Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Sprzęt | Zagadnienia techniczne | Sposoby fotografowania | Pora dnia, pora roku | Przyroda i krajobraz | Po godzinach | 22.08.2016 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

Jak fotografować niebo nocą?

Krystian Bielatowicz

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W najnowszym wideoporadniku Krystian Bielatowicz zajął się odpowiedzią na pytanie, jak fotografować niebo nocą. Zaczyna od omówienia niezbędnego sprzętu, na który składają się: statyw, lustrzanka cyfrowa (lub zaawansowany kompakt) i wężyk spustowy. Radzi, by używać obiektywów szerokokątnych, w celu ujęcia na zdjęciu jak największego obszaru nieba, choć jeśli naszym celem jest Księżyc, warto oczywiście sięgnąć po długi teleobiektyw. Bielatowicz zwraca uwagę na znaczenie pierwszego planu, na którym można umieścić np. efektowny zabytek. Prowadzący nie zapomina też o pomysłach na wykorzystanie ludzkiej sylwetki.

Podpowiada, jak wybierać miejsce, z którego będziemy fotografowali niebo. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli zależy nam na klarownym odwzorowaniu gwiazd, ponieważ zbyt duża ilość sztucznego światła może to uniemożliwić. Druga część wideoporadnika została poświęcona tworzeniu filmów poklatkowych z kadrów wykonanych nocą. Bielatowicz zachęca do fotografowania sytuacji, w których można zaobserwować ruch – np. chmur lub dymu z komina.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

kobretti44

Bardzo ciekawy jak dla mnie film. Ale mam pytanie dotyczące długiego czasu otwarcia migawki: Czy poprzez otwarcie migawki na ok. 30 min. nie ucierpi na tym matryca aparatu? Ktoś kiedyś mi powiedział, że jeśli chcę pokazać na zdjęciu ruch gwiazd, lepiej będzie zrobić kilkadziesiąt lub więcej zdjęć z czasem otwarcia migawki 30 sek. i złożyć te zdjęcia w jedno. Kto miał rację, która metoda lepsza? Posiadam Nikona D7000. Proszę o rady. Tomek

arku

arku 2016-08-22 21:57:41

Też mam tego nikona kilka razy naświetlania po kilka godzin i nic się nie dzieje matryca tylko odszumianie wnerwia trwa tyle co naświetlanie a naświetlalem po 5 godzin

arawan

Przy naświetlaniu matrycy przez np 30 minut uzyskasz zdjęcie, które zobrazuje cały ruch, który przez ten czas miał miejsce i ruch gwiazd będzie na zdjęciu płynny. Łącząc kilkadziesiąt zdjęć uzyskasz prawdopodobnie efekt podobny, ale ruch gwiazd będzie przypominał raczej kropkowaną linię - zależy to od odstępów między kolejnymi zdjęciami. Matryca aparatu przy tak długich czasach zapewne będzie się nagrzewać, co zapewne będzie widoczne na zdjęciu jako szum, ale nie spotkałem się z tym, aby matryca na tym ucierpiała. Proponuję włączyć aparat i robić zdjęcie dopiero wtedy, gdy wszystkie inne parametry są już ustawione i użyć wężyka lub samowyzwalacza, aby nie poruszyć aparatu w trakcie wciskania spustu. Wskazany stabilny statyw, który można jeszcze obciążyć. Gdy wcześniej robiłeś jakieś testy i matryca już trochę pracowała, proponuję aparat na kilka minut wyłączyć, aby ostygła. Przy długich czasach warto wybrać miejsce, gdzie nie będą się pojawiały przypadkowe źródła światła, które mogły by zniszczyć, to znaczy prześwietlić Twoje zdjęcie. Zdjęcia na długich czasach przerabiałem na kompaktach (Canon G5) a także na lustrzankach (Nikon D80, D90 D300S) i efekty są naprawdę fajne. Jeśli planujesz robić mimo wszystko kilkadziesiąt zdjęć w równych odstępach czasu, fajne efekty uzyskasz tworząc tzw timelapse.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…

sagitarius777

Jan Ulicki2024-03-02 21:49:42 sagitarius777

Jeden z moich ulubionych fotografów Krakowa i Tatr. Zawsze fascynują mnie jego kadry.…

ziebamarcinpl

Jan Ulicki2024-03-02 21:41:09 ziebamarcinpl

Zasłużony tytuł, człowiek pasji którego zdjęcia są niesamowite!…