Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Sprzęt | Ludzie | Zawód fotograf | 15.02.2014 | Początkujący | Kolor tła:

Fotografia ślubna. Przygotowania i ceremonia ślubna

Rafał Makieła

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

W wideoporadniku zatytułowanym Fotografia ślubna. Przygotowania Rafał Makieła opowiada o tym, jak robić dobre zdjęcia ślubne. W pierwszej części filmu skupia się jednak przede wszystkim na praktycznych poradach dotyczących organizacji pracy fotografa ślubnego. Zachwala zalety korzystania z usług asystenta, który znacznie ułatwia sprostanie wymaganiom klientów. Zachęca też początkujących do zdobywania pierwszych doświadczeń właśnie w charakterze asystenta fotografa, który już wypracował sobie pozycję na rynku.

Makieła wspomina, jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie zawieranej przez fotografa z nowożeńcami. Mają one chronić interesy zarówno jednej, jak i drugiej strony. Prowadzący podkreśla znaczenie odpowiedniego przygotowania, które pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Makieła nie zapomina też o sprawach technicznych – omawia sprzęt niezbędny podczas sesji ślubnej. Poleca m.in. jasne obiektywy stałoogniskowe umożliwiające uzyskanie małej głębi ostrości oraz zestaw dwóch zoomów (standardowy i tele), które dają fotografowi niezbędną elastyczność kompozycyjną.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

Komentarze

sandinista2600

Praca dla innego fotografa oznacza konieczność noszenia za nim torby :)
Dobra rada od tych, którzy potrzebują pomocnika za darmo.

Zasadniczo 90% fotografów ślubnych zaczyna od fotografii znajomych, często tych nie mających kasy na bardziej znanego fotografa.
Oni też będą źródłem pierwszych poleceń. Noszenie za kimś torby jeszcze nikogo niczego nie nauczyło.

Chciałoby się mieć dużo pracy :)

Zaś co do szkieł: nie potrzeba tak koszmarnie drogich.

sagitarius777

Pan Makieła mówi co innego, a robi coś innego. Chodzi mi o ubiór na ceremonii ślubnej, t shirt może być dobry w innym czasie. Ja bym takiego speca wywalił za drzwi.

szymek

szymek 2014-02-19 09:17:00

Na prawdę nie mieliście żywcem lepszego eksperta w tej dziedzinie?????

Morfii

Temat bardzo ogólny i raczej nie dla średnio zaawansowanych...

adam

adam 2014-02-19 14:44:02

Masakra:/ Fotograf na ślubie w t-shirce i dżinsach:/

sandinista2600

sagitarius777Pan Makieła mówi co innego, a robi coś innego. Chodzi mi o ubiór na ceremonii ślubnej, t shirt może być dobry w innym czasie. Ja bym takiego speca wywalił za drzwi.


No nie?

gnioch

gnioch 2014-02-19 16:05:47

Mega słaby "poradnik" same podstawy i oczywistości, zero konkretów. Podchodzi raczej pod reklamę swoich usług niż na chęć przekazania jakiejkolwiek wiedzy.... Szkoda

greg77

No, z tym t-shirtem to wpadka. Dziwne, że przy postprodukcji i przygotowaniu materiału nie zauważyli tego... trudno, poszło w świat i pewnie teraz panu Rafałowi głupio, a i komentarze przykre.
Mam nadzieję, że te komentarze zmieną podejście autora. Ta tematyka jest zawsze przedstawiana w postaci poradników wideo bardzo krótko i pobieżnie. Być może autorzy nie chcą zdradzać zbyt wielu tajników, może chcą tylko podać ogólne podpowiedzi. Panie Rafale - jak już zaczął Pan taką tematykę, to fajnie byłoby to zrobić profesjonalnie. Może ktoś w końcu podejmie się raz i dobrze omówić te zagadnienia. Wiem, wiem - ktoś powie - że jest wiele ciekawych książek na rynku i tam można doczytać, przetestować... ale nie ma to jak usłyszeć z ust doświadczonego fotografa - czyli, jak to Pan robi i co robi, by zdjęcia były najlepsze.
Dla mnie na pierwszą odsłonę, to faktycznie rzeczy oczywiste. Fotografia ślubna nieco się rozwinęła i wielu amatorów ma już pojęcie, co przedstawił tu pan Rafał - można to wyczytać z wielu materiałów i poradników internetowych /lepszy i ciekawszy materiał już jest na łamach Szerokiego Kadru/. Myślę, że ciekawiej poświęcić każdy odcinek innemu zagadnieniu i omówić go nieco szerzej. Mam tu na uwadze nie tylko - jak się ustawić i jakich obiektywów używać, ale jak: dopasowywać czasy, przesłony, ISO do zmieniających się warunków oświetleniowych, jak dopalać i gdzie odbijać lampą, jakich nakładek, dyfuzorów używać, czy używać światła ciągłego podczas zabawy, jak podejść do pleneru itp. Przydałby się zdecydowanie odcinek obróbki zdjęcia np. w LR, bo powiem, że efekt końcowy pańskich zdjęć bardzo mi się podoba.
W podsumowaniu - zdjęcia na stronie autora smakowite. Mam nadzieję, że ten oczywisty i ogólny poradnik nie jest formą autoreklamy.

marzena

marzena 2014-02-19 17:51:39

Bardzo fajna lekcja...dziękuję za cenne rady :)

seba

seba 2014-02-19 21:15:26

Spoko,uwielbiam Szeroki Kadr i te wszystkie poradniki najlepiej w formie filmu,nawet kiedy czlowiek wie prawie wszystko o danym temacie to zawsze znajdzie sie jeszcze cos czego sie dowie no i fantastycznie jest zobaczyc cos lub kogos nowego.

quokafoto

W prawym górnym rogu jest napisane że poradnik dla początkujących, więc nie potrzebne komentarze że słaby poradnik i bez konkretów. Jest dla początkujących..

greg77

Z pewnością i być może masz rację... ale publikacji na temat fotografii ślubnej w necie i w czasopismach było wiele i jest wiele. Pierwszy z brzegu polecam artykuły jednego ze znanych fotografów ślubnych Zbyszka Kruka, który lat wiele temu /czasy N70/ omawiał temat dla początkujących i zaawansowanych - www.zbigniewkruk.com/about/publikacje. Prace pana Rafała są nietuzinkowe i bardzo dobre, ale nie odkrywajmy Ameryki po raz enty. To tylko podpowiedzi, by pan Rafał przygotował coś wyjątkowego... a temat fotografii ślubnej jest ciekawy i wyjatkowy.

zbigniew_2009

Niektóre komentarze są dziwne :) prawdopodobnie tych, którzy uważają się za wzory w tej dziedzinie. Oby tylko stosowano się do części podanych rad, to sukces murowany. Niestety mam sposobność pracy w czasie imprez na których większość - zaznaczam większość "mistrzów obiektywu" zachowuje się jak główna osoba na imprezie. Czasami jest trudno wybrać z reportażu zdjęcia, na których nie ma tego speca od fotografowania. Zapewniam, ze robienie za asystenta, lub fotografa pomocniczego nie jest żadnym wyzyskiem, a tym bardziej ujma. TO NAJLEPSZA FORMA NAUKI ZAWODU! Ba moim zdaniem, to fotograf ryzykuje, bo w pewien sposób bierze dodatkowe brzemię na siebie i jeszcze zdradza tajniki swojej pracy, które przecież każdy z nas ma. To co obejrzałem jest mi znane, jednak z niecierpliwością czekam na kolejna część. Aha, co do ubioru, nikt nie wymaga garnituru i muchy. Ubiór ma być przede wszystkim czysty i schludny, a taki miał na sobie bohater. Moim zdaniem to, ze ktoś ma na swoim koncie zrobionych kilkadziesiąt, a może więcej ślubów nie oznacza, ze jest zaawansowanym w tej dziedzinie :) może być jeszcze na początku drogi prowadzącej do pełnego profesjonalizmu.

magdalenamayapiotrowicz

Mi osobiście poradnik się podobał i uważam, że jak dla osób początkujących to jest to bardzo dobry poradnik. Wiadomo, że wszystkiego od razu nie opowie, bo trwałoby to godzinę. No a to, że podstawy? Przecież nie będzie nikt początkujących osób zarzucać nie wiadomo jak zaawansowanymi radami.
No, a Ci bardziej podszkoleni fotografowie, niż zwykły początkujący raczej nie potrzebują takich poradników, skoro to znają. Chociaż ja uważam, że każde porady warto wysłuchać i zapamiętać :)

tarko99

zgadzam sie, ja jestem taka osobna i powiem szczerze bardzo mi sie podoba ten poradnik :)

sagitarius777

zbigniew_2009Niektóre komentarze są dziwne :) prawdopodobnie tych, którzy uważają się za wzory w tej dziedzinie.
Kto się uważa za specjalistę? Mnie się podobał poradnik.
. Aha, co do ubioru, nikt nie wymaga garnituru i muchy. Ubiór ma być przede wszystkim czysty i schludny, a taki miał na sobie bohater.
Tu mnie tak rozśmieszyłeś że aż oplułem monitor ;-) Na takiej imprezie jest na 99% facet kamerą i co jak fotograf w tak wspaniałym stroju wchodzi mu przed obiektyw? Dla mnie przyjście na ślub w takim stroju jest lekceważeniem klienta. Tak można się ubrać na sesję zdjęciowa z klientem w innym czasie.
.

amator

amator 2014-02-22 02:47:29

Poradnik, jak większość filmów szerokiegokadru bardzo ciekawy, miło się ogląda. Jedna sprawa która mnie irytuje to fakt, że wszystkie poradniki i zdjęcia przykładowe robione są na podstawie najdroższego dostępnego sprzętu. Aparaty, obiektywy za dziesiatki tysięcy złotych... Jak dla amatora to pokażcie jak zrobić coś dobrego czymś dla początkującego fotografa dostępnym i ciemniejszym niż f2.8.

Pozdrawiam!

avlimoney

avlimoney 2014-02-23 02:17:25

bardzo rzeczowo i konkretnie, brawo dla Pana Rafała za praktyczny podręcznik fotografii ślubnej ;-)

serdelskiflash

Mega słaby "poradnik" same podstawy i oczywistości, zero konkretów. Podchodzi raczej pod reklamę swoich usług niż na chęć przekazania jakiejkolwiek wiedzy.... Szkoda

Przecież na tym to polega -_- Nie powie Ci swoich tajników i tego jak wykonuje zdjęcia. Każdy fotograf ma (a przynajmniej powinien mieć) asa w rękawie, który jest jego znakiem rozpoznawczym i powinien takie tajniki zostawić dla siebie. W poradniku było wszystko - jak się przygotować, jakie są najważniejsze zasady etc. Przecież Ci nie poda na tacy całego scenariusza jak zrobić reportaż z wesela...

oloposzukiwacz

oloposzukiwacz 2014-02-24 15:11:22

nie da się tu mówić o wujku dobra rada, oglądaliśmy właśnie reklamę jak nie spis treści poradnika.

dulskiwojciech.wordpress.com

dulskiwojciech.wordpress.com 2014-03-15 21:51:52

Poradnik, jak większość filmów szerokiegokadru bardzo ciekawy, miło się ogląda. Jedna sprawa która mnie irytuje to fakt, że wszystkie poradniki i zdjęcia przykładowe robione są na podstawie najdroższego dostępnego sprzętu. Aparaty, obiektywy za dziesiatki tysięcy złotych... Jak dla amatora to pokażcie jak zrobić coś dobrego czymś dla początkującego fotografa dostępnym i ciemniejszym niż f2.8.

Pozdrawiam!


Prawda jest taka, że w fotografii ślubnej, szczególnie w trakcie ceremonii i wesela potrzebujemy jasnego sprzętu, z autopsji wiem (a nie jestem zawodowcem, raptem kilka ślubów mam za sobą), że 2.8 to jest minimum. Z tym, że nie potrzebujemy na początek szkieł typu N od Nikona czy L
od Canona, są jeszcze producenci niezależni, którzy oferują naprawdę kawał dobrego sprzętu za dużo mniejszą kasę. Grunt, to mieć dopracowany warsztat, spędzić dużo czasu na dopracowanie obróbki, bo ta w dzisiejszych czasach jest, niestety, ważniejsza, niż umiejętości kompozycji i kadrowania, a co za tym idzie, klient dużo chętniej popatrzy na ładnie obrobione zdjęcie, niż na zwyczajne, choćby było lepiej wykadrowane itd :). A jeśli posiądziemy tę tajemną wiedzę, uda nam się złapać zlecenia, to będziemy w stanie zarobić dzięki temu na N-ki czy L-ki :)

hadzaj

Hmmm... Film bezustannie zatrzymuje się na 41 sekundzie :(

Lil_Ika

Co wy chcecie od ubioru? wygladal schludnie, czysto. Pamietajmy o tym ze fotograf nie moze co chwile sobie usiasc i odpoczac, tak jak inni bawiacy sie goscie. musi wiec czuc sie swobodnie biegajac wokol gosci kilka godzin. Jezeli czujesz sie komfortowo w garniturze - prosze bardzo, ubierz garnitur. Jezeli nie czujesz sie wygodnie, w jakis sposob ogranicza Twoje ruchy - ubierz sie czysto schludnie ale WYGODNIE.

maja

maja 2015-02-10 12:03:50

Tak jak powinno być :D czyli krótko i na temat! Wszystkie poradniki są naprawdę genialne. Po przeszukaniu chyba stu stron i obejrzeniu milona filmów ten najwięcej mi dał :)

mateusz.kiper.7

dlaczego nie mogę odtworzyć wcale tego poradnika. Ciągle 00:00 jest... mimo iż dałem PLAY..

Ktoś coś wie ? ;D

zuzanka

Co do punktu w umowie o wykorzystaniu wizerunku - klient tutaj tez jest najważniejszy, wiec jeśli klient się na to nie zgadza, fotograf powinien być gotowy wykreślić ten punkt bez problemu. Sama odrzuciłam kilku fotografów dlatego ze robili mi z tym problemy i próbowali doliczać dodatkowe kwoty przy wykreśleniu...

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…