Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Sprzęt | Zagadnienia techniczne | 18.09.2015 | Początkujący | Kolor tła:

Ile milionów pikseli?

Krystian Bielatowicz

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W wideoporadniku zatytułowanym Ile milionów pikseli?  Krystian Bielatowicz nie zajmuje się odwiecznym pytaniem „jak robić dobre zdjęcia?”, lecz tłumaczy początkującym fotoamatorom, jaki wpływ na zdjęcia ma liczba punktów obrazowych. Zwraca uwagę na znaczenie fizycznej wielkości przetwornika obrazowego – im większy, tym wyższa jakość obrazu. Prowadzący pokazuje podstawowe różnice na przykładach – porównując m.in. wygląd zdjęć wykonanych na wysokich czułościach telefonem komórkowym, aparatem kompaktowym i lustrzanką pełnoklatkową.

Jednak, omawiając zalety dużych matryc (dużych zarówno pod względem wielkości, jak i liczby pikseli), zwraca uwagę, żeby nie dać się zwariować. Zachęca, by dostosowywać ustawienia do potrzeb i nie zrażać się brakiem najnowszego sprzętu, ponieważ do większości zastosowań w zupełności wystarczy aparat o niezbyt wyśrubowanych parametrach. Bielatowicz pokazuje wydruki tego samego zdjęcia przygotowane z plików różnej wielkości, przekonując, że nie zawsze niezbędna jest najwyższa dostępna rozdzielczość.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

konradd

Panie Krystianie, może warto było wspomnieć początkującym o temacie interpolacji. Wtedy nie rozpatrujemy przecież rozmiaru zdjęcia "z puszki", tylko jego jakość, która determinuje do jakiego rozmiaru wydruku możemy przygotować plik bez utraty walorów jakościowych. Przy tym podejściu łatwo wytłumaczyć podpierając się rzeczowymi informacjami technicznymi przedstawionymi przez Pana, że przy słabych warunkach oświetleniowych najlepiej jest mieć jednak FX z rozsądną ilością pikseli na matrycy. Pozdrawiam.

krystianbielatowicz

Myślę, że to mógłby być odrębny temat. Zależało mi tylko na wyjaśnieniu kilku kwestii bez poruszania wątków, które wymagałyby np. użycia dodatkowego oprogramowania.
Pozdrawiam
k

adam

adam 2015-09-21 17:03:02

Rozumiem że posiadając Nikona D 700 i wykonując odbitki np. 50x60 cm otrzymam bardzo dobrą jakość i nie potrzebuje D 800 ?

krystianbielatowicz

Rozumiem że posiadając Nikona D 700 i wykonując odbitki np. 50x60 cm otrzymam bardzo dobrą jakość i nie potrzebuje D 800 ?



Robiłem Nikonem D700 wiele zdjęć. Odbitki można drukować w tym rozmiarze. Współczesne drukarki, a używaliśmy do tego testu Epsona, potrafią świetnie poradzić sobie z mniejszą rozdzielczością przy większych wydrukach.
Tak jak wspomniałem, interpolacja to osobny temat, szczególnie przy bardzo dużych wydrukach np. 100x70 cm. Wtedy faktycznie dobrze np. w Photoshopie zwiększyć rozdzielczość takiego pliku np. z 4256x2832 pikseli (12 mln pikseli) do 118117859 pikseli (czyli rozmiar 100x70 cm). Jeśli będzie z Waszej strony więcej zapytań o interpolację i wydruki wielkoformatowe, to pomyślimy np. o artykule.
Pozdrawiam
k

kawus

kawus 2015-10-20 22:25:29

podoba mi sie ta praca ale nie ma tam odpowiedzi(albo ja nie zanotowałem tego) na pytanie czy żeby mieć pewność, żę zdjęcie będzie zawsze dobre to należy ustawić aparat na maksymalną liczbę pikseli?

krystianbielatowicz

w mojej odpowiedzi w poście pojawił się błąd:
np. z 4256x2832 pikseli (12 mln pikseli) do 118117859 pikseli (czyli rozmiar 100x70 cm).
powinno być oczywiście:
np. z 4256x2832 pikseli (12 mln pikseli) do 11811x7859 pikseli (czyli rozmiar 100x70 cm).

krystianbielatowicz

kawuspodoba mi sie ta praca ale nie ma tam odpowiedzi(albo ja nie zanotowałem tego) na pytanie czy żeby mieć pewność, żę zdjęcie będzie zawsze dobre to należy ustawić aparat na maksymalną liczbę pikseli?


Oczywiście, im więcej milionów pikseli tym lepsza jakość na większych wydrukach. Pytanie, jakie wydruki chcemy robić? Jeśli 10x15 cm to wystarczy 3 mln pikseli. Tak samo zresztą do wydruków A4. Nie wiem ile milionów ma Twój aparat. Podejrzewam, że więcej niż 10 milionów, a to wystarczy do wydruków nawet jednego metra i większych.

Zaznaczyć trzeba, że "dobre" zdjęcie w tym pytaniu miało dotyczyć jakości technicznej. Bo dla mnie osobiście dobre zdjęcie nie odnosi się do rozdzielczości ani nawet jakości technicznej :)

kawus

kawus 2015-11-29 21:04:41

krystianbielatowicz

a czy zbyt duża ilość pikseli może zepsuć zdjęcie?

krystianbielatowicz

kawus

a czy zbyt duża ilość pikseli może zepsuć zdjęcie?


Liczba pikseli nie wpływa na zepsucie lub nie zdjęcia :)
Jak można usłyszeć w filmie, im więcej milionów pikseli, tym gorsza jakość na wyższych czułościach.

waldeczek1966

Panie Krystianie. Czy na pełnej klatce z 12 milionami pikseli (D700), jest lepsza dynamika totalna obrazu, od matrycy która ma np 36 mln i więcej pikseli. Bo z tego co rozumiem to im większe piksele to więcej światła pobierają. Jednak gdy na tej samej matrycy umieścimy więcej pikseli to tym samym piksele są mniejsze i pobierają mniej światła. Pozdrawiam Waldek

krystianbielatowicz

waldeczek1966Panie Krystianie. Czy na pełnej klatce z 12 milionami pikseli (D700), jest lepsza dynamika totalna obrazu, od matrycy która ma np 36 mln i więcej pikseli. Bo z tego co rozumiem to im większe piksele to więcej światła pobierają. Jednak gdy na tej samej matrycy umieścimy więcej pikseli to tym samym piksele są mniejsze i pobierają mniej światła. Pozdrawiam Waldek



Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze rok produkcji aparatu. Im nowsze modele, tym lepsza jakość, dynamika itp.

tomasz

tomasz 2016-05-19 11:37:29

Witajcie.
W "podwodniaku" nikona mam ustawione 5mln i zupełnie wystarczało, do druku standardowych odbitek i przeglądania. Teraz pstrykam P900 i ustawiony był na max czyli 16mln, wnioskuję że tylko nie potrzebnie marnuje miejsce na karcie, komputerze? Mam też wrażenie że wyświetlając na laptopie fotki te wypełniają mniejszą część monitora, i do tego wpływa to negatywnie na jakość przy wyższej czułości. Może ktoś zasugerować ustawienie rozdzielczości do najzwyklejszych odbitek? Nie sądzę bym kiedykolwiek miał potrzebę druku większego od A4. Pozdrawiam Tomek

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…

kuzar

Fragment ciała2024-03-26 10:13:43 kuzar

Dziękuję z całego serca za to szczególne wyróżnienie, jest dla mnie bardzo ważne. Jestem…