjęciach: zmieniać jasność, kontrast, balans bieli, poziomy jasności, usuwać efekt „czerwonych oczu” oraz szumy, wyostrzać zdjęcia, przycinać je, obracać i modyfikować kilkudziesięcioma efektami graficznymi.

Adobe Lightroom 2.5 – dla profesjonalistów

Trudno nazwać Adobe Photoshop Lightroom przeglądarką. Podgląd zdjęć, ich opisywanie, katalogowanie oraz wyszukiwanie to tylko niewielka część możliwości tego programu. Pozwala on na daleko idącą edycję zdjęć, zaawansowane tworzenie pokazów zdjęć wraz z napisami początkowymi i końcowymi, podkładem muzycznym i podpisami. Można też w różnorodny sposób drukować zdjęcia oraz tworzyć internetowe pocztówki, albumy i prezentacje.

Przy przeglądaniu zdjęć łatwo zaznaczyć szybko wybrane fotografie specjalną flagą, oceną lub kolorem obramowania. Program potrafi tworzyć różnego rodzaju katalogi mieszczące zdjęcia, a właściwie odwołania do nich oraz ich miniaturki, pogrupowane według wybranych kategorii. Umożliwia też dodawanie opisu i słów kluczowych.

Potężny zestaw narzędzi pozwala na szybką zmianę kolorystyki, ekspozycji, jasności i kontrastu oraz balansu bieli i nasycenia kolorów. Można wyostrzać obraz, usuwać szumy i aberracje chromatyczne, a także tworzyć i niwelować efekt winietowania. Program pozwala na usuwanie skaz i drobnych wad oraz efektu „czerwonych oczu”. W prosty sposób można przycinać i obracać zdjęcia. Zmiany te są wprowadzane na całym zdjęciu, wybiórczo (we wskazanych miejscach) lub płynnie zmieniając natężenie efektu na wybranym obszarze.

Tak jak Picasa, Lightroom nie modyfikuje oryginalnych zdjęć. Wszystkie zmiany pamiętane są wyłącznie w programie i zawsze można wrócić do pierwotnego wyglądu zdjęcia. Chcąc uzyskać zdjęcia ze wszystkimi zmianami, należy je zapisać osobno na dysku. Program pozwala nawet na tworzenie wirtualnych kopii zdjęć, dzięki czemu można je różnorodnie modyfikować, bez zajmowania dodatkowego miejsca na dysku, co przydaje się przy profesjonalnym wykorzystaniu fotografii.

W kolejnej części

W następnej części artykułu przedstawimy metody ochrony cyfrowych zdjęć przed zniszczeniem. Zaprezentujemy urządzenia, jakie można do tego celu wykorzystać, a także rozwiązania korzystające z sieci komputerowych oraz Internetu. Przedstawimy też dokładniej możliwości, jakie oferuje program Picasa.

Ćwiczenia

1. Sprawdź, czy twój aparat pozwala na zmianę nazwy folderu, w którym umieszczane są zdjęcia, i jeśli jest to możliwe, ustaw własną nazwę.

2. Utwórz folder z datą powstania ostatnio wykonanych zdjęć oraz opisem sytuacji, w jakiej zostały zarejestrowane. Wyszukaj zdjęcia, które powinny znaleźć się w tym folderze, i przenieś je do niego.

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

admin

admin 2009-12-22 11:40:41

Zarchiwizowana dyskusja: "Katalogowanie i archiwizacja zdjęć. Część 1. - Katalogowanie"


2009.12.24 05:30   Body
Jestem zawiedziony. Myślałem, że wreszcie w temacie archiwizacji zdjęć dowiem sie czegoś więcej o posługiwaniu się flagowym software NIKONA: 1) Nikon Transfer, 2) ViewNX- programach w wersji ang. dostępnych free z CD przy zakupie Nikona lub ścią.
gniete z www.nikon.com/pl , lub płatnego Nikon Capture.
Zauważyłem taą manierę nie tylko w tym artykuleale  i u innych autorów, jakby nie zauważali żółtego znaku firmy zamieszczanego przy Szerokim Kadrze i jego reklamie na stronach Nikona.
Drugi problem; po co zastanawiać się w jakim formacie etc. - wiadomo w najlepszym (R)AW jak jest dostępny)- "bo w czas wojenny zawsze się może przydać" :). Przegladałem niedawno ceny dobrych kart  pamięci w porównaniu z cenami przenosnych  dysków twardych (USB). Wniosek jest jeden: zakupić jeden lub dwa dyski (np250 GB) i pakować oryginały na nie, a obrabiać wybrane kopie z dysku komputera.
Może z 2-giej części dowiem się czegos więcej. Pozdrawiam :)  
 

2009.12.28 03:31   Body

2009.12.30 15:40   Bonnet
Bardzo ogólnie potraktowany temat, swego czasu sporo szukałem informacji dotyczących katalogowania zdjęć i ciężko odszukać jakiś wartościowy artykuł z tym związany. Jeden z lepszych materiałów na jaki trafiłem podaję w linku poniżej, może komuś się przyda. Sam sporo skorzystałem na tych informacjach.

http://www.fotografuj.pl/Article/Katalogowanie_i_archiwizacja_Cz_I_Porzadek_na_dysku/id/54/page/2#content

http://www.fotografuj.pl/Article/Katalogowanie_i_archiwizacja_-_czesc_II_Katalogowanie_fotografii/id/66

2010.01.12 11:13   mck

A co np z darmowym, a bardzo rozbudowanym iPhoto ?


2010.01.12 11:22   Gusioo
No właśnie, a ViewNX? Nie dość, że darmowy, to jeszcze umożliwia katalogowanie i podstawową obróbkę zdjęć w RAW, co dla początkującego - w tym i dla mnie - powinno być w miarę łatwe.

2010.01.13 00:35   Body
..Gusioo dzieki za wsparcie. Jestem zdania ,że w/w temat można zobrazować w szczegółach w oparciu o trzy flagowe programy Nikona: 1)Nikon Transfer 2) View NX 3) Capture NX2. Ten ostatni zamierzam zakupić. Nikon napewno by się ucieszył :)   

2010.01.15 10:25   Gusioo
Poza tym, Body, dwa z wymienionych przez Ciebie programów są darmowe, a trzeci wcale nie taki drogi - podejrzewam, że Adobe się liczy za markę. Dla początkującego Adobe do kombajn, a ViewNX po chwili nauki to całkiem sprytne narzędzie do podstawowej obróbki zdjęć.

2010.01.23 22:26   witek.koch
Witam,
Wlasnie stalem sie szczesliwym posiadaczem Nikona D5000, zakupilem jedynie body i zamierzam dokupic odpowiedni obiektyw, co mozecie polecic dla poczatkujacego fotografa, ktorym zamierzam sie stac. Intersuje mnie bardziej obiektyw przeznaczony na podroze, ktory nie bedzie zbyt ciezki, ale przy tym bedzie spelnial swoja funkcje. Domyslam sie ze przy jednym obiektywie sie nie skonczy, lecz na wycieczke do Izreala jaki bylby najodpowiedniejszy.
Prosze o pomoc....
pozdrawiam

2010.01.24 17:03   Łuki
Witam. Osobiście używam obiektywu Nikona 18-105 VR. Kosztuje on w granicach 1000 zł. Koledzy chwalą sobie również Nikkora 18-200 VR który kosztuje ok 2000zł. Więcej informacji na temat obiektywów możesz znaleźć na www.optyczne.pl Pozdrawiam

admin
oceń+--1

admin 2009-12-28 18:21:05

Zarchiwizowana dyskusja: "AF-L AE-L"


2009.12.28 18:21   sanatarium
Do redakcji NIKON-a, prosil bym o szczegulowy artykul na temat AF-L AE-L. Dziekuje i pozdrawiam. Maciej

2010.01.06 01:33   gladyszewski.m

W sumie to ja też się przyłączam do apelu :). Ogólnie obsługa aparatu (obecnie d90tki) nie przysparza mi problemów, jednakże kilka rzeczy (np. PRE balansu bielu czy multiekspozycja, itp.) fajnie byłoby przybliżyć.


 


z poważaniem, Marcin Gładyszewski.


2010.01.13 01:02   piotrsmolnicki
Witam serdecznie!

Z pełną stanowszością dołączam się do prośby a przy okazji życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku AD2010 :)

Z wyrazami szacunku,
Piotr Smolnicki
virb.com/piotrsmolnicki

admin

admin 2010-01-04 13:49:52

Zarchiwizowana dyskusja: "temat ważny"


2010.01.04 13:49   syl_t
ale potraktowany trochę mniej poważnie. poza opisanymi przez was prgramami istnieje całe mnóstwo przeglądarek, programów do edycji fotografii itp. jest to włąsciwie temat-rzeka bo programy z edycji na edycję się zmieniają

admin

admin 2010-01-23 22:28:43

Zarchiwizowana dyskusja: "Obiektyw - D5000"


2010.01.23 22:28   witek.koch
Witam,
Wlasnie stalem sie szczesliwym posiadaczem Nikona D5000, zakupilem jedynie body i zamierzam dokupic odpowiedni obiektyw, co mozecie polecic dla poczatkujacego fotografa, ktorym zamierzam sie stac. Intersuje mnie bardziej obiektyw przeznaczony na podroze, ktory nie bedzie zbyt ciezki, ale przy tym bedzie spelnial swoja funkcje. Domyslam sie ze przy jednym obiektywie sie nie skonczy, lecz na wycieczke do Izreala jaki bylby najodpowiedniejszy.
Prosze o pomoc....
pozdrawiam

2010.02.14 03:04   fotograf
Uważaj jak będziesz pstrykał w Izraleru bo możesz szybko pozbyć się sprzętu. A co do obiektywu to na początek proponuje jakiś uniwersalny zoom przeznaczony do DX'a, najlepiej z redukcją drgań. Wydaje mi się, że na początek dobrym rozwiązaniem jest 

18-105mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S VR DX Zoom-NIKKOR


Jeśli masz więcej pieniążków śmiało możesz zainwestować w Nikkora 18-200k, jeśli fundusze są okrojone zawsze zostaje Ci 18-55.

Obiektywy znajdziesz tu:
http://www.nikon.pl/pl_PL/products/product_summary_list.page?sParamValueLbl=Obiektywy&sParam1ValueLbl=Obiektywy%20AF&sSubnav2ParamLbl=Obiektywy%20DX&sSubnav3ParamLbl=Obiektywy%20zmiennoogniskowe&ParamValue=NIKKOR+Lenses&Subnav1Param=Auto+Focus+Lenses&Subnav2Param=DX&Subnav3Param=Zoom&RunQuery=l4&ID=0

Skoro masz już body, to przejdź się do jakiegoś salonu ze sprzętem foto i podepnij sobie kilka obiektywów dla porównania, to jest dużo lepsze rozwiazanie niż kupno ob. opartego na opiniach w internecie. Nie zalecam kupna używanego sprzętu, chyba, że z sprawdzonego źródła.

Pozdrawiam
Cyprian

2010.02.20 16:46   Ark
I ja polecam Ci 18-105 na początek + jak zostanie Ci trochę grosza AF-S 50 mm f/1.8D

2010.03.01 15:28   pretty.fly

Jestem posiadaczką Nikona D5000 lecz nie jestem za bardzo zadowolona z obiektywu (18-55mm) upatrzyłam sobie obiektyw z Sigmy (18-250mm f/3.5-6.3 AF DC OS + HSM) i nie wiem czy mogę liczyć na Sigmę. Wiem że lepszy  byłby  Nikorr, lecz niestety nie stac mnie na niego...Co sądzicie o Sigmie? Czy to dobry producent?


2010.03.01 17:05   fotograf
Producent dobry :) Ale w przypadku obiektywów jest tak jak z producentami samochodów. Są różnej klasy i w różnych cenach. Droższe nie znaczy lepsze, no i dochodzi temat wymagań użytkownika. Przejżyj sobie testety obiektywów dostępne w internecie. np www.optyczne.pl

Natomiast obiektyw o podanej przez Ciebie ogniskowej to bardzo dobry pomysł na początek. Ale jak coś jest do wszystkiego... :)

marecki73

Witam !
Na wstępie chciałbym podziękować autorom tego artykułu,że obiektywnie podeszli do tematu archiwizacji zdjęć, wprowadzając podstawową terminologię pojęć zrozumiałą dla początkującego użytkownika.W artykule omówiono sens stosowania różnych formatów zapisu zdjęcia w zależności od zaistniałej potrzeby oraz przybliżono sposób posługiwania się  prostymi w użyciu programami oferującymi standardowe funkcje obróbki i archiwizacji.Uważam,że jak na początek jest to wystarczająca wiedza do posługiwania się tymi programami.Oczywiście każdy z formułowiczów może mieć inne potrzeby i zdanie na ten temat... Pozdrawiam marecki73 

istrii





Ja także mogę polecić ten obiektyw jak dla osoby początkującej.
18-105mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S VR DX Zoom-NIKKOR
a
czkolwiek w pomieszczeniach z tym obiektywem bez lampy ani rusz. 
no chyba że się nic nie rusza, to wtedy statyw.

Na dworze i w słoneczny dzień, obiektyw jak znalazł. Bardzo przydatny na wakacyjnych eskapadach







Szereny

Musze przyznhać, że artykuł choć bardzo dobry w swojej konstrukcji, to mnie rozczarował.
Po pierwsze, nie ma żadnej wzmianki i zmianie kolorów, jakie wprowadza Picassa przy jakiejkolwiek obróbce w nim plików. Wychodzi to głównie przy druku. Ktoś się może bardzo niemiło zdziwić, gdy zaniesie taki ładną, obrobioną buźkę swojej pociechy do punktu, gdzie robią gadżety, a dostanie np. kubeczek, czy poduszkę, na której zamiast rumianej buźki wychodzi jakiś wściekły fiolet. Miałam z tym do czynienia kilka razy i musze powiedzieć, że pod tym względem picassa jest nieprzewidywalny. Podobnie jak zdjęcia robione niektórymi komórkami. DO publikacji w internecie, czasami do wywoływania odbitek - owszem, ale jeśli chodzi o druk cufrowy, solventowy, czy jakikolwiek inny oparty na CMYKu, to wychodzą hece. Dla mnie program fajny, choć niewiarygodny. No i zajmuje bardzo dużo miejsca, przy obróbce, ponieważ zapisyje oryginały w folderze ukrytym, a oprócz tego zostawia widoczne kopie z naniesionymi zmianami, plus jeszcze swoje śmieci w folderach.
Druga kwestia, która była rozczarowaniem, już z resztą wspomniana, że nie ma ani słowa o programach spod marki Nikona, a standardowo dodawanych do aparatów. Już któryś raz czytam o Lightroomie - fakt, program jest rewelacyjny. Sprawdziłam wersję próbną i chylę czoła przed jego możliwościami. Sprawdziłam zachęcona innym artykułem, a właściwie filmem i tak się zastanawiam, skąd wziąć na niego kasę... Tymczasem nietknięty praktycznie program od Nikona leży. Zupełnie jakby go nie było. Może uda się to naprawić i ktoś opowie w fajny sposób jak można je wykorzystać?

pab

pab 2011-05-01 00:21:22

Witam,

Bardzo ogolnie i bez konkretow, sporo off-topic w calej serii. Tutaj o wiele lepsze zrodlo informacji w tym temacie: http://www.fotografuj.pl/Article/Katalogowanie_i_archiwizacja_-_czesc_II_Katalogowanie_fotografii/id/66

pablo

pablo 2012-10-15 16:04:51

Napisano:
"Należy ją zapisać w postaci rok – miesiąc – dzień. Dzięki temu foldery będą wyświetlane przez system operacyjny chronologicznie."

Dobrze. Ale co w przypadku gdy dana sesja (np. jakiś wyjazd) trwa więcej niż jeden dzień? Jak sobie radzicie w takim wypadku? Jakieś sprawdzone rozwiązania?

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…

sagitarius777

Jan Ulicki2024-03-02 21:49:42 sagitarius777

Jeden z moich ulubionych fotografów Krakowa i Tatr. Zawsze fascynują mnie jego kadry.…

ziebamarcinpl

Jan Ulicki2024-03-02 21:41:09 ziebamarcinpl

Zasłużony tytuł, człowiek pasji którego zdjęcia są niesamowite!…