Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Sposoby fotografowania | Przedmioty | Przyroda i krajobraz | Krok po kroku | 14.06.2017 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

Jak zrobić efektowne makrofotografie kwiatów

Magda Wasiczek

Magda Wasiczek zdradza, jak przy użyciu zwyczajnych przedmiotów uatrakcyjnić zdjęcia makro kwiatów, by stworzyć efektowne fotografie pełne blików i zaskakujących plam barwnych

Dodaj do schowka
01 02 03 Makowa nuda 1, Nikon D750, Nikkor 60 mm, f3.5, 1/125 s

Krok 1

W dzisiejszych czasach, kiedy zrobienie zdjęcia poprawnego technicznie nie stanowi większego problemu, wyzwaniem staje się zrobienie zdjęcia innego niż wszystkie. Zwłaszcza w temacie kwiatów i roślin zadanie to wydaje się szczególnie trudne, ponieważ powszechnie temat ten jest postrzegany jako banalny. Oczywiście nie ma nic złego w fotografii dokumentującej wygląd danej rośliny w sposób encyklopedyczny. To bardzo cenna i również trudna sztuka wymagająca sporej wiedzy technicznej, ale… Chyba w każdym z nas przynajmniej od czasu do czasu budzi się artysta pragnący pokazać szerszej publiczności swoją wizję świata. I co wtedy?

Co robić, kiedy mamy ogromną potrzebę stworzenia wiekopomnego, artystycznego dzieła, którego tematem ma być spotkana na trawniku stokrotka lub ulubieniec wiosny – mleczyk lub mak? A my nie dysponujemy całą gamą obiektywów, które niejako od ręki są w stanie zapewnić mniej lub bardziej artystyczny „look”… Ponieważ nie jesteśmy też pewni, czy będziemy chcieli podążać dalej naszą artystyczną ścieżką, czy może jest to jedynie chwilowy kaprys, nie bardzo mamy ochotę inwestować w drogie, fikuśne zabawki. Zadajemy więc sobie pytanie: „Co robić?”.

Może też być i tak, że mamy już w naszej fotograficznej torbie to i owo, ale póki co znudziły się nam uzyskiwane dzięki nim efekty. Odczuwamy potrzebę zmian i jakiegoś powiewu świeżości w naszym portfolio. Na szczęście zawsze z pomocą przychodzi matka wynalazków, czyli potrzeba. W moim przypadku było troszkę jak w piosence Kasi Nosowskiej, której fragmencik pozwolę sobie sparafrazować:

Herbata stygnie, zapada mrok
A pod piórem ciągle nic.
Obowiązek obowiązkiem jest,
…artykuł musi posiadać tekst.

01 02 03 Fragmenty butelek, które będą nam służyły do produkcji blików oraz zastąpią kolorowe filtry. W roli modeli – maki.

Krok 2

Eureka! Nagle mnie oświeciło, że najprostszym i najtańszym lekarstwem na zbolałą artystyczną duszę może się okazać… recykling. Oczywiście możecie w tym momencie zacząć przeszukiwać szuflady, z tzw. przydasiami – w każdym domu jest taka szuflada pełna zapomnianych skarbów, które czekają na to, by odegrać w naszym życiu jakąś istotną rolę. Może się ona okazać źródłem inspiracji i wynalazków godnych opatentowania, ale ja tym razem sięgnęłam po coś zwyczajniejszego.

Otóż kiedy siedziałam przygnieciona wspomnianym wcześniej obowiązkiem, mój mętny wzrok błądził po biurku, aż w pewnym momencie trafił na plastikową butelkę z wodą. Złapawszy w garść niczego nieprzeczuwającą butelkę, poszłam po ostry nóż (mogą być też oczywiście nożyczki). Odcięłam dno oraz kawałek góry. Pozostałą część przecięłam wzdłuż. Zabawka gotowa.

Wybór modeli był prosty – moje ukochane maki. Ponieważ miałam akurat kilka doniczek z maczkami syberyjskimi, czekającymi na posadzenie, postanowiłam wykorzystać fakt ich chwilowej mobilności. Ustawiłam w moim ogródku stary drewniany kwietnik i postawiłam na nim doniczkę z maczkami. Dzięki wysokim nóżkom kwietnika roślina była na bardzo wygodnej dla mnie wysokości. Nie musiałam się schylać, mogłam też nią swobodnie manewrować i ustawić się względem światła w najbardziej satysfakcjonującej mnie pozycji.

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

kawus

kawus 2017-06-15 07:59:41

znakomity artykuł i świetne zdjęcia:)
pomysłowość to klucz milowy do sukcesu ale mi jej brakuje i nie wiem jak to zmienić....

2017-06-15 19:27:07

Ja kupiłem taką nowość od nikona B700, która to bez użycia butelki robi takie bliki. Tym aparatem trzeba się nieźle nagimnastykować by się nie ośmieszyć wykonanym zdjęciem. Tyle kasy a to nic innego tylko zwyczajna ikea. Pomysł z tą butelką mi się podoba.

kingawjcicka

Czasami odnalezienie na powrót zagubionej gdzieś po drodze (do sukcesu czy zawodowstwa) frajdy płynącej z fotografii wydaje się rzeczą nieosiągalną. Przywrócić ją za sprawą paru plastikowych butelek. Wg. mnie- BEZCENNE!
Gratuluję pomysłu i jego realizacji oraz zazdroszczę tej na nowo odkrytej frajdy "fotograficznego neofity".

emtu

emtu 2017-10-22 22:18:04

Na pewno skorzystam z pomysłu.
Szkoda tylko, że nie posiadam własnego sprzętu. Póki co, nie stać mnie. Dobrze, że mam dobrego znajomego, który mi pożycza sprzęt.
Tylko, że ja wykorzystam ten pomysł do całkiem czegoś innego.
Artykuł bardzo przydatny, to będzie dla mnie bardzo dobra lekcja.

dawidh

dawidh 2018-03-09 09:39:33

Zaczynam eksperymenty i zabawe z makro. Na razie z lupami i butelkami. Potem pierścienie. A potem się zobaczy. Pani Magdo dziękuję.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…