Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Sprzęt | Zagadnienia techniczne | 15.12.2015 | Początkujący | Powiększ tekst:

JPEG czy RAW?

Krystian Bielatowicz

Dodaj do schowka Komentarze: 5
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W skierowanym do początkujących fotoamatorów wideoporadniku zatytułowanym JPEG czy RAW? Krystian Bielatowicz opowiada o podstawowych różnicach pomiędzy skompresowanymi plikami JPEG a zawierającymi pełną informację obrazową plikami RAW. Prowadzący skupia się na praktycznych aspektach stosowania jednej i drugiej opcji, porównując plik JPEG do gotowej odbitki (która nie pozwala na zbyt dużą ingerencję w wygląd obrazu), a RAW – do negatywu przeznaczonego do dalszej obróbki.

Omawia najważniejsze zalety obu formatów – poręczność i niewielkie rozmiary JPEG-a, ogromny potencjał obróbki graficznej RAW-a (np. możliwość ratowania nieprawidłowo naświetlonych zdjęć). Bielatowicz nie zapomina jednak o wadach, czyli „ostateczności” JPEG-a i dużym ciężarze RAW-a. Na przykładach pokazuje wpływ dokonanego wyboru na wygląd zdjęć i swobodę fotografa przed komputerem. Na koniec podpowiada, w jakich sytuacjach warto stosować RAW-y, kiedy wystarczy JPEG, a kiedy wybrać opcję zapisu w obu formatach jednocześnie.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

zdzicho_d

Niestety, zaczyna się od ewidentnej nieprawdy, kończy niedopowiedzeniami. Stwierdzenie, że pliki JPG są skończonymi zdjęciami i nie można ich obrabiać jest po prostu kłamstwem. Oczywiście, z RAW'a można wyciągnąć więcej, ale przede wszystkim wtedy, gdy rozpiętość tonalna obrazu jest większa, niż możliwości matrycy. RAW pomaga też, gdy nieprawidłowo ustawimy ekspozycję. Poprawa balansu bieli jest w przypadku plików JPG trudniejsza, niż w przypadku RAW'ów, ale nie niemożliwa. Korzyści z zapisu 14 bitowego oczywiście są, ale nie zobaczymy ich na ekranie czy małej odbitce.

frank_n_stein

frank_n_stein 2015-12-17 21:23:32

Zgadzam się z przedmówcą. Jak na szkoleniowy, film ten zawiera stanowczo zbyt dużo błędów. Oprócz bzdury o niemożności zmiany czegokolwiek w JPEGu, usłyszałem sugestię o praktycznym braku darmowych programów do obróbki RAWów. A już zupełnie urocze było, gdy prowadzący powiedział "Wyobraźmy sobie sześć pikseli...", zaś ilustracja do wypowiedzi pokazała nam ich dziewięć.
Uważam, że filmy szkoleniowe powinny być przygotowywane ze szczególną starannością, gdyż początkujący fotografowie nie zawsze są w stanie wychwycić błędy.
W każdym razie nie wytrwałem do końca filmu - darowałem sobie podsumowanie.

wikac

wikac 2017-05-25 12:20:04

Jak dla mnie bardzo przejrzyście i w 100% wyjaśnione!

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

marian_f

Podziały w społeczeństwie2018-02-20 15:42:12 marian_f

Gratulacje dla wyróżnionych…

jojas

Krok po kroku – 5 minut przy komputerze – 7 błędów edycji2018-02-18 07:49:44 jojas

Fajny artykuł. A tak celem wyjaśnienia co niektórym. Artykuł jest o tym że proces twórczy…

Redakcja-SK

Artur Nyk2018-02-15 15:50:08 Redakcja-SK

niestety żaden wpis nie oczekuje na akceptację. Prosimy o ponowny komentarz.…

lenek77

Artur Nyk2018-02-15 11:21:12 lenek77

Mi również wywiad bardzo się podobał - szczery naturalny przekaz bez napinki chyba odrobię…