Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Sposoby fotografowania | Przedmioty | Przyroda i krajobraz | 14.06.2017 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

Jak zrobić efektowne makrofotografie kwiatów

Magda Wasiczek

Magda Wasiczek zdradza, jak przy użyciu zwyczajnych przedmiotów uatrakcyjnić zdjęcia makro kwiatów, by stworzyć efektowne fotografie pełne blików i zaskakujących plam barwnych

Dodaj do schowka
01 02 03 04 05 06 07 08 09 Problemy ze złapaniem ostrości podczas fotografowania przez butelkę.

Krok 3

Jakimś cudem akurat nie waliło śniegiem – mamy co prawda czerwiec, ale jak wiadomo, w Polsce to ostatnio nie jest takie oczywiste – nie padał też deszcz, a wichury nie zrywały dachów. Pogoda była idealna, mogłam więc zacząć eksperymenty.

Ustawiłam się pod drzewem. Zależało mi, żeby kwiaty były w cieniu, a światło padało tylko na tło. Prześwitujące przez liście promienie słońca blikowały na butelce. Okazuje się, że plastikowe butelki dają nieograniczone możliwości kreowania obrazu, gdyż:
- występują w różnych kolorach,
- często są żłobione
- są mniej lub bardziej przeźroczyste,
- spryskanie wodą daje jeszcze więcej odblasków i blików.

Oczywiście dochodzi jeszcze pora dnia bądź miejsce, w którym będziemy fotografować – inne efekty uzyskamy w cieniu, inne, robiąc zdjęcia późnym popołudniem pod światło. Każda zmiana położenia butelki względem obiektywu sprawia, że mamy coraz to inny efekt. Warto też wykorzystać odciętą górną część i spróbować robić zdjęcia przez szyjkę od butelki, eksperymentując jednocześnie z odległością od obiektywu i kątem ułożenia względem obiektywu oraz obiektu, który fotografujemy.

Przeszkody, jakie napotkamy, to przede wszystkim złapanie ostrości. Będziemy musieli się nagimnastykować, żeby z jednej strony złapać ciekawe rozmycie, a z drugiej – trafić na takie miejsce w naszym kawałku plastiku, przez który będzie widać wyraźnie pręciki lub środek kwiatka, na których złapiemy ostrość. Oczywiście ostrość nie jest w przypadku tego typu zdjęć czymś nadrzędnym i nawet jeżeli ją złapiemy, zdjęcie będzie raczej miękkie niż superostre i wyraziste, jak by to mogło mieć miejsce w przypadku zdjęcia zrobionego „gołym” obiektywem.

Sprzęt, którego używałam podczas moich eksperymentów, to lustrzanka Nikon D750 oraz obiektywy makro Nikkor 60 mm f2.8D, Nikkor 105 mm f2.8 oraz Tokina 100 mm f2.8. Wybrałam obiektywy makro, ponieważ chciałam móc zbliżyć się do kwiatka oraz wykorzystać troszkę większą skalę odwzorowania niż ze zwyczajnym obiektywem, np. Nikkorem 50 mm f1.4D. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by używać naszych butelkowych filtrów również z innymi obiektywami, np. z ogniskową 100 mm, jednakże efekty mogą być wtedy troszeczkę inne. Zachęcam do eksperymentów z różnymi ogniskowymi.

Podczas naszej zabawy przyda się statyw, potrzebna nam bowiem wolna ręka do trzymania butelki i przesuwania jej względem obiektywu. O ile pracując z krótkim obiektywem makro, jesteśmy jeszcze w stanie wystarczająco zbliżyć się do obiektu i jednocześnie trzymać aparat lub manewrować filtrem, o tyle już przy innych ogniskowych, kiedy dystans od obiektu głównego jest dużo większy, może nam zabraknąć trzeciej ręki. Innym przydatnym akcesorium może się okazać giętkie ramię mocujące z klipsem.

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

kawus

kawus 2017-06-15 07:59:41

znakomity artykuł i świetne zdjęcia:)
pomysłowość to klucz milowy do sukcesu ale mi jej brakuje i nie wiem jak to zmienić....

2017-06-15 19:27:07

Ja kupiłem taką nowość od nikona B700, która to bez użycia butelki robi takie bliki. Tym aparatem trzeba się nieźle nagimnastykować by się nie ośmieszyć wykonanym zdjęciem. Tyle kasy a to nic innego tylko zwyczajna ikea. Pomysł z tą butelką mi się podoba.

kingawjcicka

Czasami odnalezienie na powrót zagubionej gdzieś po drodze (do sukcesu czy zawodowstwa) frajdy płynącej z fotografii wydaje się rzeczą nieosiągalną. Przywrócić ją za sprawą paru plastikowych butelek. Wg. mnie- BEZCENNE!
Gratuluję pomysłu i jego realizacji oraz zazdroszczę tej na nowo odkrytej frajdy "fotograficznego neofity".

emtu

emtu 2017-10-22 22:18:04

Na pewno skorzystam z pomysłu.
Szkoda tylko, że nie posiadam własnego sprzętu. Póki co, nie stać mnie. Dobrze, że mam dobrego znajomego, który mi pożycza sprzęt.
Tylko, że ja wykorzystam ten pomysł do całkiem czegoś innego.
Artykuł bardzo przydatny, to będzie dla mnie bardzo dobra lekcja.

dawidh

dawidh 2018-03-09 09:39:33

Zaczynam eksperymenty i zabawe z makro. Na razie z lupami i butelkami. Potem pierścienie. A potem się zobaczy. Pani Magdo dziękuję.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

patrykstanisz

Przełomowe możliwości. Szybsza praca. Najwyższa niezawodność. Oto Nikon D6.2020-04-03 15:31:55 patrykstanisz

Zapowiada się ciekawie!…

lusia

Kasia Idźkowska2020-04-03 08:57:25 lusia

jazz gra na fotografiach dalej, bardzo bardzo…

onlymind

Elwira Kruszelnicka2020-04-01 21:38:07 onlymind

Elwira, super babka.…

wachlarz

Autoportret na długim czasie2020-04-01 18:07:32 wachlarz

Temat twórczy, doświadczalny, utrwalający odruchy manualnej obsługi sprzętu, wnoszący trochę…