Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Zagadnienia techniczne | Akcja i ruch | Pora dnia, pora roku | Światło | 27.05.2009 | Zaawansowani | Kolor tła:

Jak zrobić takie zdjęcie? Rysowanie światłem

Łukasz Kacperczyk

Dowiedz się, jak osiągnąć efekt świetlnego rysunku.

Dodaj do schowka

Wstęp

Termin „fotografia” wywodzi się z języka greckiego i znaczy dosłownie ‘rysowanie światłem’. Oświetlenie jest niezwykle ważnym aspektem obrazu fotograficznego – ten sam kadr, w zależności od światła, może wyglądać świetnie, ale też może zupełnie rozczarować.

Ktoś jednak kiedyś wpadł na to, że warto by spróbować potraktować etymologię fotografii dosłownie, i postanowił rysować światłem. Fotoamatorzy zapewne przypominają sobie jedno ze zdjęć Pabla Picassa, na których artysta kreśli w powietrzu świetlne obrazy. Dziś dowiemy się, jak osiągnąć podobny efekt (choć do rysunków Picassa pewnie będzie naszym zdjęciom dość daleko…).

Rysowanie światłem w ciemnościach sprawia, że fotograf może się wykazać zdolnościami artysty plastyka. Rysowanie światłem w ciemnościach sprawia, że fotograf może się wykazać zdolnościami artysty plastyka.

Czym

Ponieważ technika rysowania światłem opiera się na wykorzystaniu ciemności i bardzo długich czasów ekspozycji, niezbędny będzie statyw. Ze względu na nietypowe warunki, w których będziemy fotografowali, obowiązkowy jest manualny tryb ekspozycji i czas B (automatyka aparatu będzie dążyła do zbytniego rozjaśnienia zdjęcia) oraz manualne wyostrzenie (dlaczego? – patrz niżej). Do wyzwalania migawki najlepiej użyć pilota lub wężyka spustowego – ewentualnie możemy skorzystać z samowyzwalacza (będzie przydatny, gdybyśmy sami wzięli się do rysowania).

Ostatnim, ale kluczowym elementem arsenału „świetlnego rysownika” jest źródło światła. Może to być zwykła latarka (warto mieć dwie – dużą i małą), lampa świecąca diodami LED, zapałka, świeca – dowolny świecący przedmiot, którym da się wykonać jakiś ruch. Przesłaniając żarówkę kolorowymi foliami, możemy modyfikować barwę światła.

Jak

Fotografowanie świetlnych rysunków przypomina nieco pracę fotografa sprzed stu lat, kiedy czas ekspozycji regulowało się odsłanianiem i zasłanianiem obiektywu. Czułości były tak niskie, że czasów otwarcia migawki (której zresztą nie było) nie liczyło się w ułamkach sekundy – tak jak dziś. Technika rysowania światłem opiera się na założeniu, że robimy zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych, które wymuszają użycie długiego czasu otwarcia migawki – rzędu przynajmniej kilku sekund. Drugim elementem gwarantującym długi czas naświetlania jest wybór najniższej czułości, która jednocześnie zapewni wysoką jakość techniczną zdjęć (pozwoli uniknąć szumów wywołanych przez wzmacnianie sygnału z matrycy przy wysokich czułościach).

Ostrość ustawiamy wcześniej (stąd niezbędny jest tryb manualny), żeby uniknąć problemu z błądzącym autofocusem, który nie będzie miał na co wyostrzyć. Przysłonę dobieramy tak, żeby nie zabrakło nam głębi ostrości.

Błyskając fleszem przez czerwony szalik (potrzeba matką wynalazków!), możemy uzyskać rysunek składający się z wielu świetlnych punktów. Błyskając fleszem przez czerwony szalik (potrzeba matką wynalazków!), możemy uzyskać rysunek składający się z wielu świetlnych punktów.
Na początek warto spróbować sił w obrysowywaniu przedmiotów – to łatwiejsze niż rysowanie w powietrzu, a rezultaty potrafią być równie efektowne.

Czas otwarcia migawki będzie zależał od czasu, w jakim uda nam się nakreślić pożądany wzór – czasem będzie to kilka sekund, kiedy indziej nawet pół minuty. Wystarczy odrobina treningu, a będziemy mogli tworzyć dość skomplikowane kompozycje, wszystko jest kwestią wprawy. Zależności są podobne do tych, które mamy na uwadze, fotografując efektownie rozmazane światła samochodów o zmierzchu, tworzące kolorowe serpentyny – im więcej czasu upłynie, tym więcej wzorów zarejestruje aparat.

Z kolei jasnością rysunku manipulujemy tak jak ekspozycją – im dłużej źródło światła będzie w danym miejscu (czyli im wolniejszy będzie ruch), tym jaśniej zostanie ono zarejestrowane na zdjęciu (linia zostanie bardziej naświetlona). Szybki ruch tworzy linie cieńsze i ciemniejsze. Nie warto się ograniczać do rysunku ciągłego – zobaczmy, co się stanie, jeśli zamiast światła ciągłego będziemy szybko włączać i wyłączać latarkę (lub użyjemy np. migającego światełka rowerowego). Nie bójmy się też lampy błyskowej – wprowadzając ujemną korektę siły błysku (żeby nie zepsuć nastroju ujęcia – wszak zależy nam na ciemnym tle), możemy wydobyć z ciemności pierwszy plan czy to na początku ekspozycji (synchronizacja na pierwszą kurtynę migawki), czy też pod koniec (synchronizacja na drugą kurtynę migawki). Uważajmy tylko, by zbyt mocnym błyskiem flesza nie zniweczyć efektu pracy „rysownika”.

Jeśli brak nam wiary w swoje plastyczne zdolności, możemy na początek zabrać się do obrysowywania fotografowanych przedmiotów – to również daje ciekawe efekty, a nie wymaga tak pewnej ręki, jak tworzenie obrazu w powietrzu bez żadnego wzoru. Pamiętajmy też, że nic nie zastąpi samodzielnych eksperymentów i praktyki, ponieważ każda sytuacja zdjęciowa jest inna i może wymagać różnych ustawień.

Korzystając z różnych źródeł światła o różnej barwie, możemy tworzyć nie tylko rysunki o zróżnicowanej kolorystyce, ale też napisy, np. okolicznościowe życzenia. Pomysł na prezent?

Malowanie światłem

Angielski termin painting with light oznacza dosłownie „malowanie światłem” i dotyczy nieco innej techniki od tej, którą opisujemy w tym artykule. Podstawowe założenia są podobne – mała ilość światła, statyw, długi czas ekspozycji i źródło oświetlenia w ręku fotografa. Tyle że w tym wypadku nie tworzymy świetlnych obrazów, lecz selektywnie rozjaśniamy niektóre fragmenty kadru. Za pomocą zewnętrznej lampy błyskowej lub np. latarki doświetlamy najbardziej nas interesujące elementy kompozycji, wydobywając je z ciemności. Rezultaty mogą być niezwykle efektowne.

Niewidzialność

Jeśli chcemy, by na zdjęciu widoczny był jedynie świetlny rysunek, a nie duch osoby, która go stworzyła, należy zadbać o jej odzienie. Powinna być ubrana jeśli nie na czarno, to w każdym razie w ciemne, jednolite kolory. Jasne, wzorzyste ubranie zwiększy ryzyko zarejestrowania również „rysownika”, przez co świetlny rysunek nie będzie miał stuprocentowo czarnego tła, które pozytywnie wpływa na klarowność obrazu (przez podkreślenie kontrastu między światłem a ciemnością).


Dzięki możliwości natychmiastowego obejrzenia rezultatów fotografia cyfrowa przyczyniła się do popularyzacji wielu technik, które w czasach filmu wymagały dużego samozaparcia i wielu prób rozłożonych w czasie. Dzięki cyfrze opierająca się na metodzie prób i błędów technika rysowania światłem stała się dostępna dla mniej cierpliwych fotoamatorów. Tym bardziej warto spróbować swoich sił i zabawić się w Picassa, rejestrując nierealne efekty od razu w aparacie, bez konieczności dokonywania komputerowych modyfikacji fotografii.

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

admin

admin 0000-00-00 00:00:00

Zarchiwizowana dyskusja: "Rysowanie światłem"


2010.01.02 14:33   spola

witam a jak sie ma sprawa z pzrejeżdzającymi autami w nocy w zrobienie z ich swiateł smugi białego lub czerwonego światła


 


piszcie co o tym myslicie


 


2010.01.02 18:14   Mickey
Te smugi światła są fajne, ale ciężko znaleść ładne miejsce do zrobienia takiego zdjęcia. Jednakże jest to wykonalne :P

2010.01.02 19:38   kris_papiez
myślę że temat jest bardzo prosty

2010.01.02 23:28   nutka97
Robiłam dzisiaj takie zdjęcia
Wyszły tak w miare
ale mam troche za krotki czas naświetlania :(

2010.01.03 22:41   Mickey
Bo ten temat naprawdę jest bardzo prosty. Tylko jedynym problemem ze zdjęciami samochodów to to, że miasta są rozświetlone często bardzo mocno i ciężko jest zrobić ładne zdjęcie. bo przecież same światła to nie wszystko.

2010.01.07 22:59   aj77
może coś takiego - auta nocą
http://www.flickr.com/photos/matthewfch/1688409628/

Piotrek

Piotrek 2010-10-29 21:35:04

Bawiłem się tą techniką i jak na pierwszy raz wyszło mi nawet dobrze :).

Palacz

Jakieś trzy lub cztery lata temu bawiłem się w rysowanie światłem (niestety zdjęcia przepadły wraz z awarią dysku, są gdzieś na CD lecz nie wiem gdzie) bardzo twórcze zajęcie. Malowałem latarką, zapalniczką i diodą, najlepiej wyszło latarką.
Robiłem również zdjęcia pojazdów w ruchu (w nocy) w ten sposób i efekty niekiedy były zaskakujące. Smugi światła płynące przez ulice.
W podobny sposób zrobiłem również z siebie "ducha" na zdjęciu, wbiegłem w kadr i stanąłem na chwilę w bezruchu, po czym szybko wybiegłem- duch jak żywy :)

andregol

Bardzo ciekawe. Artykuł jest inspirujący. Już myślę, jak i gdzie zastosować malowanie światłem, przy czym mam na myśli malowanie, a nie fotografowanie oświetlonych obiektów, tudzież aut w ruchu.

Twins96

Twins96 2012-01-04 20:41:30

Super to malowanie światłem ;) musimy spróbować ;dd

Iskierka89

Artykuł bardzo ciekawy już mam pomysł jak to zrobić i co najlepsze już malowałam światłem a nawet nie wiedziałam o tym;p

Patrycja

Patrycja 2012-12-27 16:29:11

mam pytanie nie do tematu. co zrobić żeby zdjęcia w nocy się nie rozmazywały ???/ i co zrobić żeby postać którą fotografuje jest w ruchu i chce zatrzymać skok na zdjęciu ?? Jestem początkującą. :)

Sylwia

Sylwia 2013-03-19 12:55:38

Zabawy ze światłe w fotografii, czemu nie ..! Polecam !

jamarcin

Obecnie jest mnóstwo (darmowych) aplikacji pozwalających wyświetlić daną barwę na ekranie telefonu.

Efekt: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.416185358452756.96415.129475113790450

wojciech

wojciech 2014-05-28 18:45:09

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411179428940682&set=a.411178458940779.92406.361615680563724&type=3&theater
światła samochodów, jedno z ciekawszych zdjęć jakie widziałem

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…